Nárok na PPM ano nebo ne?

andyasofi
16. pro 2017

Dobrý den, mám dotaz, mám nárok na PPM když:
1.Mám smlouvu na dobu určitou, to je nyní do 31.12.2017?
2.Jsem na poloviční úvazek?
3.Trvá nárok, když jsem byla na smlouvě rok, od 6.10.2016- 6.10.2017 je to rok, i když jsem během toho roku byla několikrát na paragrafu kvůli dětem? Tedy ještě jsem do konce prosince 🙂
Všude píšou že 270dni za poslední dva roky... A tech 270dni tam je...
4.Kdyz budu mít nárok, bude se počítat 70% z platu, tedy z 4600,- Kč, mohu to ještě před porodem dorovnat rodicakem do 7600? Nebo budu mít nárok jen na PPM?
Děkuji za odpovědi, a přeji pěkný den 🙂

j.a.n.i
16. pro 2017

@andyasofi Ano, nárok máš a ne, před porodem to z rodičáku dorovnat nemůžeš, protože nárok na rodičák vzniká až narozením dítěte.

jaber
16. pro 2017

Dorovnat z rodičáku to myslím můžeš - ale možná až po narození dítěte. Každopádně na rodičák máš 220tisíc, pokud začneš čerpat dřív - budeš je mít i dřív vyčerpaný. Ale rodičák můžeš pobírat i dřív - tj. nemusí čekat až ti skončí PPM. Na přesné podmínky si zavolej někam na státní sociální podporu, tak ti to řeknou přesně 🙂

blahova_andrea
16. pro 2017

@jaber rozhodně až po narození dítěte. o rp se dřív žádat nedá. takže ani o dorovnání logicky 😉

andyasofi
autor
16. pro 2017

No údajně ano, jinak bych se neptala... Matky samozivitelky že si mohou zažádat...

blahova_andrea
16. pro 2017

@andyasofi dokud neporodíš, tak ale nejsi matka

andyasofi
autor
16. pro 2017

Aha v tom případě nemám nárok ani na příspěvek na neprovdanou matku? 😂 Jelikož jsem neporodila??? 👏👏
Ok... Nechme to být, radši si tam zavolám, to bude moudřejší 🙋

j.a.n.i
17. pro 2017

@andyasofi Celkem logicky nemá nárok ani ne výživné na neprovdanou matku, když nejsi matka, pouze můžeš žádat aby se otec dětí podílel na zvýšených nákladech v souvislosti s těhotenstvím, ale to se povětšinou řeší zpětně a podle konkrétních účtů a u soudu. A klidně si na UP zavolej, ale nedozvíš se tam nic jiného, než tady.

blahova_andrea
17. pro 2017

@j.a.n.i jani a jak je to s tím příspěvkem na neprovdanou matku? to asi platí pro samoživitelku, ne? znám dost nesezdaných párů a nikdo o takový příspěvek nežádal, protože prostě žijí spolu jako rodina. včetně nás. tazatelka čeká čtvrté dítě, trošku mě zaráží, že nemá dávky nastudované. a že by si v dnešní době dopřával někdo jen tak luxus být sama na čtyři děti a žít z dávek... 😅

andelka
17. pro 2017

@blahova_andrea mělo by to být výživné na neprovdanou matku, žádá se v případě že rodiče spolu nežijí, tudíž otec platí výživné na dítě a výživné na matku ( do 2 let dítěte). Jinak mě napadá jen příspěvek na výdaje spojené s těhotenstvím a slehnutím. Asi se to tu motá všechno dohromady.

blahova_andrea
17. pro 2017

@andelka výživné ne matku znám, to jde ale na triko otci dítěte. toto vyznělo jako nějaká sociální dávka státu. proto se ptám 😉 zmátlo mě to. ale asi je to jak píšeš. jen pomotané pojmy.

j.a.n.i
17. pro 2017

@blahova_andrea Jojo, od otce, zadna spesl davka neni, uz takhle je jich na muj vkus az moc.

j.a.n.i
17. pro 2017

Nechala bych jen podporu v nezamestnanosti, prispevek na peci, nemocenskou, materskou, rodicak, id a zbytek formou slev a bonusu z dani.

andyasofi
autor
18. pro 2017

@j.a.n.i víte že je? Přesně se to jmenuje výživné na neprovdanou (těhotnou) matku. 😉

blahova_andrea
18. pro 2017

@andyasofi výživné ale platí otec dítěte. není to sociální dávka hrazená státem 😉

j.a.n.i
18. pro 2017

@andyasofi A na to už jsme ti přesně odpovídali, že to je mezi tebou a otcem dítěte a řeší se to u soudu, nejedná se o žádnou dávku...

kika266
18. pro 2017

@andyasofi Na materskou by jsi mela mit narok pokud splnujes pozadavky a myslim ze by jsi mela porodit v ochranne lhute 180 dni? Vyzivne na neprovdanou matku musis ale pozadovat po otci a ne po statu stejne jako alimenty. Mozna na porodne bys mela narok, zalezi na vasich prijmech.

j.a.n.i
18. pro 2017

@kika266 Ne porodit, ale nastoupit na PPM.

kika266
19. pro 2017

@j.a.n.i Staci nastoupit? Tak to je fajn, to je alespon vice casu, nez do porodu, ten muze prijit kdykoli 🙂

j.a.n.i
20. pro 2017

@kika266 Jojo, staci, takze je vlastne jeste o 8 tydnu vic casu, kdyz clovek nastoupi v prvnim moznem terminu.

kika266
21. pro 2017

@j.a.n.i Tak to je fakt super, ja jsem myslela ze prave musi zena porodit v te ochrane lhute. To reknu kamaradce, te taky konci za chvili smlouva, tak aspon nemusi stresovat a vyjde ji to 🙂

andyasofi
autor
22. pro 2017

@blahova_andrea to já vím 😉

andyasofi
autor
22. pro 2017

@j.a.n.i tak jsem si to zjišťovala, mám nárok na PPM, a mám i nárok na dopláceni do životního minima. Tudíž pro čtyřčlennou rodinu je to kol 9tis. Což mi musí zůstat po zaplacení výdajů 😉

j.a.n.i
22. pro 2017

@andyasofi Jasne, po zapocteni alimentu na vsechny deti..