Návrat do práce po rodičovské. Dostanu stejný plat?

lucie.krajcarova
29. pro 2010

ahoj, v dubnu se po dvouleté rodičovské vracím do práce. jelikož si můj zaměstnavatel za mě našel člověka na plný úvazek, tak vůbec nevím, co budu dělat. vím, že mi už touto dobou nemusí nabídnout mé pracovní místo. ale zajímalo by mě toto:
1. mám nárok na stejný plat, s kterým jsem skončila odchodem na mateřskou?
2. obávám se, že ve firmě nebude podobné místo tomu, co jsem dělala - byla jsem tam jediná. Tím, že by mi nabídli pozici asistentky, tak by to bylo pod mou úroveń, kvalitikaci, zkušenosti. jak se proti tomu můžu bránit?

j.a.n.i
29. pro 2010

@lucie.krajcarova Po návratu z RD tě musí zaměstnat podle tvé smlouvy, takže záleží co přesně v ní máš, pokud v ní máš uvedený plat, tak ho musí dodržet, pokud máte platový výměr, tak s tím může zaměstnavatel hýbat. A odpověď na druhou otázku taky najdeš ve své smlouvě - měla bys tam mít uvedenou pozici a zase záleží jak moc přesně je specifikovaná.

lucie.krajcarova
autor
29. pro 2010

@j.a.n.i to by bylo strašně jednoduché. ale vím, že mou pozici je povinen zachovat jeden rok, ale já se vracím po dvou letech. tak čekám, jestli se ozvou nějaké maminky, co už mají návrat do práce za sebou?

ladunka
29. pro 2010

Je to přesně tak jednoduché jak píše j.a.n.i - podle zákoníku práce máš právo po dobu, o kterou požádáš, max. do tří let věku dítěte, čerpat rodičovskou dovolenou. Ta se považuje za osobní překážku v práci, v té době nepracuješ, zaměstnavatel Ti nepřiděluje práci a Ty nedostáváš mzdu. Jakmile překážka v práci pomine (= rodičovská dovolená skončí), nastupují automaticky zase práva a povinnosti podle pracovní smlouvy - tj. zaměstnavatel Ti musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy, Ty ji musíš vykonávat a máš právo za ni dostat mzdu, opět v závislosti na ujednání Tvé pracovní smlouvy.

K tomu, že namísto Tebe přijali jinou zaměstnankyni na plný úvazek, přidávám odkaz na podobný dotaz z právní poradny Aperia: http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2268862

lucie.krajcarova
autor
30. pro 2010

@ladunka no tak to jsem zvědavá... díky za ten odkaz.

j.a.n.i
30. pro 2010

@lucie.krajcarova Přesnou pozici "stejnou židli" ti zaměstnavatel musí vrátit jen pokud jdeš rovnou z MD, tj. po těch 28 týdnech, pak je povinen tě zaměstnat dle tvé pracovní smlouvy... Jinak ten odkaz znám, ale nevím, jestli je to v praxi použitelné, asi bych pak v takové firmě pracovat nechtěla.

lucie.krajcarova
autor
30. pro 2010

@j.a.n.i no to víš, moc vybírat si nemůžu. na jednu stranu jsem ráda, že mám kde nastoupit....

j.a.n.i
31. pro 2010

@lucie.krajcarova Tak je jasný, že v dnešní době je to blbé... ale spíš jsem to myslela tak, že i kdyby ten soud člověk vyhrál, tak je otázkou, jestli je to vlastně vítězství... 😒 stejně by asi člověk pak musel odejít.

lucie.krajcarova
autor
17. led 2011

Ozvou se mi maminky, co po rodičovské nastoupiliy do stejné práce? jaké to bylo, co bylo jinak?

nany123
17. led 2011

@lucie.krajcarova : Ja teda zatim nikam nenastupuju, ale obavam se, ze budu mit podobny problem. Zam. na moje misto vzal nakonec pani na dobu neurcitou, protoze predchozi dva panove, ktere jsem pred nastupem na MD zaucovala to vzdali. Pry by mu tam nikdo na dobu urcitou nenastoupil..bylo to dva dny pred tim, nez jsem odchazela na PPM.

Jinak je to skutecne tak, ze pokud bys nastoupila po tech 28 tydnech, musti Ti dat to misto, ze ktereho jsi odchazela. No a uz jsi teda se zam.dohodnuta ?

lucie.krajcarova
autor
17. led 2011

@nany123 dohodnutá jsem, dokonce i na těch 6 hodin denně, co jsem chtěla. ale budu asi dělat asistentku, a to mi moc nevyhovuje.holt s vysokou školou je to trochu podřadná práce. ale když práce pro ekonoma tam byla jen jedna 😔

nany123
18. led 2011

@lucie.krajcarova : Tak zas dobry, ze se mas aspon kam vratit a ze muzes mit zkraceny uvazek 😉 😀 Ale na druhou stranu chapu to zklamani... 😔 O co jednodussi by to bylo, kdyby vzali zastup po dobu Tvoji MD a RD 🙄

lucie.krajcarova
autor
18. led 2011

@nany123 jj je to tak. beru to tak, že prostě práci budu pořádně řešit až po druhém dítěti. to víš, s titulem nebudu dělat asistentku a ještě dojíždět 35 km... a jsem zvědavá, jestli mi aspoň zachovají výplatu.

veronikaka
13. bře 2015

@j.a.n.i Mám podobný problém jako tazatelka. Jak to je nyní s návratem a penězi, když mám platový výměr, ale přesně jak je uvedeno níže - s odkazem ze smlouvy. Toto jsem našla v nějaké právní poradně na netu:

Pokud smlouva výslovně odkazuje na mzdový výměr jako svou součást, pak i kdyby se jednalo o samostatný dokument, který není pevně připojen, považuje se za část smlouvy. Ten pak lze změnit jedině s vaším souhlasem, opět většinou dodatkem ke smlouvě. Jak to poznáte? Ve Vaší pracovní smlouvě je tato či podobná věta: „Nedílnou součástí této pracovní smlouvy je mzdový výměr vydaný zaměstnavatelem."

Děkuji mnohokrát již poněkolikáté......

pavcici
4. únor 2019

Zdravim a obnovuji diskuzi...take se mam za 2 mes vracet do prace a resim co mi dle me smlouvy mohou nabidnout🤔
Ve smlouve mam...mzdovy vymer je prilohou prac.smlouvy, takze se muzu domahat sve mzdy?
A pokud mi nabidnou jine misto, jak moc se musi shodovat s tou puvodni?
Pokud jsme pracovala jako obchodni asistent a mam v popisu m.j. i administrativu, mohou mi nabidnout pouze administrativni praci?