Navázání mateřské bez zaměstnavatele. Je to možné?

xsuzzi
10. únor 2009

Ahoj holky,potřebovala bych poradit a do podrobna vysvětlit co s tím

V lednu vzhledem k finanční krizi jsem šla podepsat výpověď do práce,pač můj podnik skončil.Právě jsem se dozvěděla,ale,že než podruhé otěhu mám nastoupit do zaměstnání,abych měla zaměstnavatele,bez zaměstnavatele prý nemám nárok PPM 6-8tt před TP a další půl rok po něm.My ještě zatím nevíme jestli navážeme na mateřskou druhým nebo půjdu třeba na rok do práce,ale ta možnost tu byla,pač nechci mít děti daleko od sebe,myslely jsme,že 3 4 roky by byly ideální,ale takhle budu muset nastoupit do práce tedy minimálně na rok,aby jsem měla nějakej rozumnej plat než otěhu a děti budu mít daleko od sebe 😢 to nechci☹ to vážně bych nepobírala v té době vůbec nic?Díky za odpovědi

anke
10. únor 2009

suzzinku, myslim,ze bys mela pobirat podporu v nezamestnanosti, ale nevim to jiste a ani nevim, kolik to je ... tak leda zasnazit se uz ted a mit druhe mimi jeste v dobre, kdy ti bude bezet rodicovska na Petu, to by neslo?

xsuzzi
autor
10. únor 2009

miláčku to je moc brzo,na to se ještě necítím 😢 😢 😢 je mi z toho smutno

lukin
10. únor 2009

Ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek, tak bez prostředků nezůstaneš 🙂

mikca
10. únor 2009

xsussi ochrana lhuta je pokud vim pul roku takze ty by jsi mela stihnout nastoupit v teto ochrane lhute na "materskou" coz nestihnes, takze nebudes mit zamestnavatele tudiz pri druhem diteti nebudes mit narok na PPM a tim padem spadnes do pomaleho cerpani rodicaku..takze je tady moznost bud tedy nastoupit do druhe prace preckat zkusebku a pak pokud budes tehu nastoupit na nemocenskou a pak rovnou na materskou a nebo je tu moznost ze o rodicak pak zazada mazel ale budete brat rodicak az po porodu a nebudete mit materskou ale zase nebudete mit pomale cerpani..... 🙂

anke
10. únor 2009

suzzinku to je mi lito, to je pech teda ☹

xsuzzi
autor
10. únor 2009

a co bych brala těch 6-8 týdnů p,řed porodem,když rodičák bych brala až od porodu?

mikca
10. únor 2009

xsuzzi..zlezi na situaci...bud stale rodicak na prvni dite pokud by jsi jeste v dobe tveho fdruheho tehu mela narok a nebo podporu v nezamestnanosti pokud by jsi byl v te dobe tehu, kdyz by jis jipobirala a nebo proste nic....chce to promyslet ..asi nejidelanejsi by bylo byt tehu a jeste byt na rodicaku s prvnim a pak by jsi jen volne nevazal na druhy rodicak, kdyz by o nej zazadal manza 🙂

megee
10. únor 2009

já v těhu pobírala podporu a tam záleží na tom aby ti ta podpora která je 6 měsíců vyšla než nastoupíš na mateřskou tím pádem máš na ni nárok...podpora se počítá z posledního zaměstnání...pokud nedosáhneš nad 7500,- tak mateřskou máš těch 7500,- a po půl roce přecházíš na rodičovký příspěvek a máš i možnost si vybrat na jak dlouho budeš doma....tak to aspon bylo za mě

xsuzzi
autor
10. únor 2009

holky a když bych otěhotněla např. měsíc před koncem rodičovské dovolené,tak co a kolik bych vlastně pobírala ještě v těhotenství než bych nastoupila na rodičák?Na neschopenku bych vlastně nebyla,když nemám zaměstnavetele

mikca
10. únor 2009

no xsuzzi to by jsi nepobirala nic..resp, podporu v nezamestnanosti, ale pak by ti narok na PPM nevznikal a padla by jsi do pomaleho cerpani

xsuzzi
autor
10. únor 2009

no tak to je jasné,že,když navážu na mateřskou tak nikdy nárok na PPM nevznikne,ale do porodu bych musela něco pobírat bé?☹ přece nebudu bez prostředků až do porodu 😢 a kdybych měla dostat podporu v nezaměstnanosti na kterou nastoupím po MD tak jak se mi to bude počítat?Ach jo,to je složitý,aspoň mě uklidnil můj manžel,že na tom nezáleží,že když se pro mimi rozhodnem,tak peníze řešit určitě nebudem,tak aspoň on k tomu přistupuje pozitivně 😔

xsuzzi
autor
10. únor 2009

a to pomalé čerpání,to je co?Myslíš 4 roky?Ale to mě přece nemůžou nakázat jak dlouho budu doma přeci 😨

mikca
11. únor 2009

xsuss ale to neni pravda pokud by jsi mela zametsnbavatele ketey je povinnen ti drzet misto tri roky a otehotnela jeste na rodicaku tak by ti narok vznikl bez toho ze by jsi musela jit do prace....
nakazat ti samozrejmne nemuzou(muzes jit kdykoliv do prace)..ale nakazat 4 letou tzn pomale cerpani muzou bohuzel..jedina podminka pro moznost vyberu na rodicaku je vznik naroku na PPM..coz ty mit nebudes a rovnou te tam soupnou ☹
jak rikam jedina moznost je bud jit na chvili do prace a nebo muze zazadat manzel, ty budes na podpore(pokud tedy to na te podpore stihnes...) a muzete ucinit volbu...ale pred porodem by jsi zadnou PPM nebrala...je to nahrada mzdy a kdyz o ni zazada manza tak logicky mu ji nemuzou vyplacet..uz ten nazev Penezita pomoc v materstvi..je tam duklezite aby narok VZNIKL nikoliv ze se musi pobirat 🙂

chrisxgas
20. bře 2009

ahojte baby ja mam asi podobny problem,neviem co robit kedze som prisla z UK, som tehotna a nezamestnana a navyse som mala zrusenu poistku....vyzera to tak ze nebudem mat narok na ziadnu matersku...som z toho hotova, neviete mi povedat ci mi vznika nejaky narok ci vobec dostanem nieco od statu?

vojtisek2007
20. bře 2009

chrisxgas - jestli nebudeš mít nárok na mateřskou - budeš ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek - čtyři roky - do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyřl let 3800,- . Při rodičáku si můžeš neomezeně vydělat.

danamatus
8. dub 2009

Ahojky xsuzzi, já to řeším taky. Právě jsem se dozvěděla, že firma krachuje, neví se jak dlouho bude ještě fungovat. Já mám rodičák na dva roky a pak jsem chtěla otěhotnět koncem tohoto roku, aby se druhé narodilo když bude malý mát tak 2,5roku a že budu v té mezipauze na rizikovce, protože jsem byla i při prvním, jenže tím, že mi skončí smlouva tak nemám na nemocenskou nárok a tím že nebudu zaměstnaná, tak si ani nebudu moct vybrat délku dovolené 😠

Tak teď nevím jestli to risknout a teď otěhotnět, třeba to firma ještě udýchá a nebo dát malýho do jeslí, což bude strašné. je na mě hodně fixovaný. Já se ani moc na druhé těhu necítím, protože malý je od jeho jednoho roku furt nemocný, tak jsem se ještě dozvěděla, že se dá nějak prodloužit MD z důvodu nemoci. Nevíte některá o tohle něco víc? Děkuji