Návrat po 4leté variantě RD do zaměstnání. Výpověď?

smag.ja
19. lis 2011

HOLKY.
Mám na Vás dotaz. Teď 6.12.mi končí rodičovská dovolená varianta do 4let. V zaměstnání jsem dala hned na začátku písemnou formou, že budu doma do 4let věku dětí mám dvojčata. Nyní moje pracovní doba musí být jen na 6hod. ranní. Dělají se tam sem tam i odpolední a občas i noční prostě podle situace. Zaměs­tnavatel mi řekl, že pro mě práci nemá na 6.h jen na 8.h mám nárok na odstupné? Prosím poraďte mi co mám udělat.- Když mi toho 7.12.2011 dají výpověď. Co by měla obsahovat, aby mě vzali na ÚP . . [ pracovat chci na 6h, ale zaměstnavatel chce na 8h ] ..Děti nemá kdo vyzvedávat ze školky. Děkuji

arianka
19. lis 2011

Pokud dostaneš výpoveď, půjde o klasickou výpověď bez odstupného, protože si bohužel nemůžeš diktovat podmínky pracovní doby, pokud jsi předtím nepracovala na zkrácený pracovní uvázek apod. Jinak vše je asi tady:
Podpora v nezaměstnanosti po mateřské
Doba, kterou žena strávila na mateřské dovolené péčí o dítě (maximálně do 4 roků věku dítěte) se pro účely přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti bere jako tzv. náhradní doba. Pokud tedy žena hned po skončení mateřské bude žádat o podporu v nezaměstnanosti, bude na ni mít nárok.
To stejné platí i pro situace, kdy žena po mateřské nastoupí na své bývalé místo, a následně pracovní poměr ukončí sama nebo dojde k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. I v takovém případě vzniká nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti.
Výše podpory v nezaměstnanosti po mateřské
Pokud žena předchozí 3 roky strávila doma na mateřské a bude žádat o přiznání podpory, pak není možné zohlednit její průměrnou mzdu v předchozím zaměstnání. Aby se dala podpora spočítat z průměrné mzdy, tak na to již v tomto případě uplynula příliš dlouhá doba.
V tomto případě se výše podpory odvodí od průměrné mzdy v ČR, jako její násobek. Podle příslušného zákona a dalších předpisů bude tedy výše podpory počítána jako:
První dva měsíce = 0,15 x průměrná mzda v ČR v předchozím roce
Další dva měsíce = 0,12 x průměrná mzda v ČR v předchozím roce
Zbytek doby = 0,11 x průměrná mzda v ČR v předchozím roce
V roce 2011 se tedy vychází z toho, jaká byla průměrná mzda v ČR v 1 až 3 čtvrtletí 2010. Jedná se tedy o částku 23 324 Kč. Z ní má pak žena po skončení mateřské nárok na vždy na příslušnou část. Tato podpora v nezaměstnanosti je poměrně nízká, a pokud je životní minimum dané ženy vyšší, může požádat o další sociální dávky pro nezaměstnané.

j.a.n.i
19. lis 2011

No, hlavně je problém v tom, že zaměstnavatel nemá důvod ti dávat výpověď, on pro tebe místo má, podle tvé pracovní smlouvy a pokud tomu brání vážné provozní důvody, tak ti nemusí na 6 hodin přistoupit (a pod vážné provozní důvody se dá schovat spousta věcí a bránit se by bylo na tobě). A pokud nepřistoupí, tak se ty s ním budeš muset dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou nebo nastoupit, jinak tě může vyhodit pro porušení pracovních povinností.