Nechá mě doktor v těhotenství doma? 12 h směny, i noční

ladus88
10. črc 2012

Dobry den,jelikoz vubec nemam zadne zkusenosti ani informace ohledne PN pri tehotenstvi,chtela bych se optat zda kdyz delam 12h smeny i nocni ve fabrice kde je riziko hluku,mam krecove zily a problemi se srazlivosti krve jaka je sance ze me doktor necha doma?Mam z toho strach aby me neposlal normalne do prace.Tehu jeste zatim nejsem,ale uz se na tom pracuje.Ptam se jelikoz jsem ted byla na neschopence 3mesice skrz operaci zlucniku a smlouvu mam jen do konce brezna 2013.Vim uz premyslim dopredu,muzou nastat problemi ale i muzu uz byt tehu a ani o tom nevim....Dekuji za jakoukoliv odpoved🙂

martina_81
10. črc 2012

@ladus88 Ahoj, neměl by to být žádný problém. Taky dělám 12ky denní a noční a holky u nás chodí na neschopenku hned, jak mají potvrzené těhu. A jestli máš jěště nějaké zdravotní problémy, tak tím spíš si myslím,že by Ti hned dal neschopenku. Chodíš k někomu do Svitav? 😉

ladus88
autor
10. črc 2012

Jestli myslis gynu tak chodsim k Prichystalove a obvodaka mam Vlcka

lennnia
10. črc 2012

@ladus88 ahoj, já jsem dělala směny (krátký a dlouhý týden, klasicky 12hod).. měla jsem trochu problémy s tím, že jsem měla tlaky a píchání do podbřišku, šla jsem na kontrolu a doktorka v nemocnici mi doporučila PN právě kvůli směnám. Řekla, že to pro těhotnou není zrovna dobrá pracovní doba.. a můj gyndr mi ji v pohodě napsal, k tomu mi taky otékaly nohy jako tobě.. počítej s tím, že budeš mít vycházky max. 6hod/denně!! Ale lepší je být doma v klidu a pohodě.. miminko je přednější!! 😉

ladus88
autor
11. črc 2012

Dekuji moc devcata🙂

p.e.t.u.l.k.a
12. črc 2012

@ladus88 mě Dr nechtěl nechat marodit, ale napsal mi lístek o náhradní práci a zaměstnavatel byl povinný mi jí sehnat , tak jsem dělala samé ranní 8 hod.směny a plat mi museli dorovnávat jak v nepřetržitém provozu 🙂 Bylo to fajn ale už je to víc 3,5 roku tak nevím, jestli to stále platí 😉

anatanka
12. črc 2012

@ladus88 To zalezi jen na tom doktorovi. Mne dal neschopenku hned, jak jsem si o to rekla, az jsem se divila, jak to slo hladce...

horakovatereza
13. črc 2012

určitě záleží na doktorovi, můj není zastáncem neschopenek, takže mi ji nedal ani na doporučení fakultky, kde jsem byla ve 28.týdnu kvůli krvácení.

sarka49
24. říj 2012

@ladus88 @lennnia holky, chtěla bych se zeptat na něco. když pracuji v provoze hlučném, prašném, 12tky denní-noční. a dostala bych neschopenku- jak se proplácí? a po porodu se mateřský příspěvek (ten první půl rok) vypočítává z platu mebo té nomocenské?

mafeska
24. říj 2012

Myslim si že ti ji bez problému napíše.

já jsem taky dělala na směny kr x dl týden, 12 hod směny a pracovala jsem až do nástupu na mateřskou, zvolila jsem teda nástup 8 týdnů před porodem. Začínalo mi spíš dělat problémy dojíždění, 12 hod sezení, chození do schodů, všechno mě bolelo, nemohla jsem v klidu sedět a hlavně jsem se za recepci už nevešla 😀 a když mi vyšly 3 denní po sobě už jsem to nedala tak jsem skončila. Když jsem byla v únoru na neschopence Dr. mi spíš říkala abych už do práce nechodila že se tam beze mě obejdou, i když už mi bylo dobře. Naštěstí jsem měla bezproblémové těhotenství a zdravotní stav mi dovolil chodit do práce co nejdéle to šlo.

ladus88
autor
25. říj 2012

@sarka49 To bych rekla ze hned nastup na rizikove.uz jsem v praci vyzvidala aji u doktora 😝 Koukam ze mame stejnou praci🙂A s vyplacenim neschpenkly to mas tak:Kdyz ti doktor vypisuje tak tam mas primo moznost zaskrtnout jestliv postovni poukazkou nebo rovnou na ucet🙂A s zbytkem ti neporadim... 😒

ladus88
autor
25. říj 2012

@mafeska ak tos mela dobre,ja treba delam ajidvanactky nocni a prerovnamvam1kg az 5kg baliky z palety na paletu.Nebo vytrhavam velke papirove obaly ktere rovnam do cca 4kg kominku ktere zas musim narovnat jinam.akze mam zahul na zada a bricho

mafeska
25. říj 2012

@ladus88
tak v tom případě bych šla na neschopenku hned 😉

j.a.n.i
25. říj 2012

No, asi takhle, práce zakázaná těhotným není důvodem pro neschopenku, ale pro to, aby zaměstnavatel zajistil přeřazení na vhodnou práci... takže pokud k tomu není žádný zdravotní důvod, tak doktor neschopenku napsat nemusí.
Plus pokud děláš noční a požádáš o přeřazení na denní, tak ti zaměstnavatel musí vyhovět.

sarka49
25. říj 2012

@j.a.n.i ale třeba u nás žádná možnost přeřazení práce asi není. Pracuji v provoze denní noční 12tky, kde se střídám s druhou partou. Každá směna má 5 lidí. Pokud bych chtěla přeřadit na denní těch 8 měsíců, tak kolega z protisměny bude celou dobu chodit na noční protože moje pozice je na každé směně jedna.. A na 8 hodinové denní směny jsou 2 holky v kanclu. Takže si myslím, že by na to šéf asi nepřistoupil 🙂 aby mi našel nádhardní místo, není co v podstatě 😠

sarka49
25. říj 2012

@ladus88 a když je ženská na rizikovce, má vycházky? Děsí mě, že bych si nemohla dojít ani na nákup, vzhledem k tomu, že by jsem nemohla ani nakupovat miminkovské věci. Ani v podstatě rohlíky k snídani 😀 A nevíš jak to je pak s vyplácením toho mateřského příspšvku? Počítá se to z odpracované doby nebo se do toho počítá kontrolka (z rizikovky)? Protože to by byla docela finanční rána..

sweet81
25. říj 2012

Podle mě ti neschopenku napíše v pohodě.
XI.4.2.1 Převedení na jinou práci (§ 239)

Zaměstnavatel je povinen v případech, že těhotná zaměstnankyně koná práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána, nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na kterou byla převedena bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle § 42 až 44 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Povinnost zaměstnavatele převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci je tedy dána jednak obecným zákazem výkonu určité práce, a jednak nemožností konat určitou práci v individuálním případě, vyplývá-li to z lékařského posudku.

sweet81
25. říj 2012

@sarka49 vycházky jsou povoleny jen 6h deně ☹ a u doktora si musíš určit dobu.
Jinak ten příspěvek se počíta z odpracované doby ne z doby co si na rizikovce.

j.a.n.i
25. říj 2012

@sarka49 Ale, to že možnost převedení není, není tvůj problém, prostě zákon to zaměstnavateli nařizuje a je na něm jak to zařídí... a pokud to zařídit nelze, tak tě má nechat doma za plný plat. To, že se do toho zaměstnavatelům nechce a raději se zaměstnankyně snaží přesvědčit, že MUSÍ na neschopenku je jasný, nicméně oni nemohou nikoho poslat na neschopenku, o tom rozhoduje pouze lékař.
Jako, já chápu, že to někdo nechce se zaměstnavatelem řešit a raději jde na neschopenku, ale pak je to o tom, že na tu neschopenku chce a ne že musí... plus tedy doktor nemůže napsat, že je to kvůli práci, vždy si musí vymyslet nějaký zdravotní důvod a určit vycházky, maximálně 6h denně, ale může klidně i méně, to je na něm. Plus tedy má člověk místo celého platu cca 54%...

sarka49
25. říj 2012

@sweet81
@j.a.n.i
díky holky 🙂

ladus88
autor
26. říj 2012

@sarka49 Tak zalezi aso jak hodne rizikove mas.Ale kazdopadne jak mas jednou neshopenk tak mas urcity pocet hodin vychazek,jak to je dal netusim☹A s tema prispevkama