Nástup na MD koncem ledna a dovolená. Můžu ji vybrat?

martule20
2. srp 2007

Holky, máte prosím některá zkušenost s tím, jak to je s dovolenou, když vám po novém roce naběhne nová (20 dní ) a vy odcházíte na konci ledna na MD? Můžete si ještě před nástupem na MD vybrat celých 20 dní nebo máte nárok jen na poměrnou část? Děkuju.

vikinka27
18. srp 2007

Martule, predpokladam, ze u nas je to podobne ako u Vas: mozes si vybrat iba pomernu cast. Prip, u nas (podla dohody so zamestnavatelom) nemusis vobec, a prenesie sa to po materskej. Mohlo by to byt u Vas podobne.

wafik
30. srp 2007

Ahojky Martule, taky jsem nad tím nedávno dumala🙂 Máme nárok na poměrnou část - ale nepočítej tam jen ten leden, protože podle zákoníku práce by se doba čerpání MD měla posuzovat jako výkon práce... takže by to mělo být víc než jen ta 1/12... no nejlepší asi bude skáknout se optat na personální🙂

binki
31. srp 2007

Ahoj, zeptej se na personálním. Mateřská se bere jako výkon práce a pokud "odpracuješ" v roce alespoň 60 dnů, pak máš nárok na dovolenou.
A to buď na celou nebo na poměrnou část (podle firmy). Jdu na md za týden a na personálním mi řekli, že se mi ke konci md ozvou a budu si moci vyčerpat dovolenou za 2008 (po md a před rodičákem).

swetlus
31. srp 2007

Martule, pred MD narok na dovolenou urcite nebudes mit. Jak pise binki, musis odpracovat alespon 60 dnu aby ti narok vznikl. Ale behem MD ti za kazdych 22 dni vznika narok na nejakou pomernou cast (1 den? mozna?? uz si to presne nepamatuju), takze pak mezi MD a rodicovskou budes mit narok na par dni. 😉

teddy
3. zář 2007

Ahojky, tak pokusím se to vysvětlit, jsem mzdová účetní a už jsem to ve firmě řešila. Takže máme nárok na poměrnou část, ale MD se do odpracované doby (jak píše wafik) započítává, takže nárok se počítá do konce MD a pokud si tento nárok nevyčerpáš před nástupem na MD, tak pak máš jedinou možnost vyčerpat dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou, protože pokud ji v tomto přechodu z MD na RD nevyčerpáš, pak o tu dovolenou přijdeš, protože až se vrátíš do práce z rodičovské, tak už ten nárok zanikne. RD se do odpracované doby už nepočítá. Nevím, jestli jsem to vysvětlila srozumitelně. 😉

Jo a ještě za každých odpracovaných 22 dní vzniká poměrná část ve výši 1/12. Takže záleží, kolik máte v zaměstnání roční výměru dovolené. My máme 25dní, takže 1/12 jsou 2dny. U výměry 20dní (dle zákoníku práce) pak je to 1,5dne.

martule20
autor
4. zář 2007

Ahoj Teddy a ostatní holky, moc děkuju, zní to srozumitelně, tak já si to sčítnu a uvidíme. Každá korunka pak dobrá 🙂 Jen se ještě pro jistotu zeptám... když odcházím na MD 27,1. 2008, znamená to, že vlastně odpracované dny do nástupu na MD plus pracovní dny za MD (za celých těch 28 týdnů nebo kolik to je) sčítnu a vydělím 22 a tím mi vyjde na kolik těch dvanáctin mám nárok? Chápu to dobře? Děkuju!

teddy
5. zář 2007

Martule20 nárok na dovolenou se počítá za celé kalendářní měsíce v tomhle případě, ne za dny, takže si skoukni, kdy ti končí ten 28.týden a počtem celých kalendářních měsíců, které ti vyjdou pak vynásobíš tu 1/12 nároku. Ale jak jsem se někde dočetla, tak v tomhle případě, když vyčerpáš celý roční nárok dovolené, tak ti je nemůžou pak odečíst, protože jsi splnila podmínku odpracovaných 22dní. To se pak odečítá v případě ukončení pracovního poměru, kdy na poměrnou část dovolené nevznikne nárok. Ale tuhle informaci nemám bohužel ověřenou, takže já to vždycky počítám jen tím poměrným nárokem.

teddy
5. zář 2007

Tak jsem se ještě snažila prostudovat literaturu a vyplynulo mi z toho, že opravdu má žena nárok na celou výměru dovolené, pokud má odpracováno 60dní v daném kalendářním roce (ne 22dní - to se mi popletlo s nárokem na dovolenou za odpracované dny 😅 ) Protože poměrná část se počítá pouze v případě, že pracovní poměr netrval celý kalendářní rok, ale i s přestupem na rodičovskou dovolenou pracovní poměr trvá. Takže takhle jsem to aspoň já pochopila.

Takže ty tu podmínku Martule20 určitě splníš. Měla bys mít teda nárok na celou roční výměru dovolené. Ale nikdo mi na tohle s určitostí neodpověděl. Jen teda pro upřesnění, kdybysme počítaly s poměrným nárokem u tebe tak by činil 11,5 dne za 7měsíců (při výměře 20dní dovolené)
Výpočet: (20/12)*7=11,5 protože podle tvého předpokládaného nástupu na MD 27.1.08 by ti měla MD končit 9.8.08.

Pozor jen na krácení dovolené z důvodu pracovní neschopnosti, za prvních 100 prac. dní PN se dovolená krátí také o 1/12 a pak za každých dalších 21dní opět o 1/12. To je uvádím jen pro doplnění těm, které jsou před nástupem na MD v pracovní neschopnosti.

Tak to jsem se zase rozepsala 😉

martule20
autor
12. zář 2007

Téda teddy, to je bomba! Ty jsi mi to teda naprosto dokonale spočítala!!! Moc děkuju!!!!! Tak přeji pohodové těhu a zdravé miminko. Pa pa

sarkabrezen
13. zář 2007

ahoj holky, ještě doplním vlastní zkušenost s přechodem na rodičovskou dovolenou a čerpání dovolené. Já jsem nastupovala na mateřskou na konci února a mám nárok na celou dovolenou za letošní rok, tj. u nás 20 dní. Mateřská mi skončila teď 6. září a od 7. září budu tedy na rodičovském příspěvku, tj. na sociálce. U zaměstnavatele jsem požádala o vyplacení dovolené. Žádost to byla jen formální, vyhovět prý MUSÍ. Takže od 7.9. čerpám 20 dní dovolenou a zároveň jsem už od 7.9. na rodičovském příspěvku, takže v říjnu to bude velmi příjemné 😵 🙂 dostanu jak rodičovský příspěvek ze sociálky, tak proplacenou dovolenou... Takže jen doplnění, že čerpání dovolené nemá pak na "přestup" na rodičovský příspěvek vliv, může běžet obojí najednou...

zdenik123
13. zář 2007

sarkabrezen...bezva informace, tohle mě právě zajímalo, odcházím 26.října na MD...to je 6.týdnů před termínem porodu a mám ještě 3 týdny dovolené a počítám, že si je nevyčerpám. Takže bych si je nechala proplatit pak po to půl roce mateřské dovolené jak píšeš.
Otázkou je nezapomenout na to...a připomenout se v práci? takže si psala nějaký dopis? pochybuju, že budou účetní ochotné a budou mi to hlídat, to je asi na každé z nás žejo? nerada bych abych zabředla do miminkovské práce a pak na to zapoměla 😉

sarkabrezen
13. zář 2007

zdenik - no já mám skvělou mzdovku 🙂 napsala mi to sama, já to jen podepsala, ale šlo o úplně jednoduchý papír, který byl adresovaný vedení společnosti (případně nadřízenému), a na kterém bylo úplně stručně pár vět ve stylu: tehdy a tehdy mi končí mateřská dovolená a žádám následně o čerpání řádné dovolené od toho dne. Nejedná se teda přímo rovnou o proplacení, ta dovolená mi jakoby běží a proplacena mi bude až skončí, ne hned, tj. část v jednom měsíci a ještě část v druhém.

Hned jak jsem byla v práci odevzdat papír o nástupu na mateřskou (6 týdnů před termínem) tak mi mzdovka vypočetla kdy přesně mi mateřská skončí. Já si ten termín hned napsala velkými písmeny do kalendáře a jak se to blížilo, s dostatečným předstihem jsem si všechno vyřídila. To všechno zahrnovalo zajít na sociálku, vyzvednout si papíry k rodičovskému příspěvku. Jeden ten papír jsem potřebovala potvrdit u mzdovky v práci, no a jak jsem tam byla pro to potvrzení, tak jsem tam rovnou vyřídila i tu žádost o čerpání dovolené.

Takže tak 🙂

teddy
17. zář 2007

Ahojky, tak to jsou taky výborné informace Šárko, že čerpání zbytku dovolené nemá vliv na rodičovský příspěvek. To je fakt super. Díky.
Jinak já teda tohle našim zaměstnankyním taky hlídala, zda mají nevyčerpanou dovolenou, ale musím se přiznat, že za zády vedení společnosti, protože zaměstnavatel opravdu tohle hlídat nemusí. Pokud si na to maminky nepamatujou samy a samy nepožádají o vyčerpání dovolené, tak zaměstnavatel nemusí na toto upozorňovat. A co si budeme vyprávět, kterej zaměstnavatel by se k tomuhle dobrovolně hlásil, když ho to stojí jenom peníze navíc za někoho, kdo pro něj už nevytváří hodnoty. 😉 Takže opravdu na to pozor a raději si to ohlídejte každá sama, přece je škoda toho nevyužít, když na to máme právo. Každá korunka dobrá. 🙂

petisan
18. zář 2007

teddy - ty jsi fakt šikulka. Když jdu tedy na MD už v prosinci tak za rok 2008 mi tedy nárok na dovolenou nevzniká - je to tak? Protože v daném roce neodpracuji ani ťuk. A za rok 2007 už jsem si pro jistotu vybrala všechnu dovču. Ano či ne? Předem dík moc - naše HR jsou totiž mrchy líný a nepustí žádnou info 😠 a účetní firma se do toho neche míchat 😖

wafik
26. zář 2007

tak jsem se konečně dostala k tomu, abych to taky "prozkoumala" - u nás na personálním teda ne-e, tam by přeci nemohli radit něco zaměstnanci proti zaměstnavateli 😀 , ale protože s mým "jiným stavem" bylo obeznámeno i širší príbuzenstvo 😀, mámila jsem triky z personalistky v rodině...

ta mi ve vztahu k dovolené za kalendářní rok doporučila víceméně to, co už tady zaznělo - protože na mateřskou budu nastupovat někdy někdy v průběhu ledna a mateřská se bere jako výkon práce, splním pro rok 2008 kritérium šedesáti odpracovaných dní🙂, takže před skončením mateřské mám zažádat o čerpání řádné dovolené (v plné výši) za rok 2008 + případně nedočerpané dovolené za rok 2007 🙂

petisan
29. zář 2007

Wafik šikulka 🙂 Nakonec jsem si koupila knížku Mateřská a rodičovská dovolená v otázkách a odpovědích - jsou tam vzory všech formulářů a odkazy na příslušné zákony vč. odkazu na novelu, která zřejmě vstoupí v platnost od ledna 2008. A hlavně - je to tam rozepsané i pro debily 😀 takže to chápu i já. Tak teď už si na mě na HR nepříjdou 😎

micinka22
29. zář 2007

petisan řešila jsem podobný problem prave tedka...nastoupila sem konce zari na MD a nemam vybranou dovolenou..MD mi konci zacatkem dubna 2008 ..takze po skonceni si vyberu dovolenou za rok 2007 a jelikoz v roce 2008 "odpracuju" cc 3 mesice tak mi vznika narok na dovolenou i za ten rok ...to bude penez si s mimcecm uzijeme peknou dovču 😀 😀

micinka22
29. zář 2007

no nevim jak se ucetni budou tvarit na to že si chci vybrat vlastne dve dovoleny..cely tehu sem byla totiz na neschopence(odpracovala sem jen mesic a pul v roce 2007)..ale pravo na to mam ..si rikam ..kdo mi co v zivote jen tak da ze...takže budu trosku mrska a pozadam 😅

petisan
29. zář 2007

jojo mici, uděláme si alespoň pěknou dovču - však jsem se pro ně "nadřela" dost, tak mi můžou na oplátku trošku přilepšit. Dovču za tenhle rok už mám ale bezpečně vybranou 🙂

wafik
1. říj 2007

micinka - na to ale pozor, jestli jsi v průběhu roku 2007 byla víc než 100 pracovních dnů na nemocenské, tak se ti nárok na dovolenou za rok 2007 bude krátit... za prvních 100 o 1/12 a za každých dalších 21 taky o 1/12... tak jen abys pak nebyla překvapená, že nedostaneš plnou výši 🙂

sybimbo
1. říj 2007

ahojky,ja jsem před čtymi roky nastupovala z práce na md a tenkrát mi bylo řečeno,že na ni mám nárok,ale jak už holky psaly po md před rodičovskou,myslím,že to bude stejné,ale bude se lepší asi zeptat,jelikož se pořád něco mění.Nevíte,jak to je,když jdete s rodičovské dovolené na mateřskou,ale v podstatě jste nezaměstni,protože vám v práci nedrželi místo,kam o ni mám jít žádat?dík

micinka22
2. říj 2007

Wafik jo to vim .)) ucetni mi to spocitala na 19 dni..i tak se mi to zda hooodne na to kolik sem odpracovala.. 😀 😀 😀 a v tom 2008 se to nejak kratit bude taky?? kdyz budu na materske 3 mesice..??asi ne ze?

Sybimbo to by me taky zajimalo...chci dalsi mimi navazat na to první(v praci jsem byla jen zaskok za MD,takze misto nebude..)..ale myslim ze to proste nahlasis na socialku a ta to bude vyplacet po narozeni ditetetu Md..a vyse bude stejna jako rodičak...?

wafik
8. říj 2007

mici - tak to je docela slušné, máte asi základní výměru 25 dnů , co? 😀 Se to nezdá, ale těch 100 pracovních dnů je docela dost... v jednom měsíci je jich průměrně 22, takže aby to začali krátit, musíš být na nemocenské aspoň čtyři a půl měsíce 🙂 Ale pak už to naskakuje v podstatě za každý další měsíc...
Pokud jde o ten rok 2008, tak tam za ty první tři měsíce těch 60 dnů opravdu "odpracuješ", takže by to asi vycházet mělo 😉