Změna zaměstnání, jaký příjem se počítá do nemocenské?

coreprincess
20. lis 2017

Holky mam dotaz. Jsem v 6+3tt. Od 1.8.-30.10. jsem mela práci s 17 500kc platem(ale vypuklo mě na konci zkušený). Od 1.11. dělám v nové práci kde mam 13000kc hrubého.
Doktor mi nabídl,ze mě napíše na rizikové.
Chtěla jsem se zeptat jaký příjem by se mi do výpočtu nemocenské počítal.. zda jen ten od nového zaměstnavatele nebo za poslední ctvrtleti tudíž i příjem od bejvaleho zaměstnavatele. Nezajímá mě náhrada mzdy ta je jasná ale nemocenská dávka. Zda se počítá z příjmu za poslední čtvrtletí?

anetka1701
20. lis 2017

je to od posldního zaměstnavatele, i kdybys u něj byla tejden a předtím brala deset let víc,je to jedno - nemocenská se počítá z posledního...

coreprincess
autor
26. lis 2017

@anetka1701 Anetko a kdyz jsem nastoupila 1.11.2017 ..ve smouve mam 13 000hr + 2 000kč premiova slozka hrubeho prijmu (sem vedouci to je me ohodnoceni navic ke kazdemu mesici) a ted mam jeste hodinama naddelano 2700hrubeho.. to znamena, že bych mela mit 17 700hrubeho tento mesic..a melo by se mi tedy pocitat kdybych nastoupila na nemocenskou z toho? chapu to spravne? kdyz to bude muj prvni prijem od noveho zamestnavatele v hrubem..co sem se na netu docetla tak do nemocenske se zapocitavaji i premie i hodiny navic..a je rozhodujici zda nastoupim na nemocenskou 30 a nebo 1? pocitalo by se to jinak nevis?

anetka1701
26. lis 2017

@coreprincess nemám tu účetní program abych si to mohla nasimulovat a tyhle detaily z hlavy nevim, ale mělo by to bejt tak že se to bude počítat z toho co sis reálne vydělala, pokud nastoupis až pak další měsíc. Doporučuji nenastoupit hned prvního, ale třeba 3...

coreprincess
autor
26. lis 2017

@anetka1701 a pročpak 3 a ne 1? a bude se to počítat jakoby zpětně že? tedy když nastoupím v prosinci tak se to bude počítat z přijmu z listopadu? 🙂

anetka1701
26. lis 2017

@coreprincess aby měl hotovej výmerovaci základ. Protože on to bude brát zpětně. Pokud nastoupis moc brzo tak ti to vezme že základu co máš ve smlouvě. Problém je v tom že se stanovuje vždycky zpětně za čtvrtletí (vymerovaci zaklad) a já se trochu bojím že vezme co je ve smlouvě... ale jak říkám, nemám jak to nasimulovat, primárně nejsem účetní tak tohle nevím ž hlavy 🙁

coreprincess
autor
26. lis 2017

safra forte :D no doufam, ze to vypocita teda z toho co sem vydelala z celyho :D

anetka1701
26. lis 2017

@coreprincess koukala jsem na net a je to tak jak jsem myslela. Počítá se to z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ se mění každý čtvrtletí z průměru. Takže by se ti vyšší plat počítal od ledna pokud bys ještě prosinec odpracovala.

coreprincess
autor
26. lis 2017

počkej teď to tedy moc nechápu.Takže teď by mi to počítali z čeho z kolika

coreprincess
autor
26. lis 2017

@anetka1701 takze ted by se mi to pocitalo z tech 17 700, 15000 nebo 13000?

volfici
26. lis 2017

Teď by se ti nemocenská počítala z hrubého příjmu (=základní mzda, premie, příplatky) za listopad. Otázka je, kolik ti za ten listopad dají.Nečetla jsem tvoji smlouvu, takže těžko říct, jestli ty dva tisíce jsou nároková nebo nenároková složka mzdy. Příplatky za přesčasy bys dostat měla, pokud nemáš ve smlouvě stanoveno, že k přesčasům do 150 hodin ročně se nepřihlíží....
Nevím, jestli jsi při nástupu hlásila že jsi těhotná... Musíš počítat i s možností, že pokud ve zkušební lhůtě půjdeš na rizikové, tak tě po dvou týdnech marodění vyhodí....

anetka1701
26. lis 2017

@coreprincess to záleží co je braný jako vyměřovací základ (na výplatnici se to jmenuje "průměr pro náhrady"). Zkusím vysvětlit...

Veškeré náhrady mzdy - tedy, dovolené, svátky, neschopenky a podobný věci se počítají z tzv. vyměřovacího základu. Ten se stanovuje každé kalendářní čtvrtletí a je to vlastně součet všech mezd za ty tři měsíce vydělený počtem pracovních hodin podle plánovacího kalendáře. Tedy, pokud v tom jsou prémie, bonusy a podobně, tak to je o to navýšený (proto se třeba vyplácí vzít si dovolenou ve čtvrtletí PO nějaké odměně nebo bonusu - peněz je víc). Pokud ale vyměřovací základ ještě stanoven nebyl - z důvodu že jsi tam posední čtvrtletí nepracovala - tak se za vyměřovací základ považuje to co je uvedenou ve smlouvě jako základní mzda. Takže je celkem jistota, že pokud bys nastoupila na neschopenku hned první měsíc, bude se ti vyplácet neschopenka ze základu ve smlouvě - 13tis. No... Otázkou je, pokud bys nastoupila měsíc následující. Já jsem si totiž celkem jistá že by se ti i v případě nástupu v Prosinci počítala neschopenka OPET ze základu - tedy13tis, protože měníme průměr pro náhrady vždycky na začátku dalšího čtvrtletí (tedy v dubnu, červenci, říjnu a lednu). To mluvím o tom co platí zaměstnavatel prvních 14 dní. Pak tě platí sociálka a tam si nejsem jistá (podle mně 50:50) a určitě by to chtělo se zeptat - zavolat tam - byt mám pocit že tam taky posíláme rovnou průměr pro náhrady... Každopádně tě z práce po 14ti dnesch na neschopence téměř jistě vyhoděj a určitě tam nebude nárok na mateřskou... takže je pak otázka jestli tam dva měsíce ještě nevydržet, nemít vyšší neschopenku A pokud prolezeš zkušebkou a nastoupíš až pak, tak i nárok na mateřskou...

volfici
26. lis 2017

@anetka1701 na sociálku se rozhodně žádný průměr pro náhrady neposílá, posílá se tam přehled příjmů za rozhodné období, což je v případě zakladatelky listopad (pokud půjde na neschopenku v prosinci). Příjem = hrubá mzda skutečně zúčtovaná, nikoliv číslo v pracovní smlouvě.