Nárok na mateřskou? Nemocenská a výpověď ve zkušební době

petulka1995
30. lis 2017

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na mateřskou nebo ne. 270dní za poslední dva roky odpracované mám ale u dvou zaměstnavatelů. Ale u toho druhého jsem šla po měsíci na nemocenskou tudíž ve zkušební době a dali mi výpověď.Mám teda nárok na mateřskou nebo ne?

vvercatkoo
1. pro 2017

Pokud nastoupíš do 180 dní na mateřskou od ukončení poměru, tak si myslím, že ano. Ale lepší máš zeptat se přímo na ČSSZ nebo mzdové účetní

katty77
1. pro 2017

@vvercatkoo a nevíš, zda se započítává do odpracovaných dnů i dny na neschopence? Jsem teď na rizikovce, tak nevím, zda se ta doba taky počítá... Děkuji!

nikoulinka
1. pro 2017

Ano, pocita... take jsem to tak mela.

silvie1982
1. pro 2017

@katty77 Ano počítá!Byla jsem na neschopence celé tehu.

vilibalda
1. pro 2017

@petulka1995 Uvádíš málo informací, aby bylo možné říct, jestli máš nárok na mateřskou. Záleží, v kterém pracovním poměru jsi otěhotněla a taky, kdy jsi dostala výpověď.
@vvercatkoo Není to úplně pravda. Ochranná lhůta je max. 180dní nebo kratší podle trvání prac. poměru. Je možné, že bude třeba jen ten měsíc a to by na mateřskou nestačilo.
@katty77 Započítavá se i neschopenka, ale jen pokud trvá prac. poměr.

nikoulinka
1. pro 2017

Ja mela smlouvu na dobu urcitou. Ta mi behem nemocenske (rizikove tehu) vypršela, ale pokračovala jsem v nemocenské dale. Smlouva mi koncila v unoru a porodila jsem v dubnu. Smlouvu jsem mela pouze na rok. Na OSSZ mi tehda bylo sdeleno (r.2016), ze nemocenska se mi pocita. A tim, ze jsem stihla porodit do 180 dni od ukonceni pracovniho pomeru, narok na MD jsem mela.