Nemám prý nárok na nemocensku. Proč?

sara36
16. pro 2010

Dobrý den,prosím nevíte někdo,zda sociálka postupuje správně v mém případě? Dnes mi paní volala,že na nemocenskou nemám nárok,tak mám hrůzu,že zůstanu cca 6 měsíců bez příjmu. Do 24.8.2010 jsem byla na mateřské dovolené /28 týdnů/ , od 25.8 jsem čerpala v práci dovolenou za rok 2009 a 2010,dle dohody se zaměstnavatelem,protože jsem si v roce 2009 nestačila vybrat téměř žádnou dovolenou a v roce 2010 se mi dovolená nekrátila,byla jsem na dovolené až do 1.11.2010. Od 2.11.2010 jsem v pracovní neschopnosti,zaměstnavatel mi ji normálně uznal a proplatil prvních 14 dní. Potud vše bez problému. Dnes mi volala paní ze sociálky,že oni mi nemocenskou neproplatí,že dle nich na ní nemám nárok. Rodičovský příspěvek nepobírám. Jsem z toho dost nešťastná,protože neschopenku budu mít cca ještě asi 4 měsíce a vypadá to,že zůstanu bez prostředků. Paní ze sociálky mi řekla,že na nemocenskou nemám nárok a že mám v práci požádat o neplacené volno.Ve firmě pracuji nepřetržitě od roku 1996 a mám smlouvu na dobu neurčitou. Po mateřské jsem nepožadala o rodičovskou dovolenou,protože jsem plánovala návrat do práce,ale osud to trochu zamíchal jinak a já musela nastoupit po dovolené na neschopnost. Omlouvám se za dlouhý dotaz,ale nemohla by jste mi některá poradit? Byla bych moc vděčná. Jsem z toho před vánocema trochu rozhozená. MOOOOC DĚKUJI!!!!

dlabinecka
16. pro 2010

@sara36 a z jakého důvodu na ní nemáš nárok? To by Ti snad paní ze soc. měla objasnit, ne? Nevidím důvöd, proč bys neměla mít nárok...

editah222
16. pro 2010

@sara36 a nechtějí oni, aby jsi nastoupila na RD? Jestli tomu rozumím dobře tak jsi onemocněla po MD a ne RD. Myslim si, že by to tak potom mohla udělat každá, místo 7600 dostávat nemocenskou, která vychází mnohem líp. Ale možná se pletu, tohle je na mě už moc složitý dotaz 😅
Určitě ti někdo poradí lépe.

sara36
autor
16. pro 2010

Paní ze sociálky tvrdí,že jsem měla zaměstnavateli písemně nahlásit,že ho nebudu žádat o rodičovskou dovolenou,to je jedna věc a jako druhé chce po mě doložit smlouvu se zaměstnavatelem,že 2.11.2010 nastoupím do práce. Takovou já samozřejmě nemám,protože mi stále platí smlouva na dobu neurčitou a vůbec nechápu,ani zaměstnavatel,proč by jsme měli mít další smlouvu . Měla jsem normálně pokračovat v práci po čerpání řádné dovolené.

evatk
16. pro 2010

@sara36 a chce po tobě smlouvu? nebo jen nějaké lejstro, ze kterého vyplývá, že nastoupíš toho 2.11.2010? to bych si ještě s ní upřesnila, takový papír jsem podepisovala s naší mzdovkou, ten se teda týkal toho, že mám rodičák do 3 let věku malé, ale asi teda je potřeba i mít něco, pokud rodičák mít nechceš
taky mám smlouvu na dobu neurčitou, ale ten papír o tom, na jak dlouho mám rodičák, jsem podepisovala, tak asi je potřeba ho podepsat i v tvém případě
no a zpětně to se zaměstnavatelem sepsat nejde, antidatovat?

vojtisek2007
16. pro 2010

@sara36 na jedný straně paní z ossz postupovala podle nich správně, protože předpokládala, že po mateřské budeš pokračovat v pobírání rodi.příspěvku + čerpání rodičovského volna u zaměstnavatele - a v tom případě by ti nárok na neschopnost nevznikl (nechodíš do práce = neuniká ti mzda = nemáš nárok na čerpání nemocenské) .
Stačí, když na ossz doložíš papír, kde zaměstnavateli oznamuješ, že po skončení mateřské dovolené a vyčerpání dovolené (přesně zdatumovat) nastupuješ zpět do práce a nežádáš o čerpání rod.dovolené.

sara36
autor
17. pro 2010

Moc děkuji za rady.
No jenže v tom je ten problem,ja nepočítala s tím,že budu muset jít na naschopenku a písemně jsem se zaměstnavatelem nic nesepisovala. Domnívali jsme se,že mi trvá pracovní smlouva a když nežádám o rodíčovskou dovolenou,tak musím automaticky nastoupit do práce,protože jinak bych měla Áčko...., asi jsem to zvorala,ale já se domnívala,že je ten nástup do práce nutné nahlásit,pouze když se vrací po rodičovské dovolené.
Nevíte náhodou,jestli v zákoníku práce je uvedena povinost písemně zaměstnavateli oznámit návrat do práce po MD a následném čerpání řádné dovolené?
Na neschopnosti jsem už necelé 2 měsíce,a podepisovat jakýkoliv papír zpětně mi přijde blbý.Nevíte jestli by stačilo prohlášení zaměstnavatele,že jsem nežádala o rodičovskou dovolenou a tudíž jsem měla dle platné smlouvy řádně nastoupit do práce. Samozřejmě s aktuálním datumem,nechceme nic falšovat.
Moc díky.

karmenta
17. pro 2010

A proč jsi nepožádala o rodičovskou dovolenou?? Vždyt můžeš pobírat rodičák a u toho pracovat, tak to udělala známá. Co s tou nemocenskou nevím, já bych se přihlásila na RD aby šly aspon nějaký peníze 🙂

sara36
autor
17. pro 2010

Zásadní problém je v tom,že jsem v takovém zdravotním stavu,že se momentálně nemohu o dceru starat a musel s ní zůstat na rodičovské její tatínek,takže žijeme 3 z jednoho rodičáku.

vojtisek2007
17. pro 2010

@sara36 určitě by na OSSZ stačilo nějaké prohlášení od zaměstnavatele, že jsi měla toho a toho nastoupit zpět do práce a že jsi nežádala o rodi.dovolenou.....

editah222
17. pro 2010

@sara36 tak podle mě pokud čerpá rodičák manžel tak by to neměl být vůbec žádný problém. Prostě zajdeš za zaměstnavatel a sepišete nějaký papír, že po MD nastupuješ zpět do zaměstnání a ten dáš na OSSZ, je to formalita, ale je snad upokojí a nemocenskou ti vyplatí.

Se zaměstnavatelem musí být dohodnuto (nejlíp písemně), že po MD nastupuje matka na dovolenou (pokud na ni má nárok) a po ukončení dovolené na RD - uvádí se i jak dlouho bude doma. Ty žádost o nástup na RD sepsanou mít nemůžeš, protože jsi na ni nastopit nehodlala, takže na OSSZ nemáš dát co.

Ještě jednou jim tvůj případ předlož a domluv se s nima. Je to jen v lidech, oni jedou podle zajetého a každé vybočení je vykolejí 😉

j.a.n.i
17. pro 2010

@sara36 Já bych řekla, že zde je chyba zcela jednoznačně na straně ČSSZ (nebo zaměstnavatele), protože ty nejsi povinna nastoupit na RD a ani oznamovat zaměstnavateli, že se po MD vracíš do práce. Naopak, žádá se o poskytnutí RD... Jediné v čem by mohl být problém, jestli účetní zaměstnavatele nenahlásila tu RD na ČSSZ sama od sebe, ale i v tom případě by si to měl vyřešit zaměstnavatel.
Takže bych se písemně obrátila na sociálku, že žádáš o vyplacení nemocenské, na kterou máš nárok, neboť si o RD u zaměstnavatele nežádala. Případně se obrať na tu jejich infolinku 840 406 040, tam by měli být informovanější, než úřednice na pobočkách.

sara36
autor
17. pro 2010

Všem moc děkuji za rady. Asi je to v lidech, já jsem s naší mzdovkou také přesvědčena,že jsme jednali správně,také mi zaměstnavatel proplatil náhradu za prvních 14 dní nemocenské,což je podle mne dostatečný důkaz toho,že jsem měla být v práci a pracovat a zaměstnavatel s tím počítal. Paní na OSSZ je ale neoblomná,že oni mají jiné zákony..., to jsem nepochopila,myslela jsem si,že zákony platí pro všechny stejně. Bohužel se vše bude dále řešit až po Novém roce,protože majitel firmy je na dovolené aby to prohlášení napsal. Ale snad to vše bude dobré. Nejvíce mne na tom zaráží,že mi paní z OSSZ tvrdí,že v práci musím písemně nahlásit,že nebudu nastupovat na RD. Bez tohoto dokladu mi neschopenku neuzná... . Já ,mzdová účetní i personalistka jsme se jí to snažily vysvětlit,že toto mi zákon neukládá písemně hlásit,ale ona trvá na svém a chce papír. Tak snad bude mít slovo majitele firmy větší váhu. A jestli ne ,nevíte,zda je nějaká možnost se proti rozhodnutí, nevyplatit nemocenskou, nějakou formou odvolat?