Nástup do práce, když bude synovi 15 měsíců. Zvládne to?

theresca87
13. únor 2014

Dobré ráno maminky....
momentálně mi nedá spát moje situace. Včera mi bylo řečeno, že v mojí práci, kde jsem pracovala před 4 lety (než jsem nastoupila na MD s dcerou) je volné místo. K dceři mám ročního syna. Znamenalo by to, že bych musela syna dát do soukromé školky na 4 hodiny denně dopoledne. Nástup bych měla od dubna, tudíž by bylo synovi necelých 15 měsíců. Nechci o to místo přijít, pokud by přijmuli někoho jiného nejspíš bych si tím zavřela dveře úplně. Jde o to, že dřív jsem pracovala v Praze na stejné pobočce, teď bydlím v jiném městě a přímo tady je to volné místo, představovala jsem si to tak, že až skončím RD se synem nastoupím tady pokud bude volno. Teď volno je. Ze zákona mi drží místo ale v Praze...tím že bych ted nastoupila mám vyhráno i po RD. Zajímá mě váš názor, jestli takhle malý človíček zvládne být bez maminky. Jestli ho to nemůže nějak zbrzdit ve vývoji, hlavně v psychice. Školka je malinká,individuální přístup, děti různého věku. Máte s tím některá zkušenost? Co si o tom myslíte? Vítám všechny názory. Sama nejsem nadšená z toho, že bych malého takhle odložila, ale když nebudu myslet na budoucnost, tak nebudu moct svým dětem dopřát to co bych jednou chtěla. Probrečela jsem noc 😔

andreadornova
13. únor 2014

Ahoj ze zkušenosti vím že děti si brzo zvykaj na nové situace a prostředí.když bylo dceři 18měsíců šla jsem taky do práce ale abych pravdu řekla hůř jsem to snášela já než ona...

jetynka
13. únor 2014

Ahojky, tak to je těžké rozhodování. Vzhledem k tomu, jak se všeobecně ví, jak je dneska těžké sehnat dobře placenou práci tak bych fakt hodně zvažovala. Jen je třeba v potaz vzít to kolik spolkne peněz ta školička, kolik projezdíš jestli se ti to vyplatí apod. na druhé straně, syn je ještě malý a vím jak jsou děti v tomhle věku na mámy fixované, brzděný ve vývoji určitě nebude, ve školičce spíše naopak tak z toho bych neměla strach, spíše by mi vadilo, že léta prožitá doma s nejmenšími mi už nikdy nikdo nevrátí, jestli mi rozumíš 🙂, co na to manžel???Udělej poradu s ním, taky se ho to týká. A co v práci, nejde se domluvit aspoň na částečný úvazek do 2let malého???Držím palce za správné rozhodnutí!!!

andryskam
13. únor 2014

Dle mého názoru - já bych do té práce šla. Tato šance se ti už naskytnout nemusí. Pokud by šel malý na 4 hodiny denně do školky, tak to zase není tak dlouhá doba a bude mezi dětmi. Určitě to bude pro něj přínosné, oživení celého dne. Neboj se toho, on to bude snášet dobře, ty určitě hůř.
Samozřejmě se poraď s manželem, co on na to 😉
Hodně štěstí při rozhodování!

jaajaa
13. únor 2014

Muj syn sel do skolicky v 15 mesicih, uz jsem proste nezvladala pracovat s ni za zady. A urcite netrpi. Zvykl si do 14 dni a doma na nem vidime jen a jen pokroky. Je s jinymi lidmi, zvyka si na deti a spolecnost, musi poslouchat a respektovat jine pravidla a lidi. Uci se spoustu veci. U nas hraje roli I to, ze je dvojazycny a ma tedy pristup i k druhemu jazyku od jinych lidi.

marketnieuw
13. únor 2014

Ziju v Belgii a moje deti sly na cely den do jesli v 9 (dcera) a v 5 (syn) mesicich... Zacatky byly tezke (spis u dcery - ta mela zrovna separacni uzkost, takze jsme si uzili), ale brzy se vse spravilo a dnes nevidim jesle jako zadne minus. Moje maminka mi pozdeji priznala, ze z toho mela hruzu (preci jen je tohle v Cesku spis vzacne), ale ze kdyz vidi deti dnes, jak jsou spolecenske a samostatne, tak i ona dokaze tohle vsechno ocenit. Navic deti kolektiv miluji 🙂, urcite je to pro ne prinos.
A myslim, ze polovicni uvazek je idealni 😉

theresca87
autor
13. únor 2014

Moc Vám děkuju maminky, hned mám lepší náladu. Manžel to až tak neprožívá, určitě by měl o syna strach, jestli je o něj na stopro postráno, ale přece jen to prožívá jinak, když on chodí do práce pořád. Dneska jde s námi do školky se podívat aby i on mohl říct názor,což je samozřejmé. Taky je názoru, že by mu to mohlo jen prospět. Já si to myslím taky a vím, že jde o zvyk, že za pár týdnů už budem zaběhlý a budu si říkat, že jsem se rozhodla správně. A taky vím, že kdybych to teď nevzala a pak žádala o místo po RD a nezvali by mě, prtž na mé židli by seděl někdo kdo to tenkrát vzal, že bych brečela úplně stejně jako teď a vyčítala si to. Je pravda, že nejhůř to budu snášet já.

andryskam
13. únor 2014

@theresca87 Myslím, že jsi se rozhodla správně! Opravdu, pro syna to bude přínosné a ty budeš mít svou práci. Přeji hodně štěstíčka a ať se malému ve školce líbí 😵

veronika.h
13. únor 2014

@theresca87 Být pryč od dítěte 4 hodiny denně mi přijde naopak přínosné pro oba dva 🙂 🙂 , na tvém místě bych asi neváhala a práci vzala. Já řeším aktuálně podobnou situaci, staké se mi naskytla nabídka a já jsem se rozhodla dát syna na 2 dopoledne do miniškolky. Budou mu v březnu 2 roky a musím říct, že to zvládá skvěle a mezi dětmi je rád a kolektiv ho žene dopředu 🙂 🙂

zelva
13. únor 2014

Já bych do té práce také šla, protože je to opravdu šance. Ale zároveň tedy by mi to bylo líto, dát už v tomto věku dítě do školky nebo jeslí. Přeci jen takovýhle prťous by si ještě zasloužil být doma s maminkou. Předškolních a školních zařízení si pak užije až až..Ale jak jsem psala, pokud se taková šance vyskytla, tak bych jí asi také využila!

madrilena
13. únor 2014

pokud by se mi naskytla taková možnost jako Tobě, šla bych; na 4 hodiny je to dobré

lavazza
13. únor 2014

Taky bych to místo vzala...Protože v dnešní době je to fakt síla co se týče práce....Znám z vlastní zkušenosti...A chlapeček bude určitě v pohodě a pokud to není na celý den tak proč ne?Myslím,že to je dobře i pro maminku🙂

theresca87
autor
13. únor 2014

Právě že si myslím....holky, řekněte sami, když jste doma, jestli to dopoledne se plně věnujete dítěti. Já letím ráno do školky s dcerou, po ceste nákup, doma dát snídani a začnu připravovat oběd, do toho nějaká pračka, základní úklid.... takže čas mu věnuju spíše odpoledne. Myslím, že to u většiny chodí stejně. Takhle ho ráno odvedu do školky, kde se mu bude někdo plně věnovat, hrát si s ním.... a já pak přijdu až bude dostatečně vyřáděný 🙂 určitě mi dá zabrat zkloubit všechno dohromady ale s pomocí manžela to zvládnem. Nehledě na to, že jsem se zmínila babičkám a tetám a najednou se všichni nabídli že taky pomůžou 🙂 za zkoušku nic nedám, pokud to nepůjde nebudu to lámat přes koleno. S ředitelem jednám na rovinu a pokud by mi nevyšel někde vstříc a trpěli by tím děti tak se na to vyprdnu a po RD se prostě uvidí. Smlouvu budu mí na rok,s následným prodloužením a odejít můžu ze dne na den

sariss
14. únor 2014

Ahij, necetla jsem reakce holek ale za me bud v klidu a zkus to! Jen v Cr a Sk je takto dlouhy rodicak ji ak bezne deti chodi masove do jesli, ziju v Belgii a tady neni vyjimka 4mes dite v jeslich protoze proste materska je v siukr s 3 mesice a z rodicovske se vyzit neda a i kdyz nekdo nahodou luze je jen 6mes a pak nemas ani euro ani zdravotni a social i takze mamky tu nemaj casto na vyber.
Kazdopadne moje dcera sla do jesli v 9 mes a zvladla to, trvalo nez si z ykla protoze 9 mes je nejhorsi vek, v 15 mes uz bude maly chodit, nebude zavisly na tom ze ho nekdo premisti k hracce a uvidis ze uz oceni kontakt s jinymi detmi, obohati ho to, strasne moc se nauci...a pokud je to jen na pul dne ja bych rekla ideal! Ale nez ykne si ze dne na den, musite zaxit postupne, nzjdriv se jit podivat spolu, pak ho nechat pul hodky, pak hodku...napis do ip pokud chces dalsi info.

tilee
14. únor 2014

Urcite to vezmi, dneska to neni jednoduche se vracet do prace z RD! Preji hodne stesti, at to zvladnete!

sariss
14. únor 2014

Jo a jeste bych dodala za sebe ze jsem presvedcena ze 3 leta materska vyhovuje maloktere zenske, jen v CR se to nesmi rict nahlas jinak je spatnou mamou. Podle me 2 lete dite se doma s mamou nudi a aspon. 2x tydne na pul dne do skolky je pro nej jenoznacne prinos. Ale zalezi to na kazde mame a jejich potrebach. Dite potrebuje mamu co je v pohode, nekde tam tolik o tu kvantitu ale kvalitu. A presne jak pises kdyz ses cely den doma nvenujes se 100% diteti- vareni, prani, uklid, nakup navic ten kolektiv je nenahraditelny. Uvidis budete spokojeny vsichni!

mafeska
14. únor 2014

když jsou to jen 4 hodiny vzala bych to, ale celý den ne. Jinak já dopoledne strávím v kuchyni nebo uklidem jak píšeš, malá za mnou přitom běhá sem tam, věnuji se jí hodně až odpoledne.
Přeji hodně stěstí a ať se malému ve školce líbí 🙂

dalfy
14. únor 2014

Sariss moc se mi líbí tvůj komentář. Dceři bylo 8 měsíců, když jsem se vracela. Bylo to šance jsme malá firma a pokud bych byla doma 3 roky tak předemnou se vraceli dvě kolegyně..... šance na místo poté 0. Naštěstí moje mamka je v důchodu a sama mi nabídla ať do toho jdu,že bude hlídat. Navíc manžel pracuje na směny a taky byl pro. I vzhledem k podmínkám v práci,dojíždění jen 8 km, veliká ochota kdykoliv jsem mohla odjet zařídit co jsem potřebovala apod. jsem nechtěla o práci přijít. Bála jsem se,že jednou budu litovat apod. Spousta lidí v mém okolí mě odsoudila co jsem to za matku, že jí nechám samotnou, že jsme na prachy než abych byla s dcerou apod. Tchýně to završila slovy,že si ke mě nevytvoří takový pevný vztah. NEbylo to lehké první týdny jsem byla totálně rozhozená - malá byla naprosto spokojená. Po práci jsem se jí plně věnovala. Dnes je jí 6 let je to naprosto normální dítě, nevidím žádnou újmu v tom, že jsem s ní nebyla celý den. Naopak u nás vidím přínost u tatínka, který se opravdu staral a nebyl žádný problém a sám říká, že je rád, že to není takový ten tatínek co se pomazlí pohraje a tím to končí. Maminky co mají tu možnost jít dřív do práce ať z jakéhokoliv důvodu neodsuzuji a beru to naprosto normálně. Ale myslím si,že lidé tady u nás ještě do toho potřebují dozrát, aby to nebrali jako něco negativního.

misi78
31. bře 2014

Ja sla do prace kdyz bylo synovi rok a pul. Na plny uvazek. Urcite bch do toho sla. Malej ma ted 5 let a nezanechalo to na nem zadne nasledky 🙂 Naopak mi ho naucili byt bez plinek, hezky jist a tak 🙂

shariii
1. dub 2014

V 15ti měsících a jen na půlden? Úplně v pohodě. Neměj žádné výčitky. Dělá to tak hodně maminek.
Pracuju v soukromých jesličkách, jsou tam i děti mladší jednoho roku a jsou tam denně 9 hodin a taky to zvládají, někdy to jinak nejde. Půl den je ideální. Jen ze začátku asi musíš počítat s vyšší nemocností.

jika10
1. dub 2014

Já sice nechodím klasicky do práce, ale 4-6h za den pracuji z domu. Pracuji na počítači a malá si hraje. V době kdy jde dopoledne spát, tak rozvařím oběd a většinu odpoledne od cca 3 hodin až než jde spát, cca 8 večer, tak se jí věnuji

me79
1. dub 2014

Byla bych Uplne v klidu. Maly si zvykne rychle. Jestli te malinko uklidním, všude jinde v zahraničí chodí matky do prace mnohem dříve než u nás v ČR. Ja žiji v zahraničí a místo v praci ti drží do 6.mesice veku dítěte. Mam kolem sebe hodne takových kamarádek, které mají tak malinke deticky v jeslich a deti se mu zdají snad i více ´socializovane', jelikoz jsou jiz od malička stále v kolektivu deti.

lck79
1. dub 2014

Já se vracela do práce, když bylo synovi taky přesně 15 měsíců a to rovnou na plný úvazek. Malej byl naprosto v pohodě a já posléze taky 🙂 A kdybych měla jít jen na půlden, už vůbec bych to neřešila. Rozhodující přece není, kolik času s dítětem strávíme, ale jak ho společně prožijeme 😉

zickemartina
5. dub 2014

prcek to zvladne - vsechny deti si to driv nebo pozdeji orvou. a nikdo v dospelosti nepozna kdo chodil do jesli a kdo ne, spiz zalezi na tobe a na tvem pristupu! pokud jsi odhodlana tak to date pokud vahas tak to bude tezky a mohou se dostavit vycitky.

mishacsek
6. dub 2014

Ahoj, vůbec see neboj, prospěje to oboum 🙂 já jsem do práce chodila už od maličkého 6- ti měsíců - odstříkala jsem mlíko, měsíc jsem chodila na pár hodin, pak jsem začala dokonce 11 hodin. Měla jsem taky výčitky, ale bylo mi zase líp, díky tomu že odběhneš mezi lidi... ted mu je rok a já už dělám na dohodu + zbytek do přesčasů - normálně zvládám fond 168 hodin... a jsem ráda že rodina nestrádá finančně a malý má vše co mu chci dopřát 🙂 když odcházím zafnuká, ale i tatínek i babička říkají že během 5 minut o mě neví 🙂

terezablazkova85
26. kvě 2014

@theresca87 Jako bys psala moje slova. Jsem totiž ve stejné situaci a dnes se u nás celý den nic jiného neřešilo. Já bych měla nastoupit v lednu, malá bude mít 17. měsíců, na 6 hodin denně a už teď je mi z toho úzko. Chtěla jsem si ji užít .... ☹ Komentáře od holek mi teď dodaly trošku povzbuzení, že to opravdu nebude tak zlé. Je fakt, že dopoledne se točí jen kolem úklidu, vaření ... a hraní přichází až odpoledne. Mám výhodu toho, že mám hlídací babičky a tatínek dělá na směny. Mohla bys mi prosím do IP pisnout, jak to malý zvládá?

josefka
26. kvě 2014

@theresca87 ja nastoupila, kdyz bylo dceri 14 mesicu. Prvnich 5 tydnu hlidala babi a pak uz jsme museli najit nekoho na hlidani. Nabidla se sousedka se dvema vlastnima detma a teda musim rict, ze dceri to moc prospelo. Sousedku miluje a jeji holcicky taky a byla tam moc spokojena .... Takze neboj, kdyz budes mit dobre hlidani, tak to bude v pohode.