Nástup na nemocenskou, jak se mi bude počítat mateřská?

heduskak
8. čer 2014

Ahojky holky, každej mi říká něco jiného někdo že mateřská se mi bude počítat za posledních 12měsíců před mateřskou i z nemocenské. Někdo mi zase říká že se mi bude počítat rok (12měsíců odpracovaných před nemocenskou). Že nemocenská nemá vliv na mateřskou.. Tak jak to tedy je???
Mám namáhavou práci, takže asi půjdu na nemocenskou. Děkuji 🙂

ija1
8. čer 2014

z nemocenske urcite ne......... jen ze mzdy predtim.......

aneetkka1
8. čer 2014

@heduskak ahojky, dělam mzdovku, počita se 12 měsíců před nástupem na nemocenskou, opravdu 🙂

heduskak
autor
8. čer 2014

@aneetkka1 ahojky jééé děkuji si mě potěšila 🙂 tak můžu směle jít na nemocenskou v klidu 🙂 zítra jdu totiž na gyndu na kontrolu a chci se s ním domluvit 🙂 že si vyčerpám asi 3týdny dovolené co ještě mám a pak půjdu na neschopenku, ale aby mi napsal nějaký papír nebo mu příjdu druhý den říct jak jsem se domluvila v práci 🙂

mzp
8. čer 2014

@heduskak také jsem to řešila a teď už přesně vím - už jsem na mateřské. 🙂 Doma na neschopence (rizikové těhu) jsem byla od listopadu 2013 a na mateřskou jsem nastoupila 28.5. 2014. Mateřská se mi počítá z výdělku za CELÝCH 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Takže se v mém případě bere 5/2013 - 4/2013 (nastoupila jsem 28.5., proto se 5/2014 nepočítá - není celý). Tak a jak se v tom zohledňuje nemocenská = od účetní jsem dostala přehled - započitatelný příjem v Kč (co jsem si vydělala před nástupem na nemocenskou) + počet vyloučených dní (kalendářních dní, co jsem byla na neschopence - v mém případě 161). Normálně se počítá příjem za 12 měsíců děleno 365. Takhle je to příjem děleno 365 - 161. Snad jsem to napsala srozumitelně. 🙂

mzp
8. čer 2014

@heduskak ještě doplnění - pak si vše můžeš propočítat zde http://www.penize.cz/kalkulacky/materska-presny... schválně jsem dala přesný výpočet - uvedeš započitatelný příjem a v mém případě dny 204 (365 - 161) a máš denní dávku. Až mi přijde papír nebo první platba z ČSSZ, dám vědět, zda to odpovídá!

heduskak
autor
8. čer 2014

@mzp no kdybych marodila od konce června do prosince než nastoupím na mateřskou 6týdnu před porodem termín mám 24.1 takže nastoupím na mateřskou zhruba 19.12.2014 na mateřskou takže 365-165? Počítám to dobře? :D musím si ještě vybrat 3týdny dovolené než nastoupím ted na nemocenskou nebo před mateřskou 🙂

mzp
8. čer 2014

@heduskak nejsem účetní, tak to ber s rezervou. 🙂 Pokud nastoupíš na mateřskou 19.12. 2014 do těch 12 celých měsíců se ti budou počítat 12/2013 - 11/2014 což by mělo dát 365. Pokud nastoupíš neschopenku řekněme k 1.7. a budeš na ní až do nástupu na mateřskou 19.12. tak budeš mít 153 vyloučených dní (kalendářní dny 7/2014 - 11/2014). Jak je to s dovolenou nevím - v mém případě jsem nastoupila na nemocenskou náhle (jela jsem na gyndu pro potvrzení těhu a kvůli hematomu mě hned nechal doma), pak jeden den ukončení neschopenky a hned následující den nástup na mateřskou. Po ukončení mateřské mi poběží současně rodičovská + dovolená (de facto mi jí proplatí).

indien
8. čer 2014

A jak je to, když jsem měnila zaměstnání a u nové práce jsem 7 měsícem? Chci ještě počkat 2 a jít na nemocenskou.

mzp
8. čer 2014

@indien jo to netuším, to už je otázka na někoho jiného... nicméně kopírují jednu větu z internetové kalkulačky "Celkový hrubý příjem za posledních 12 měsíců (nebo celkový příjem z posledního zaměstnání, pokud trvalo kratší dobu)" ale co přesně to znamená netuším....

gwennie
8. čer 2014

@heduskak Ahoj, tak já jsem tedy byla na nemocenské celé těhotenství, a mateřská se počítala z příjmu před nemocenskou!! Takže buď vklidu 🙂 Z platu 30tis. hrubého jsem dostávala mateřskou 22tis. čistého....