Nejisté prac. místo po 3 RD, nejspíš výpověď. Co bude?

nela2008
3. kvě 2011

Hezký den,

potřebovala bych poradit, momentálně nevím, co a jak udělat.
Jsem stále zaměstnaná. Návrat do zaměstnání mám 02/2012 po třech letech. Ale bude záležet na situaci. Moje pracovní místo je prý pouze ilustrativní, tedy drží mi ho, ale v podstatě je moje místo obsazené kolegyní se smlouvou na dobu určitou. Tak že může nastat situace - budu se chtít vrátit, ale bude plno a oni mi dají výpověď nebo mi mohou nabídnout jiné pracovní místo -ale které by určitě bylo v úplně jiném kraji - tak doufám, že ho nemusím přijmout a dostanu stejně odstupné? Nebo bude volné a já se vrátím, protože spíše počítám s tím, že to nevyjde, tak asi začnu plánovat druhé mimčo, i když jsem se chtěla spíše vrátit do zaměstnání.

ALE JAK TO TEĎ UDĚLAT, ABYCH NEPŘIŠLA O MATEŘSKOU A MĚLA NÁROK NA 3 LETOU RODIČOVSKOU?
Musím porodit do 02/2012 nebo být pouze těhotná? Mohou mi dát pak výpověď? Nebo mi musí držet místo i když reálně tam není a já budu doma a oni mi budou platit nějakou mzdu a pak nastoupim na MD a v jaké vyší a z čeho se mi bude počítat? Je to hrozné, ale potřebuji, abych nepřišla o tu původní MD, protože jinak nevím, jakt o finančně zvládnu. Pokud těhotná nebudu a oni mi dají výpověď, bude těžké si najít další zaměstnání.
A co když otěhotním ve výpovědní lhůtě?
Jsem z toho zmatená, prosím napiště mi vaše rady, zkušenosti. Děkuji všem mocmoc předem.

k.jolanka
4. kvě 2011

@nela2008 ahoj, já si teda myslím, že by jsi měla stihnout do února 2012 být na mateřské..na mateřskou jestli si dobře pomatuju se jde 6, nebo 8 týden před porodem, takže pokud to tak vyjde budou ti muset mateřskou nadále vyplácet a stav bude stejný jako doposud, takže mateřská by měla být stejná jako jsi měla u prvního dítěte a nebo si ještě myslím, že asi stačí být pouze těhotná, protože jako těhuli tě vyhodit nemůžou, takže nastoupíš do práce, měli by ti uvolnit místo, protože ani do jiného kraje by tě jako těhotnou přeřadit neměli a pak nomrálně nastoupíš na mateřskou a oni ti jí opět budou vyplácet a to asi z platu, který budeš mít naposledy ale to si nejsem jistá..ideální by podle mě bylo otěhotnět a jít na mateřskou ještě než ti skončí tahle tříletá varianta a budeš mít klid a nebudeš muset nic řešit..doufám teda že tu nepíšu blbosti, ale myslím, že to tak je.. 😉

nela2008
autor
4. kvě 2011

@k.jolanka děkuji moc za napsání, taky si myslím, že to tak bude, jen nevím, zda to stihnu otěhotnět a mit mimčo tak, aby jsem měla ihned MD. Myslím, že bych ale mohla jít i na neschopenku - marodit a pak jit na MD, s tím, že by se mi neměla změnit výše MD. Ještě k tomu teď pořád něco mění v zákonech.....tak že si člověk nemůže být vůbec ničím jistý.

jajapaja23
4. kvě 2011

Ahojky, přiznám se, že se moc nevyznám v tom, zda Ti uvolní místo místo té kolegyně na dobu určitou, ale přidám aspoň svou vlastní zkušenost. Jsem teď v situaci, že kdybych nebyla těhotná, měla bych v zaměstnání místo do února 2012, kdy se vrací kolegyně z RD a vedení jí místo drží samozřejmě. Já bych dostala v tu chvíli výpověď a bylo by to. Tak to vidím stejně u tebe...jen záleží na tom, dokdy má ta kolegyně smlouvu na určito. To bude asi rozhodující...pokud jsem tě dobře pochopila, měla jsi předtím smlouvu na dobu neurčitou.

k.jolanka
4. kvě 2011

@nela2008 no teď mě trošku zarazilo...ty máš stejně starého syna jako já a píšeš, že do práce jdeš po třech letech v únoru 2012?? já jdu totiž do práce v lednu 2013 po třech letech..také plánuji druhé než mi skončí mateřská a mám na to ještě rok a půl času..ty by jsi na tom měla být teda podle toho co píšeš stejně, takže by jsi také měla jít až 2013 ne?🙂 pokud jdeš do práce únor co teď bude, tak to by jsi musela teď otěhotnět..nebo jsi měla mateřskou jen na dva roky a před tím byla v těhotenství doma na neschopence? no s tím maroděním to si teda nejsem jistá zda by se ti ta mateřská nakonec nepočítala ještě z nemocenské..mám pocit, že kamarádka co byla na rizikovém a v těhotenství nepracovala ale měla neschopenku tak se jí pak mateřská počítala z peněz co jí chodili jako nemocenská a byla to mizerie 😒 ale máš pravdu ty zákony se pořád mění aby se v tom jeden vyznal..

vojtisek2007
5. kvě 2011

@nela2008 stačí když budeš těhotná, místo nástupu do práce můžeš jít na PN a pak navážeeš další mateřskou, na kterou máš znovu nárok a z nemocenské se fakt počítat nebude, bude z platu před první mateřskou, ikdyž zaměstnavatel je povinnen ti místo držet a kdybys do práce chtěla, tak ti ho musí dát, to že na tvém místě je kolegině se smlouvou na dobu určitou vypovídá nejspíš o tom, že má smlouvu na dobu určitou za tvojí mateřskou.....a znovu ti musí držet místo další tři roky.....

jmisa
5. kvě 2011

Zaměstnavatel drží místo podle smlouvy do věku tří let dítěte, nemusí to být přesně ta stejná "židle", záleží, co je ve smlouvě, pokud je tam např. administrativní pracovník a toto zařazení mají všichni od sekretářky po podatelnu, tak prostě kdekoli a pokud místem výkonu práce ve smlouvě je ČR, tak prostě kdekoli v ČR 😔.

Vyloženě Tvoji původní "židli" musí držet pouze po dobu mateřské, což je tych asi 28 týdnů.

nela2008
autor
5. kvě 2011

Děkuji všem za rady a taky za upozornění, co jsem tam napsala za voloviny, jak jsem byla z toho všeho nějaká rozčarovaná.
Já jsem, ale tele 🙂 ano do prace jdu 02/2013 a ta kolegyne má smlouvu na dobu neurčitou. Tak že spíše počítám s tím, že když se vrátím a ona tam bude, tak dají výpověď mně, což mi v podstatě napsali v emailu, že může nastat, s tím, že samozřejmě neví, co bude za rok a půl.

Pokud by to vyšlo, tak by se mne nejvíce hodilo, otěhotnět pár měsíců před nástupem do práce, tedy před datem 02/2013 a pak rovnou z rodičovské nastoupit na neschopenku (pokud bude tedy platit ,jak píše Vojtíšek, že se mi to nebude započítavat, ale vychází se z mého předešlého platu jako při první MD) a pak bych nastoupila na další mateřskou na tři roky. Myslím, že zaměstnavatel, pokud budu těhotná mi nemůže dát výpověď? A musí mi držet místo další tři roky?

Vím, že většina maminek to dělá tak, že se snaží porodit a tedy otěhotnět, aby navázaly rovnou na rodičovskou - mateřskou. Tím, že já jsem spíše počítala - tedy chtěla jsem se vrátit do práce, tak bych chtěla otěhotnět trošku později, abych si třeba mohla ještě někde něco přivydělat a chci mít trošku rozestup mezi dětmi, mám pěkného dáblíka doma 🙂

terezt
13. bře 2012

J.A.N.I. Pod toto tema pridavam novou otazku. Pred rodicovskou dovolenou jsem pracovala v Praze pro firmu, ktera ma hlavni sidlo v nasem meste, kde ziju ted. Pobocku v Praze ted presunuli do UK, coz znamena, ze mi zrusili pracovni misto a mam narok na odstupne. Ted nevim, jestli mam narok na to, aby mi drzeli pracovni misto v ramci firmy v nasem meste...(tzn, ze mi nabidnou pozici po skonceni RD) nebo ne...?! Nevim, jestli je pro me vyhodnejsi nechat si ted proplatit odstupne (a tedy prejit na pracak), nebo doufat v nejake misto potom... Pracovni smlouva plati ta, ktera byla uzavrena pred odchodem na materskou, ne? Takze mi nemuzou vnutit novou s 2 mesicni vypovedni lhutou a vyhodit me kdykoliv bez odstupneho, nebo mohou?

j.a.n.i
13. bře 2012

@terezt No, pokud si měla místo výkonu práce Praha, tak ti mohou dát výpověď s odstupným buď teď nebo až po RD, to je na nich. Příadně ti mohou nabídnout práci u vás, ale pokud si předtím měla Prahu, tak to nemusíš přijmout a zas bys měla nárok na odstupné.

terezt
26. bře 2012

@j.a.n.i Dekuju.

gabin6
27. bře 2012

Holky a já mám nastoupit nyní v květnu a dnes mi zaměstnavatel řekl, že nemají práci a že třeba do měsíce mohu dostat výpověď! ☹ Již půl roku se snažíme o další mimčo a nic. Nemohu si prodloužit mateřskou (šéf mi to nabídl) na 4roky? Třeba bych do té doby otěhotněla. Je mi jasné, že bych nepobírala žádné peníze,ale platili by mi zdravotní a sociální - úřad práce? Chodila bych na brigády.

j.a.n.i
27. bře 2012

@gabin6 Mateřskou si prodloužit nemůžeš, ale můžeš požádat o neplacené volno. Jinak sociální stát neplatí, ale doba péče o dítě do 4 let se na důchod počítá. Aby ti zdravotní platil stát, tak by dítko nesmělo chodit do školy na víc jak 4 hodiny denně.

gabin6
27. bře 2012

Zaměstnavatel by mi dal písemně, že souhlasí o prodloužení na 4roky (že mi drží místo). Platí to J.A.N.I i u tohoto případu?

j.a.n.i
27. bře 2012

@gabin6 Ale rodičovská prostě nad 3 roky věku dítka prodloužit nejde, zákoník práce to neumožňuje, můžete se pouze dohodnout na tom neplaceném volnu. Rozdíl je tam pak v tom zdravotním, při RD ho platí stát automaticky, ale při neplaceném volnu nesmí chodit dítko do školky na víc jak 4 hodiny denně.

gabin6
27. bře 2012

aha, děkuji moooc. Mě vždy něco poradí a já pak bloumám!!! ☹

lucianas
31. bře 2012

ahoj,
koukám, že je to všude stejné.
mě končí RD koncem září. do práce mě nevezmou, prý místo bylo zrušeno. smlouvu mám za mateřskou jedné kolegyně, a to do dubna 2014. jak je to teď s výpovědí? mohou mi ji dát k tomu konci mé RD, nebo by měli nabídnout jiné místo?
snažíme se o mimi, zatím teda bez úspěchu. takže řeším, co bude dál.
bylo by řešením jít hned následující den po ukončení RD na neschopenku? a být na ní, než se zadaří?

j.a.n.i
31. bře 2012

@lucianas Ano na konci RD ti mohou dát výpověď s odstupným. Jinak, jak by sis jako představovala jít na neschopenku a být na ni, dokud se nezadaří, neschopenka je pro lidi se zdravotními problémy a ne prodloužení dovolené...

lucianas
31. bře 2012

@j.a.n.i aha, takže výpověď mi dát mohou, ale s odstupným. ... jinak nemyslela jsem to tak, že třeba půl roku, rok na neschopence. já věřím, že se brzy zadaří, a že by to bylo třeba jen na měsíc, max dva.

lucianas
31. bře 2012

@j.a.n.i jinak mezi námi, kolik lidí je doopravdy nemocných, co jsou na neschopence? 😉 kolikrát opravdu nemocné vidím chodit do práce, a těm, co nic není, tak jsou právě na neschopence, ne-li v invalidním důchodě.

j.a.n.i
31. bře 2012

@lucianas No a pak se divíme, že zpřísňují podmínky, když se nemocenská masivně zneužívá...

lucianas
31. bře 2012

@j.a.n.i přesně tak. zneužívá se, já vím.