Nejisté zaměstnání. Mohu si prodloužit RD na 4 roky?

gabin6
27. bře 2012

Holky a já mám nastoupit nyní v květnu a dnes mi zaměstnavatel řekl, že nemají práci a že třeba do měsíce mohu dostat výpověď! emoticon Již půl roku se snažíme o další mimčo a nic. Nemohu si prodloužit mateřskou (šéf mi to nabídl) na 4roky? Třeba bych do té doby otěhotněla. Je mi jasné, že bych nepobírala žádné peníze,ale platili by mi zdravotní a sociální - úřad práce? Chodila bych na brigády.

helulela
27. bře 2012

@gabin6 rodičovskou dovolenou si na 4 roky určitě prodloužit můžeš, je to jen na dohodě mezi tebou a zaměstnavatelem. Když se snažíte o druhé mimčo, situace v práci je špatná a sám zaměstnavatel ti to nabízí, je to podle mě nejlepší řešení.

gabin6
autor
27. bře 2012

a budu muset platit zdravotní a sociální?

helulela
27. bře 2012

@gabin6 řekla bych, že ne, jsi pořád zaměstnaná.. ale určitě ti odpoví někdo, kdo se v tom opravdu vyzná

j.a.n.i
27. bře 2012

@helulela
@gabin6
Mateřská rozhodně prodloužit nejde, mateřská je pouze těch 28 týdnů kolem porodu, pak se nastupuje na rodičovskou dovolenou, ale i ta je ze zákona pouze maximálně do 3 let věku, pak už lze pouze požádat o neplacené volno.

gabin6
autor
27. bře 2012

děkuji! Kamarádka mi napsala, že bych syna musela dávat do školky jen na 4hodiny denně,aby za mě platili zdravotní . Asi zítra pojedu na úřad práce!

helulela
27. bře 2012

@j.a.n.i tak neplacené volno - formálně by to ale fungovalo stejně?

gabin6
autor
27. bře 2012

jsem zmatená 🙂, ano myslím RD.Tak jak je to se zdravotním a sociálním? Bylo mi řečeno, že třeba za 4měsíce může být práce,ale nyní ne. A nechci na pracák, když počítáme s druhým mimčem. ☹

helulela
27. bře 2012

@gabin6 omlouvám se, že tě mystifikuju, příště už radši budu psát jen o tom, čemu rozumím 😉 Já jen že kamarádky měly nastoupit do práce třeba v květnu a prodlužovaly si to do září, když děti nastupovaly do školky, tak jsem si myslela, že to funguje takhle.

gabin6
autor
27. bře 2012

dobrý, jen piš zkušenosti! A když si to prodloužily, tak co zdravotní a sociální?

j.a.n.i
27. bře 2012

@gabin6 No, jelikož neměli školku, tak zdravotní platil stát z titulu péče o dítě a sociální za tebe stejně nikdo nikdy neplatí...

bulinka
27. bře 2012

@gabin6 Ano jde to prodloužit a po novu by dítě mohlo chodit i do školky, ale jde opravdu o neplacené volno a stát ti platí myslím že sociální a zdravotní se neplatí nebo možní naopak, ale to už je nepatrný rozdíl 🙂

j.a.n.i
27. bře 2012

@helulela Jinak s neplaceným volnem to funguje v principu stejně, akorát můžeš dostat výpověď i v průběhu toho neplaceného volna a musí se nějak řešit to zdravotní.

helulela
28. bře 2012

@j.a.n.i díky za vysvětlení

brisalek
28. bře 2012

já teda nevím. Asi se to menilo. Ale sestra před 8 lety byla v podobné situaci. Zamněstnavatel ji nechtěl vzít zpět a normálně si teda u něj prodloužila rodičovskou dovolenou na 4 roky. Asi už nemá povinost držet ti to samé místo..., ale vyhodit tě nemůžou???? Ale nevím jak je to se školkou??
Jinak, když tě zpátky vzít nechce tak tě stejně nevezme🙂☹☹ a vždycky to nějak provedou, takže lepší se je domluvit.

Ale přece teď měnili to , že si to člověk může změnit kdy chce na jak dlouho chce, ne? A ještě je nějaká možnost péče o dítě do jeho 7 let věku ??? A jak je to stím, když je někdo žena v domácnosti???

j.a.n.i
28. bře 2012

@brisalek Ale to motáš délku rodičovského příspěvku a délku rodičovské dovolené... libovolně si člověk může měnit rodičovský příspěvek, ale rodičovská dovolená s tím nijak nesouvisí...
Jak to bylo před 8 lety netuším, to ještě platil starý zákoník práce.

brisalek
28. bře 2012

to znamena, že můžu mít rodičovský příspěvek na 2 roky a u zaměstnavatele na 3 roky dovolenou, ale to ji prece muzu mit take na 4 roky, kdyz to nesouvisi s prispevkem??? ne???

brisalek
28. bře 2012

http://www.pravnik.cz/forum/topic/5610/prodlouz...

tady je to rekla bych jasne napsane.

j.a.n.i
28. bře 2012

@brisalek Prostě nemůžeš, zákoník práce hovoří jasně:

§ 196
Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

A v tom foru nevím co si myslela, že je jasně napsané?

brisalek
28. bře 2012

Prave to co ted pises, že to nejde dele nez 3 roky je tam nekolikrat a jasne tak jaks to ted napsala🙂

cherub
6. dub 2012

@j.a.n.i ahoj Jani, měla bych otázku a nevím na koho kompetentnějšího se obrátit 😅

Jsem na RD do konce dubna 2013. Je tady možnost, že mi malou letos nevzali do školky a tak bude její nástup možný až od září 2013. Jsem nezaměstnaná. Lze po ukončení oficiální doby RD zažádat o nějaké "volno" do toho září, abych nemusela na UP a přitom mi bylo hrazeno zdr. pojištění? Je mi jasné, že budu těch několik měsíců bez peněz, jde mi o to, jestli to lze takto udělat, když dítě dovrší 4 let až v roce 2014 😅

Ještě upřesním, že délku RD si oficielně prodloužit nemůžu k vůli penězům. Pořád je pro mě milejší být do dubna s rodičovským příspěvkem a pak 5 měsíců bez ničeho, než abych si to teď prodloužila a brala bych celou zbývající dobu (cca 17 měsíců) šílené minimum...

děkuji 🙂

j.a.n.i
6. dub 2012

@cherub No a tobě trvá pracovní poměr nebo ne?

cherub
7. dub 2012

@j.a.n.i ne, před nástupem na první RD jsem byla na UP a pak jsem navázala další RD s druhým dítětem 😉

j.a.n.i
7. dub 2012

@cherub Tak v tom případě ale nemusíš žádat o žádné volno, když nepracuješ... ohledně zdravotního pojištění se stačí nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let a to nesmí chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně.

cherub
7. dub 2012

@j.a.n.i Moc děkuju 🙂 O to mi právě šlo, zjistit zda musím zase někde složitě žádat nebo to stačí jen nahlásit pojišťovně 😉

Hezké Velikonoce 😎