Nárok na řádnou dovolenou před mateřskou dovolenou

anitrams
28. pro 2008

Ahojte, nikde jsem nenasla info, jak je to s moznosti cerpani radne dovolene pred nastupem na materskou. Kolik budu mit dni, kdyz mam termin porodu 22.6? Prosim o info. Diky

vojtisek2007
28. pro 2008

když máš termín v půlce roku, měla bys mít nárok zhruba na polovinu +-den celoroční dovolené

trpaslikg
7. led 2009

ahoj ja to mela tak, ze jsem v roce odpracovala povinnych 60 dni a mela jsem dovcu celou pak jsem byla na nemocensky, po narozeni Klarky jsem nastoupila na materskou po te na rodicovskou a zaroven jsem vybrala dovolenou...

veronika.h
7. led 2009

Ahoj, já to taky řeším, měla bych nastoupit na MD v květnu a doufám, že si předtím budu moct vybrat celou dovolenou. Ale nevím ☹

amona
8. led 2009

Nastoupila jsem na neschopenku 5.10.2008 a zbylo mi 7 dní staré dovolené. Termín nastupu na MD mám asi 1.5. a do práce se zdřejmě mezitím už vůbec nevrátím. Na starou dovolenou a potažmo i na novou nárok mít nebudu,když jsem v r.2009 neodpracovala ( a neodpracuji) ani jeden den, co????? Nevíte?

trpaslikg
9. led 2009

pokud budes chtit tak si tu starou vyberes az ti skonci MD a nastoupis na RD ja to opravdu mela zaroven, normalka jsem brala sedmicku RD a k tomu sem pobrala neco kolem desitky za dovcu, s novou dovolenou opravdu nevim...snad jsem zajde nekdo chytrejsi... 😉

barielka
9. led 2009

Ahoj, dovolená se krátí po zameškání více než 100 pracovních dní - mateřská dovolená se pro ty účely posuzuje jako odpracovaná doba.
Amono, stará se ti převádí, nová ti normálně vznikne celá, musíš o ni ale požádat tak, aby ti přímo navazovala na MD, zároveň si zažádej na sociálce i o rodičák, lze ho pobírat zároveň. Po vyčerpání dovolené nastoupíš na RD.

amona
9. led 2009

A nevíte jestli můžu zažádat o proplacení staré dovolené (7 dní) třeba teď?

puckalucka
31. bře 2009

Ahoj, může se vybrat dovolená i před nástupem na mateřskou dovolenou? A nekrátí se vzhledem k nástupu na mateřskou nějak normální dovolená nebo mi zůstává těch 20 nebo 25 dnů, co mám ve smlouvě? termín porodu mám 12.7. Díky moc za rady.

syll.
3. led 2010

Ahoj holky, mám stejnou otázku, jak to je když nastupuji MD 3.6.2010, na kolik dní dovolené mám nárok, když od ledna se mi připisuje nová 20dní. ? Ráda bych věděla, kolik to asi tak dělá dní? 😅 Děkuji

j.a.n.i
3. led 2010

Ahojky, zkusím odpovědět všem najednou, pokud něco bude chybět, napište... MD se bere jako odpracovaná doba, takže pokud nejste před tím dlouho na neschopence, tak je nárok na celou dovolenou. Jinak dovolená jde celá vybrat před MD, ale musí s tím zaměstnavatel souhlasit, jinak pokud ji vybíráš hned po MD, tak ti ji dát musí, tam je to jeho povinnost.

j.a.n.i
3. led 2010

amona: dovolená nejde proplatit, musí se vyčerpat, takže buď se dohodnout se zaměstnavatelem, ukončit neschopenku, vybrat dovolenou a pak jít na mateřskou, nebo ji vybrat až po MD. Za rok 2010 bys měla mít celou dovolenou, zameškáš méně než 100 dní, vybrat ji můžeš taky hned po MD.

renatajjj
8. led 2010

Je výhodější čerpat dovku hned po MD a zároveň pobírat rodičák, protože z té MD budete mít peníze navíc. Když si vyberete dovolenou před MD, ta budete mít dovolenou a poté ještě min. těch 6 týdnů doma a mohu říci, že to opravdu stačilo. Můžete dovonou čerpat i až po rodičovské, ale to se pak dovolená krátí.

sven
23. únor 2010

Prosím o radu ohledně čerpání dovolené.
Pokud nestihnu vyčerpat dovolenou do nástupu na mateřskou dovolenou - nejspíš budu nějaký čas před v pracovní neschopnosti, tak vím, že lze čerpat dovolenou mezi mateřskou a rodičákem. Nevíte některá, z jakého období se mi bude vypočátávat průměr pro náhrady za tu dovolenou? Příklad - nemocenská by byla třeba od 1.3. , poté by člověk přešel na čerpání mateřské. Průměr pro náhrady na dovolenou by se mi tedy počítal z posledního odpracovaného čtvrtletí, tzn. z 4.čtvrtletí roku 2009?
Díky za radu, moc mi pomůžete.

j.a.n.i
23. únor 2010

sven - bude se brát teoretický příjem, protože v rozhodném období nebudeš mít odpracováno 21 dní, to je určitá nevýhoda vybírání dovolené po MD, pokud ti určitou část platu dělají prémie. Kdežto takhle se to počítá z platu uvedeného ve smlouvě.

petik8
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
29. říj 2012

@petik8 Ne, to není pravda, mateřská dovolená se pro dovolenou bere jako odpracovaná doba, takže za ni se nic nekrátí, tudíž není co řešit. Dovolená by se krátila až za RD, ale tam je zase v ZP uvedeno, že dovolenou vybranou v návaznosti na MD není možno krátit.

hobro
13. pro 2013

Dobrý den,
Měl bych dotaz, vůbec tomu nerozumím ani jak se to počítá. Jsme prvorodiče v "čekací době" takže víme úplné nic. 😒
Přítelkyně nastupuje na rizikové na neschopenku na které bude cca půl roku. Má ještě cca 11 dní staré dovolené.
Nevím jak to funguje, z čeho se jí vypočítá mateřská, rodičovská, když bude tak dlouho na neschopence? A co se starou dovolenou? Za dobu nemocenské by myslím měla mít nárok také na nějaké dny dovolené. Má je vybrat po mateřské? Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou? Vím že mateřská je povinně 0,5 roku po porodu, pak následuje rodičovská, ale vůbec netuším co je co, jak se to počítá a jak to funguje.
Díky moc za radu.