Nechají vás dělat kariéru, když chcete mít dítě?

vilma25
28. kvě 2012

Ahoj, chtěla bych znát váš názor.Jsem krátce po VŠ a řeším teď toto dilema.Slyšela jsem, že ve většině větších a prestižnějších společností vás nepustí na zodpovědnější pozici, udělat kariéru, když jim dáte nejasnou odpověď na plán se svým dítětem...máte s tím nějaké zkušenosti????????

binki
28. kvě 2012

Tak v takových firmách nedělej :D Nestojí to za to. Kdo neumí integrovat všechny druhy zaměstanců, stojí za prd.

llluckaaa
28. kvě 2012

Já jsem pracovala u velké firmy, řekla bych i přestižní, a u pohovoru mi tento dotaz nikdo nepoložil. Těhotenství se tam bere jako součást života, žádné problémy se nedělají a vychází se vstříc matkám s malými dětmi a nabídne se jim např. zkrácený úvazek. Znám mladé ženy, které ve 30 dítě nemají a zastávají i vysoké funkce. U pohovorů se většinou zjišťuje, jak dlouho budeš ochotná tam zůstat a většinou po tobě požadují aspoň 2 roky.

berenika39
28. kvě 2012

To asi záleží kus od kusu - myslím na té konkrétní firmě. Mám dvě kamarádky, které si dítě pořídily během práce ve velké společnosti, během mateřské pořád pracují zčásti z domu, neztrácejí kontakt a na nic takového si nestěžují - plánují nastoupit po mateřské zpět. V jedné mají i firemní školku. Asi bych si to nějak ověřila předem - od dalších už zkušenějších mamin, které tam pracují, reference jsou nejlepší. Sotva jim můžeš dát "plán" se svým dítětem, to se totiž nedá - nikdy nemůžeš předem vědět, jaké bude - jak na tom bude se zdravím, jak se bude třeba adaptovat ve školce. určitě bude pro zaměstnavatele výhoda, když jim řekneš, že máš zajištěné hlídání třeba v době nemoci babičkami, nějaké spolehlivé a tak, ale určitě bych firmy neházela do jednoho pytle. Je to o lidech....držím palce, at narazíš na rozumné zaměstnavatele.

poupe
28. kvě 2012

@llluckaaa kde to pracuješ? Takovou práci bych brala hned 🙂

llluckaaa
28. kvě 2012

@poupe viz IP 😉

kulenka
28. kvě 2012

@vilma25 Také jsem pracovala u velké nadnárodní firmy - při pohovoru o dětech nepadlo ani slovo, když jsem otěhotněla, přijali to všichni v pohodě a snažili jsme se to vyřešit k oboustranné spokojenosti. Bohužel to nedopadlo, ale největší problém byl v konkrétních jedincích a rozporu v jednom jediném bodě, kdybych "natrefila" na někoho jiného, myslím, že by to vyšlo.
Takže celkově jsem si odnesla pocit rozčarování, protože pracovat jsem chtěla a předpoklady k dohodě tam byly.
Je to v lidech.
Určitě se na to poptej při pohovoru, spousta firem má programy, jak zapojit matky s dětmi a nebo jsou schopní se dohodnout.
Kamarádka třeba u takové firmy dělá 🙂

berticka
28. kvě 2012

Tak já při nástupu na svou pozici ve firmě měla s šéfem pohovor o tom, kdy plánuji rodinu a slíbila jsem, že nějakou dobu neotěhotním. No, příroda byla mocnější a já otěhotněla dřív, než jsem slíbila. A dopadlo to úplně v pohodě, pracovala jsem až do osmého měsíce, našla jsem za sebe náhradu, domluvila si práci z domova a majitel firmy mi dokonce přišel při odchodu osobně poblahopřát - prostě všichni to vzali úplně v pohodě. A šéf mi teď pravidelně volá a ujišťuje se, že se k nim chce i po mateřské opravdu vrátit 🙂 . Ono nic se nejí tak horké, jak se uvaří a pokud je člověk aspoň trochu schopný, tak opravdu nikdo nemá zájem ho vyhazovat jenom proto, že otěhotněl 🙂

kulenka
28. kvě 2012

@berticka Super přístup 🙂
U mně byl problém v práci z domova, protože šéf šéfa mého šéfa 😀 s ní neměl dobrou zkušenost, tak to zatrhnul všem 🙄 Ale jinak ve firmě to možné je. Jak jsem psala, záleží, na koho natrefíš 😒

berticka
28. kvě 2012

@kulenka Janě, blbci se bohužel najdou všude, to se nedá vyloučit....Mrzí mě, žes na něj musela narazit.

kulenka
28. kvě 2012

@berticka Co nadělám 😀 😉 Hlavně, že to není všude 🙂

jajina.c
28. kvě 2012

Ahoj, já taky pracovala před RD v pěkné firmě, při nástupu se mi šéf ptal, za jak dlouho plánuji děti, tak jsem v té chvíli zkoprněla a přemýšlela, co říct, řekla jsem nakonec pravdu, že tak do dvou let a odpověd šéfa?: " Jste přijatá" To mě šokovalo. Nakonec jsem otěhotněla do roka a vzali to v pohodě. Jen se nejspíš díky snižování stavů nebudu moci vrátit ☹ . I když malou šanci mám. Myslím, že ale podle zákona by se na to prát vůbec neměli, ale realita je jiná.

daisylin
15. lis 2015

Milé maminky, zrovna jsem vytvořila dotazník ke své bakalářce, tak bych poprosila ženy, které jsou po rodičovské dovolené a vrátily se opět do zaměstnání nebo práci hledají o jeho vyplnění a případné přeposlání dál. Moc děkuji! https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/karie...

pivonka2
15. lis 2015

@daisylin vyplněno. Jen poznámka k první otázce k délce rodičovské. Při dvou a více dětech můžeš být doma víc než 4roky a taková možnost tam není..

izzybickerstaff
16. lis 2015

Vás se při pohovoru ptali na plány s otěhotněním? Není to náhodou jedna ze zakázaných otázek? Pracuju u zahraničního zaměstnavatele (detašované pracoviště v ČR, veškeré vedení cizinci) a nějak si vůbec neumím představit, že by po mě někdo něco takového chtěl vědět. Na druhou stranu by ale u nás nikdo nezahodil takovou šanci a ihned po přijetí by neotěhotněl 🙂

daisylin
17. lis 2015

pivonka2 Děkuji!

xpila
17. lis 2015

@izzybickerstaff Jasně, že se na to nesmí ptát a nechápu, že na to vůbec někdo odpovídá 😉

fidelka81
17. lis 2015

Ahoj holky, taky přidám své zkušenosti. Docela jsem překvapená, jaké máte pozitivní zkušenosti. Já teda tu možnost po mateřské nedostala, nechtěl abych dělala na zkrácený úvazek a tak jsem dostala odstupné. Při hledání práce, jsem tak z devadesáti procent při pohovoru byla tázána, jestli chci ještě druhé dítě a nebo jestli vůbec plánuji. Bohužel, ač se na to ptát nemají, tak to řada firem nerespektuje.

tereza30
17. lis 2015

Ptát se na to nemají, ale ptají se. Zažila jsem to už několikrát, dokonce se mě jednou ptali jak intezivně se o dítě snážíme že jim zrovna někdo odchází na mateřskou, tak to nechtějí řešit i se mnou... Když jsem na takové otázky odmítla odpovídat pohovor většinou skončil.

evule1982
17. lis 2015

@vilma25 Dělala jsem ve dvou nadnárodních firmách a nikde s tím nebyl problém. Hlavně, pokud jsi právě po škole, tak většinou nikdo nepočítá, že by sis hned pořizovala dítě. U nás ve firmě je spoustu holek nad třicet a hodně z nich děti ještě nemá. A pokud by se někdo u pohovoru ptal na tvé plány v tomto ohledu, tak myslím, že je na místě odpověď: "Ne, neplánuji" . Pokud se totiž někdo ptá na nevhodnou otázku, tak musí počítat i s nepravdivou odpovědí.