Narození dítěte. Musím to nahlásit zaměstnavateli?

ivcadr
6. dub 2011

Prosím o radu. Sice mám ještě dost času,ale je pravda až se mimi narodí že se to musí nahlásit zaměstnavateli a proč? Je mi jasné že u manžela kvůli daním, ale proč mému zaměstnavateli? 😉 Díky za odpovědi

naty
6. dub 2011

řekla bych, podle toho, co za práci děláš...pokud je fyzicky náročná, moc stresová apod., je možný, že bys jí v těhu nemohla vykonávat, a pak kvůli mateřský...a myslím, že je potřeba to udělat dřív než se narodí... 😉

berenika39
6. dub 2011

A ty to nechceš zaměstnavateli říct? Já bych se pochlubila🙂. Vždyť je to krásný......nehledej problém kde není a užívej si těhu, at jste oba v pohodě.

blanka.k
6. dub 2011

Měla bys nahlásit nástup na MD, pak datum narození dítěte (u mě chtěli kopii rodného listu), aby věděli, kdy přesně ti končí MD a pak musíš požádat o nástup na rodičovskou dovolenou (případně ještě požádáš mezi MD a RD o nástup na řádnou dovolenou, pokud máš na ni nárok, případně si vybreš i dovolenou za loňský rok, pokud ti nějaká nevybraná zbyla) 😉

vojtisek2007
7. dub 2011

u svého zaměstnavatele budeš žádat 6-8týdnů před porodem o peněžitou pomoc v mateřství - takže tam to opravdu nahlásíš....pak až se mimi narodí a budeš mít jeho rodný list , tak na ossz odkud ti budou vyplácet mateřskou pošleš kopii rodného listu, aby ti výplatu PPM nezastavili, po skončení PPM (celkem po 28týdnech) si u zaměstnavatele požádáš o rodičovské volno - buď dva nebo tři roky...jak chceš a na úřadě práce odboru státní sociální podpory zažádáš o rodičovský příspěvek - zase na 2 nebo 3 nebo 4 roky, podle toho co si vybereš a v práci požádáš o čerpání zbylé dovolené - v bezprostřední návaznosti po skončení PPM - když ti skončí PPM např. 1.3.2012 tak od 2.3. požádáš u zaměstnavatele o zbylou dovolenou a o čerpání rod.volna a na úp zažádáš o rodičák.

ufo8
7. dub 2011

Myslím, že se to zaměstnavateli hlásí společně s tím jakou variantu rodičáku si zvolíš, aby věděl, kdy tě má očekávat zpět a na jak dlouho za tebe hledat záskok. To si myslím, je hlavní důvod. Ty mu sice nahlásíš nějaký předpokládaný termín porodu, ale ten může být úplně odlišný od toho reálného.
Takže miminko se ti má narodit toho 22. října, ale může to být až v listopadu nebo už v září a v práci to potřebují vědět přesně 😉

vycu
8. dub 2011

Nemusíš hlásit u zaměstnavatele, že jdeš na dva nebo tři roky na MD, teoreticky si můžeš zvolit jakoukoliv délku do tří let věku dítěte, já hlásila 5 měsíců, potom jsem si to prodloužila na žádost zaměstnavatele ještě o měsíc a pak nastoupila zpět na zkrácený úvazek.

petasa
8. dub 2011

Udelej to urcite driv ja to nahlasila v patem mesici a i presto jim trvalo asi 14 dni zpozdeni kdyz mi meli prvne vypaltit penize