Nemám čas, nic nezvládám

terel
15. lis 2017

Zdravím Vás,

už dlouho mě trápí jedna věc a to ta, že prostě nemám na nic čas. Přijdu si, že nic nezvládám. Mám pocit, jako bych taková byla jen já sama.
Dojíždím do zaměstnání hodinu tam a hodinu zpátky, většinou jsem pryč 12h., domů se vracím kolem 20 h. večer a ráno kolem 6 h opět vstávám. Někdy mám víkendy volné, pracuji v bance. U nás v okolí není práce k sehnání, zkoušela jsem snad už vše.. Přijedu domů, potřebuji vyprat, uvařit, něco poklidit a nestíhám to. Někdy doslova padám na hubu a neudělám vůbec nic. A takhle je to pořád dokola. Víkend zabiji tím, co jsem v týdnu nestihla a jedu odznova. Ráda bych zvládala vše, ale nějak mi to nejde. Kolikrát mě přijde líto, když vidím, jak někdo zvládá dva chody jídla a k tomu ještě něco napeče v jeden den v týdnu...Do toho ještě musím někdy upéct cukroví. Žiji ve společné domácnosti s přítelem, jsme spolu 5 let. Plánujeme domek a do budoucna rodinu a to už si vůbec nedokážu představit co budu dělat... Možná jsem jen nenašla ten správný systém. Chtěla jsem se zeptat, jak to máte vy ostatní... Moc díky za vaše příspěvky.

hofida
15. lis 2017

Asi nepomůže nic než změna práce. Když chcete dům, tak ho rovnou kupte někde, kde jsou pracovní místa... a to je teď skoro všude. U nás chybí lidi ve výrobě i v administrativě skoro ve všech odvětvích - Ústecký kraj. Neumím si představit, že ted někdo hledá práci a dlouhodobě nemůže najít... Pokud nemáš příliš vysoké nároky, chytla by ses tu zcela jistě.

luciebx
15. lis 2017

Když té trápí úklid a rak proč si někoho nenajmes. Pečení bych neřešila. V dnešní době koupíš dobrý kousky. Domácí pečení na zakázku. Proste si zaplat a budeš mít víc klidu.

bayt
15. lis 2017

Máš možná nereálná očekávání. Pokud každý den v práci strávíš 12 hodin, tak jsi v práci o dvě hodiny více než běžné ženy. A tyhle dvě hodiny prostě chybí. Pokud není jiná práce, tak se asi musíš smířit, že byt nebude ze škatulky a nebudeš vyvářet x chodů. Já mám práci celkem normální, jenže i po práci vlastně hodně dělám do práce/do školy a já nevím do čeho. A řeknu ti, že úklid řeším až v okamžiku, kdy je to fakt kritické, a vařit dva chody? Tak to bych se docela zasmála. Jsem ráda, když o tom víkendu uvařím rychlý oběd, večeře v týdnu máme samozřejmě studené.

S dětmi si můžeš zkrátit úvazek, dokonce na to máš při malých dětech ze zákona nárok.

PS: péct budu jen proto, že na to mám čas a baví mě to, jinak bych koupila dobré cukroví a hotovo

dominikaromanova
15. lis 2017

Ahoj, moc dobře vím jak se cítíš, také dojíždím do práce, k tomu děcka a domácnost. Řeším to tak, že si vždy uvařím večer, uklízím hlavně o víkendu, to samé praní a žehlení. Když se mi náhodou chce péct, tak také o víkendu. Chce si to ten čas jen rozvrhnout a hlavně, nic se nemá přehánět. 😉

ejmate
15. lis 2017

@terel No tak tady je jasně vidět, že tím problémem je zaměstnání, ve kterém jsi celý den. Když pracuješ v bance, tak bys měla mít normálně 8,5 hodin pracovní dobu, ne? Proč tam jsi teda dýl? Zkus se zeptat taky na home office, pokud děláš kancelářskou práci, tak by neměl být problém dělat třeba 1-2 dny z domova - nemusela bys dojíždět a měla bys 2 hodiny k dobru 😉
Já osobně bych určitě neseděla v práci tak dlouho. Jedině, když si chci nadělat hodiny, které si pak třeba v pátek vyberu a jdu domů dřív. Já vstávám ve 4:40, pracuji od 5:30 nebo 6:00 - jak mi to vyjde (chodím ještě ráno, kromě zimy, krmit koně), končím v 14:30 a jdu zase ke koním - ježdění/krmení. Tam jsem do večera (v zimě jen do 17 hod). Takže vaření atd. v týdnu stíhám spíš v zimě, v létě jsem až do večera v tahu - dlouhé vyjížďky atd. Já bych nemohla být celý den v práci. Určitě ne v takovéhle sedavé, to by mě trefil šlak - jsem účetní 😀 nenávidím to

ariadna12
15. lis 2017

Co to probrat s pritelem a zmenit bydliste smerem k praci? Domecek nebo bytecek...nesnasim dojizdeni a sama jsem se za praci prestehovala pres celou republiku, nelituju.

tynka9
15. lis 2017

A co si zkrátit úvazek? Já jsem byla z práce taky už zoufalá, nestíhala jsem nic, péče o domácnost s vypětím sil, k tomu stavba (když manžel potřeboval něco probrat, většinou jsem u toho usínala), u rodičů jsem nebyla třeba měsíc (krom zastávky pro poštu a tak).... zkrátila jsem si úvazek na 4/5 - jeden den v týdnu jsem byla doma. Kdybych byla na 6 hodin, tak vím, že by mě stejně dřív z práce neuvolnili a jen bych měla více přesčasů. Toto řešení mi hodně vyhovovalo, vyšla jsem zaměstnavateli vstříc tím, že mi bylo jedno, který den v týdnu to volno bude. Pomohlo mi to moc - dostala jsem se občas taky ven, občas za rodiči, za prarodiči, poklidila jsem domácnost.

bayt
15. lis 2017

@tynka9 přesně tohle taky plánuji, musím si tedy bohužel nejdřív udělat atestaci, takže nemůžu zkracovat, ale hned potom chci zkrátit min. o půl den týdně

terel
autor
15. lis 2017

Zvažovala jsem, že bychom se přestěhovali, ale máme nabídku dosti levného pozemku, který bysme za tuto cenu nikde nesehnali a bohužel také s dojížděním. Navíc, když bych šla na poloviční úvazek v práci, nezbývalo by moc peněz na splátku hypotéky, apod.

tynka9
15. lis 2017

@terel nemusíš jít na poloviční úvazek - stačí půlden, den volna. Měla jsem myslím 0,8, jestli se nepletu, a finančně jsem si zas až tolik nepohoršila a ulevilo se mi neskutečně 🙂

zuzineckah
15. lis 2017

@terel s tim dojížděním se dobře rozmyslete. Jestli v lokalitě budoucího domku není po ruce nic (nejen prace,ale treba skolka, doktor, potraviny atd)tak se vám to pri dětech asi hodně prodraží 😉

stuplakova
15. lis 2017

@terel Změna práce ti asi nepomůže, když v okolí žádná není. Je třeba si správně zorganizovat čas. Naplánuj si dopředu co chceš vařit a dej si to třeba večer naložit nebo rozmrazit do lednice a než příjdeš druhý den z práce budeš mít vše nachystané, zapni si pračku, ta pere sama a než vypere, tak máš třeba hodinu nebo hodinu a půl na to aby sis uvařila nebo uklidila, vař na dva dny nebo tři, třeba guláš a pak se nemusíš trápit co bude vařit. Nebo pokud máš pračku s časovačem, tak si jí nastav tak, že když příjdeš z práce domů, tak bude vypráno, tím taky ušetříš čas a nemusíš čekat. O víkendu si můžeš udělat zase nějaké jídlo na dva dny, když budeš mít volno a pak hlavně relaxovat nebo se zničíš. Já si to takto plánuju už dlouho a skvěle mi to šetří čas 🙂 Chlap se vždycky diví jak stihnu udělat milion věcí za hodinu 😀

prcekverunka
15. lis 2017

@terel No tak až budete mít rodinu, bude to jiné. Neříkám, že je to pohoda, ale asi budete nějaký čas s dětmi doma. A pak pohledáte jinou práci. Popř.by bylo vhodné zauvažovat, jestli by nebylo lepší hledat lokalitu pro bydlení někde jinde - kde je víc práce.

bednaluca
15. lis 2017

@luciebx fíha, v jakém světě žijete? :D nemyslím to zle-ale o tom bych si mohla nechat leda zdát..někoho na úklid? to je celkem drahá sranda, nemyslíte? 🙂 a taky myslím, že jen málo kdo na to má nervy! Aby se mu cizí člověk producíroval po bytě a drhnul mu záchod.🙂

luciebx
15. lis 2017

@bednaluca tak ja navim ale spousta mych kamaradek ma uklizecku co dojde jednou za tyden/14 dni udelat uklid. nakup online s dovazkou domu atd.. tohle preci neni zadny extra nadstandart. a koooor kdyz se doma nestiha a clovek pada na hubu

ilonne
15. lis 2017

@bednaluca Ja jsem mela pani na uklid. Chodila mi 1x za 14 dni a brala si 100,- kc/hodina. Mesicne nas to vyslo na.600-800,-, spis tech 600,-. A za tu cenu to stalo. Jezdila jsem s.dcerou kazde rano v 6.30 do Prahy a vracela se mezi 17.00 a 18.00. A opravdu jsem.nemela chut tu o vikendu behat s hadrem. A vlastne mi ten uklid doporucil manzel. Takze ja vrele doporucuji vzit si pani na.uklid.

swetlusska
15. lis 2017

já zas mám zkušenost takovou, že pokud jsem furt byla v práci a manžel taky, neměl doma kdo ten nepořádek dělat! Takže úklid průběžně, nebo o víkendu a hezky oba dva musí po sobě uklízet 🙂. Myčka, sušička, zbytečnosti jako žehlení neřešit.
No a co se týká dojíždění, to je něco do čeho bych nešla, kor s dětma, dojíždět cca 2 hod denně je neskutečný žrout času....

terel
autor
18. lis 2017

Díky moc za vaše příspěvky. Vypadá to, že rozhodně nejsem a nikdy nebudu sama, co nestíhá... 🙂 Budu se muset smířit s tím málem času co mám a rozvrhnout si předem co a kdy budu dělat nebo vařit, abych se z toho pak nezbláznila.

brunetka11
18. lis 2017

@terel Časem si v tom třeba najdeš systém.
Máme 2 děti, oba náročnou práci, dojíždíme do Prahy, do toho dům a zahradu. Na vyzvedávání se střídáme, prostě jeden den odcházím o 1,5 hod. dříve, můj nadřízený ví, že to doženu večer nebo v jiný den. Jeden den mám HO, ale protože dojíždíme na logopedii do Prahy a odpoledne mají děti kroužky.
Ad. vaření - o víkendu napeču, klasické pečivo hned po vychladnutí zamrazím. Navařím na cca 3 dny - většinou jde o stejný základ, jen potom v různých úpravách, ať se nám ono jídlo nepřejí. Ve st či čt večer jiné maso naložím a řeším jen rychlou tepelnou úpravou - gril nebo trouba to jistí. Někdy si jednoduše objednáme pizzu.
Jinak klasika - myčka, pračka, sušička, pekárna a robot, robotické vysavače - cenní společníci v domácnosti. Plus paní na úklid.
Díky ní máme více méně víkend pro sebe nebo od jara do podzimu v kombinaci se zahradou, paní nám i žehlí.