• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Návrat po 2 letech do práce, v současném zam. není místo

23. dubna 2014 
Zdravím,

bude mi končit rodičák a v mém současném zaměstnání není místo. Hlásila jsem, že rodičák budu mít na 2 roky. No ale po pohovoru se šéfem a rozboru situace tu asi žádná práce nebude. Už jsem si začala hledat práci jinde a možná se něco rýsuje.
Teď bych potřebovala poradit. Když dostanu nabídku jinam, musím ukončit pracovní poměr v prvním zaměstnání? Nechce se mi to totiž ukončovat ze své strany. Chci dostat regulerně výpověď a odsupné. Na dohodu se mi totiž vůbec nechce. Jsem sice v kontaktu s HR, ale tam to asi budeme řešit až těsně před koncem rodičáku, asi mi neřeknou, že mi dají výpověď (to je totiž úplně poslední možnost). Jak si to tedy dohodnou u případně nového zaměstnavatele?

Díky za rady a komentáře :slight_smile:
18. dub 2014 ve 12:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiwikzk Já bych asi trvala, že nastoupím na původní místo a to tak dlouho, než jim nic jiného než dát odstupné nezbyde...Protože jinak bys musla dát výpověď ty..
18. dub 2014 ve 13:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiwikzk Ahoj, řešila jsem to v lednu. Chtěla jsem se vrátit do práce, ale místo nebylo. Tak jsem prostě oficiálně mailem napsala, že od 1.2. 2014 nastupuju zpět a oni mi napsali, že místo není a po mém nástupu dostanu výpověď z organizačních důvodů (+ odstupné). Na tvém místě bych se na ně obrátila, jak to tedy je, že ti bude končit rodičák a pokud pro tebe nemají místo, tak že musíš začít hledat něco jiného a ať tedy ukončíte pracovní poměr tak, že dostaneš výpověď. Píšeš, že na dohodu nechceš. Není důvod, také jsem končila dohodou, tzn. k určitému dohodnutému datu, nikoliv s výpovědní lhůtou 2 měsíce, ve výpovědi bylo odůvodnění z organizačních důvodů a vypsána výše odstupného (5 platů, 3 jsou odstupné a 2 jsou za ty dva měsíce, co by bývala byla doba výpovědi).
Výpověď sama od sebe rozhodně nedávej, je to nesmysl.
18. dub 2014 ve 13:17  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@kiwikzk Jo a ještě pro upřesnění, rodičák jsem měla nahlášený do tří let, v průběhu jsem si ho ale zkrátila a vyšlo to tak, že mi částka vyšla do března, kdy malé byly 2 a 5 měsíců. Takže jsem to řešila s předstihem a úplně v pohodě :wink:
18. dub 2014 ve 13:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@vrana no uvidíme jak to dopadne. Můžu ale podepsat smlouvu s jiným zaměstnavatele, když to u předchozího ještě nemám vyřešeno?
Jinak taky jsem to řešila s předstihem. Připomínala jsem se šéfovi rok předem, půl roku předem, hledala si místo i jinde v oddělení ale tam je to na dlouhý lokte a už mě to nebaví, jak se nikdo nezajímá, tak se mi tam už vracet nechce.
18. dub 2014 ve 13:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiwikzk jo tak to netuším :confused: ale zkus napsat do právní poradny, odpověděli mi během pár dní http://www.aperio.cz/7/poradna
18. dub 2014 ve 13:55  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
autor
@vrana super, díky za tip, zkusím :slight_smile:
18. dub 2014 ve 14:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiwikzk Můžeš. Jen pozor, pokud bys nenastoupila, protože by si aktuální zaměstnavatel situaci třeba rozmyslel a trval na tom, že se vrátíš, či třeba odpracuješ onu 2měsíční výpovědní lhůtu.
Nový zaměstnavatel by mohl (pokud bys nenastoupila v dohodnutém termínu) s ohledem na §1729 Občanského zákoníku požadovat náhradu škody - pokud by tedy soud neuznal, že se ze tvé strany jedná o poctivé jednání.
Dříve se to neřešilo, dnes už některým firmám dochází trpělivost.
18. dub 2014 ve 21:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
autor
@brunetka11 díky za upozornění. No předpokládám, že původní zaměstnavatel by mi musel dát práci podobnou té, co mám ve smlouvě. Takže mytí hrnků a luxování zasedaček by mi snad nehrozilo. A aby mne začlenil do nějakého týmu na dva měsíce, to se ani nestačím zaučit o co tam jde, natož abych vytvářela nějakou hodnotu. Tak budu doufat ve zdravý rozum zaměstnanců HR a nebudou škodit.

Kdyby šlo do tuhejch, tak bych jim asi dohodu podepsala, to zas nejsem hrdina a dohadovat se nechci. Ale nechci to zbytečně uspěchat, když to není potřeba.
18. dub 2014 ve 22:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiwikzk můžu se prosím zeptat, jestlis psala do té poradny a případně co odepsali? jsem (nebo za rok budu) v podobné situaci, tak ať se jim tam dotaz neopakuje :slight_smile:
23. dub 2014 v 15:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@silvie_z Dnes mi odpověděli :slight_smile:

Dotaz
Dobrý den,
na konci května mi končí rodičovská dovolená, kterou jsem měla na 2 roky. Zaměstnavateli jsem řádně nahlásila, že jdu na 2 roky a už minulý rok a pak půl roku před koncem jsem se zajímala jestli budu mít kam nastoupit. Sháněla jsem zaměstnání i v jiných odděleních ale doteď nedošlo k žádné dohodě a já zatím nemám žádné místo. Jsem v kontaktu s HR oddělením a výpověď pro nadbytečnost je tedy až v krajním případě. No a prý se to bude řešit až na konci května. Já ale nevidím moc reálnou šanci, že by se nějaké místo našlo (s ohledem na situaci ve firmě) a tak hledám externě.
Zajímá mne, zda mohu podepsat smlouvu s jiným zaměstnavatelem, i když s původním to nemám stále dořešené.
Nechce se mi totiž ukončit stávající smlouvu na dohodu z mé strany. Přišla bych o odstupné, které není zanedbatelné.
Práci chci mít jistou, a když mi přijde nabídka od jinud, určitě bych ji vzala a nečekala na to jestli se s původním zaměstnavatelem dohodneme nebo ne (nejspíš nedohodneme).
Děkuji za odpověď.

Odpověď
Vážená paní,
je možné mít dvě souběžná zaměstnání. Možnost výkonu zaměstnání pro jiného zaměstnavatele během čerpání rodičovské dovolené právní předpisy nevylučují. Tato pracovní činnost má omezení. Matka může vykonávat vedle svého zaměstnání výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Jestliže zaměstnavatel souhlas odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.
Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Další vaší alternativou může být pokračování v rodičovské dovolené a vykonávat jiné zaměstnání. Jestliže zaměstnavatel Vás po skončení rodičovské dovolené nemůže zařadit podle pracovní smlouvy v důsledku organizační změny, kdy jste se stala nadbytečnou, náleží Vám odstupné vždy.
Více informací:
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Více informací v brožuře Nebojujte se zaměstnavateli a slaďte práci s rodinou 2014, kterou naleznete na http://www.aperio.cz/566/prave-vychazi-nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-2014
S pozdravem
Jana Seemanová
23. dub 2014 v 19:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek