Návrat do práce po RD. Komplikovanější pracovní doba

korityakova
22. zář 2015

Potrebuju radu maminky uz jsem zoufala ....Vratila jsem se do prace po 4 letech mam smlouvu na dobu neurcitou (nechci se o toho vzdat)mam svou praci rada.Mam pritele(nejsme manzele) ktery jezdi kamionem takze neni doma ,jen o vikendech takze hlidani nemam zadne a v praci po me chcou odpoledni -ranni ale ja ty deti nemam opravdu kde dat ,nehlede na to ze jim jsou 4-3roky .Tlaci na me at s nema rozvazu pracovni pomer i pres to ze nemaji lidi ale ja chci zabojovat a ukazat ze se jich nebojim .Neni nahodou nejaky paragraf nemuzu nic najit.

edeltraut
22. zář 2015

§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Já jsem tedy vděčná za svého zaměstnavatele, který mi toleruje neustálé pozdní příchody do práce a víceméně mé svévolné úpravy pracovní doby 🙂

mates22
22. zář 2015

241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

citace ze ZP, ale zaměstnavatelé se většinou odvolávají na vážné provozní důvody, protože není nikde stanoveno co to vlastně je - jedině se s nima soudit, ale do toho asi nepůjdeš.

Pročti si i https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&...

anina32
22. zář 2015

@korityakova Ahoj, můj manžel také jezdí kamionem a právě jsem se po rodičáku vrátila do práce. Jsem v kauflandě na pokladně, před mateřskou jsem mívala častěji odpolední než ranní, teď jsme se s vedoucí dohodly, že prostě ve všední dny můžu jenom ranní a odpolední mi bude dávat o víkendech. Kdybych trvala jenom na těch ranních tak by to asi neprošlo, ale takhle to ty víkendy vykompenzují.

korityakova
autor
23. zář 2015

@anina32 Ja prave zase delam v Tescu ja jsem nevrhovala ze ranni pres tyden a pres vikend taky odpoledni .A jeste jsem byla tak blba a rekla jsem jim ze bych jeste mohla teoreticky od 10.00h do 18.00 h ze bych to jeste nejak udelala .tak kde zijeme to nepochopim

korityakova
autor
23. zář 2015

@mates22 mooc dekuji za radu pracuji pul roku a uz me to stve jak do me porad spickujou .nehlede na to ze kdyz me manazerka poprosila o nocni tak jsem na tyden sla pritel mel zrovna dovolenou nemela jsem zadny problem .Ale jestli to s nema nepujde jinak tak podam zadost k soudu urcite.Chtela jsem sama odejit ale neudelam to kaslu na ne zvednu hlavu a jdu dal.Nenecham jsi proplavat smlouvu na neurcito mooc diky 🙂

anina32
23. zář 2015

@korityakova To mě mrzí ☹ Překvapuje mě takovýhle přístup v obchodě, nevím jak to chodí u vás, ale tady je hodně brigádníků i stálých kteří pro změnu chtějí zase chodit radši odpoledne, tak by to neměl být problém. Ty moje víkendové odpolední jsou jen občas, občas volný víkend, občas ranní, teď půjdu na noc inventuru. Mezisměny ve všední dny také nezvládám protože školku máme do čtyř a obě babičky na hřbitově. Ale nikdo se nevyjádřil že by to byl problém. Naopak pamatuju ještě před mým odchodem na mateřskou kolegyni od které ze dne na den odešel manžel a ona zůstala se dvěma malými dětmi a mohla najednou chodit jen ranní a i víkendy musela mít volné, trvalo to rok a půl ale i to se zvládlo. Všechno záleží na lidech, kdyby tvý nadřízení chtěli, tak by se to dalo zvládnout, ale museli by chtít. Držím pěsti ať to dobře dopadne 😉

karlajasmine
23. zář 2015

@korityakova muzes to kdyztak zkusit naprosto uprimne a po dobrym - rict jim, ze svoji praci mas rada, ze maji v tobe zamestnankyni, na kterou se mohou z dlouhodobeho hlediska spolehnout, ze tam pracovat chces, jsi tam dlouho, takze jsi efektivni z hlediska produktivity prace, a ze az budes mit starsi a samostatne deti, tak ze pro tebe nebude problem zase delat vsechny smeny, ale ze v tuto chvili je to pro tebe proste komplikovane, protoze manzel jezdi s kamionem a ty nemas hlidani. Snad pokud nejsou uplne blby a jsou aspon trosku lidsti tak na tohle musi slyest..