Nemocenskou vyplácí zaměstnavatel nebo sociálka?

evter
23. led 2014

Ahoj, zajímalo by mě moc, jaký institut by mi měl poslat nemocenskou. V prvním měsíci neschopnosti mi přišla poměrně malá částka od mého zaměstnavatele, v druhém měsíci nic. Na koho se mám obrátit a koho urgovat, zaměstnavatele nebo sociálku?

svasa
23. led 2014

@evter ahoj, teď jsem podobnou situaci taky řešila, že za nemocenskou mi nepřišla ani koruna, tak jsem se ptala. Účetní mi řekla, že 14 dnů zaměstnavatel a zbytek sociálk. A ve finále to dopadlo, že mi to zapomněla proplatit :D

honeypet
23. led 2014

@evter jak píše svasa prvních 14 dní platí zaměstnavatel a potom už jen sociálka. Zavolej si na linku 840 406 040, je to info linka sociálky ohledně nemocenského pojištění, jak to s tvojí platbou vypadá. já tam volala včera. Běžně mi chodila mezi 13.-16. v měsíci a zatím nic. Dozvěděla jsem se, že ji mám čekat až v příštím týdnu, prej je to v posledním kole schvalování, či co.

alpakovo
23. led 2014

ahoj, pokud čekás neschopenku za prosinec, tak buď v klidu, od začátku nemocenské mi peníze chodí téměř poslední den v měsíci, mají na to právo, připisují to až 10 dnů na účet ☹ Slova přímo od paní ze sociálky 😝

evter
autor
23. led 2014

Díky, takže jestli to dobře chápu: Na nemocenské jsem od 4. listopadu, na začátku prosince mi přišla platba z práce, k tomu tedy ale ještě měla přijít jedna platba ze sociálky, ok? Tedy za posledních cca 10 dní listopadu.
A za prosinec mi tedy má zaplatit sociálka...

ibitek
23. led 2014

TAk já ,od 5.prosince jsem na neschopence,peníze z naší firmy (první 3 týdny platí zaměstnavatel) mi přišly 6.ledna,v normální výplatní termín, 9.ledna mi přišel doplatek z ČSSZ za těch ještě 6 dní v prosinci a 21.ledna mi přišly další peníze,zřejmě za 13 dnů v lednu)13.1.jsem nastoupila na MD...na to se radši ale zeptám.
Řekla bych, že hlavně záleží na tom,kdy papíry podá tvůj zaměstnavatel na sociálku.My máme hodně pečlivou paní účetní

ibitek
23. led 2014

TAk já ,od 5.prosince jsem na neschopence,peníze z naší firmy (první 3 týdny platí zaměstnavatel) mi přišly 6.ledna,v normální výplatní termín, 9.ledna mi přišel doplatek z ČSSZ za těch ještě 6 dní v prosinci a 21.ledna mi přišly další peníze,zřejmě za 13 dnů v lednu)13.1.jsem nastoupila na MD...na to se radši ale zeptám.

Řekla bych, že hlavně záleží na tom,kdy papíry podá tvůj zaměstnavatel na sociálku.My máme hodně pečlivou paní účetní
Jo a taky hlavně,jestli byly všechny papíry podepsané,někde jsem četla,že to pak trvalo třeba i tři měsíce,než se vše vyřídilo,sociálka se s tím moc nepáře.Asi bych si zavolala,zeptala se zaměstnavatele kdy dodal papíry na ČSSZ ,pak se poptat i tam

j.a.n.i
23. led 2014

@evter No, loni ještě platil zaměstnavatel 21 dní, takže od OSSZ ti mělo za listopad přijít za 5 dní... tahle platba by už 100% měla být u tebe, takže pokud není, tak začni pátrat proč. Zavolala bych na tu linku co tu psala @honeypet a dále pokračuj podle toho co ti řeknou.

evter
autor
23. led 2014

Tak dámy je to tak, že listopad sociálka neřešila a peníze se rozhodla poslat až s prosincovou dávkou. No a ta prý byla včera poslána. Fakt dobré, opravdu lituju ty, kteří jsou na těch penězích závislí. Kdybych neměla našetřeno, jsem v podstatě 1,5 měsíce na suchu a nikdo se tím nějak nevzrušuje...

j.a.n.i
23. led 2014

@evter No, OSSZ se nemůže rozhodnout jen tak, spíš bych řekla, že nedostali správně vyplněný lístek na peníze...

evter
autor
23. led 2014

@j.a.n.i Asi se ale rozhodli, lístek dostali a bylo mi řečeno, že peníze dostanu dohromady s prosincovou výplatou. Důvod sdělen nebyl, ale kdyby byl lístek špatně vyplněný, nedostanu nic nebo budou chtít lístek dovyplnit. O tom ale nepadlo ani slovo. Navíc mi bylo řečeno, že dostanu platbu za listopad i prosinec zároveň.

j.a.n.i
23. led 2014

@evter To není pravda, oni na to aby poslali peníze najednou právě ten mezilístek nepotřebují... Mohou to celé odbavit na základě toho prosincového.

evter
autor
23. led 2014

@j.a.n.i To asi úplně nechápu. Já prostě dodala papír na peníze jak za listopad, tak za prosinec. Platba přišla najednou, teď jsem koukala do banky a konečně to dorazilo. A je tam napsáno, že se jedná o platbu za 25. 11. - 31. 12. Hlavně že to dorazilo. Ale na tom, že to opravdu dorazilo pozdě, se stejně nic nezmění a myslím si, že pro lidi, co jsou na tom závislí, to může znamenat velké existenční problémy.

j.a.n.i
23. led 2014

@evter Tak pokud to přišlo jako jedna platba, tak to bylo odbavené na základě jednoho (prosincového) lístku. Ono, se může stát spousta věcí, nemusel být podepsaný, mohla ho účetní poslat pozdě nebo ho i ztratit, mohl se někde ztratit poštou, mohl ho zabordelit někdo na OSSZ před zadáním do systému... těžko říct, co se mohlo stát, ale to, že si někdo na OSSZ řekl, že to nebude dělat na 2x je ta nejméně pravděpodobná možnost.

A jinak teoreticky (prakticky je to i doklad pro zaměstnavatele, že si stále nemocná) nemusíš na OSSZ posílat žádné lístky na peníze a pak by to vyplatili při ukončení neschopenky všechno najednou...

sarkad2856
24. led 2014

@evter Je to normální že pár dní nezaplatí a pak to pošlou najednou,taky jsem se na to informovala a i když to mám na učet je to přeci jen rychlejší než šekem na adresu a papíry jim tím odpadají,přesto to nechápu.
Někde jsem četla že by měl mít kačdý člověk našetřeno 4x životní minimum aby se nemohl dostat do takových problému,že nemá na jídlo,jenže vím že jsou lidi co počítají každou korunu

evter
autor
24. led 2014

@sarkad2856 Jasný, já jsem šťastná, že na tom závislá nejsem, ale uvědomila jsem si, jak hrozná může být situace, kdy člověk fakt na tu dávku čeká. Pak by mu podobné pochybení úřadu mohlo způsobit pěkné problémy. Musím říct, že mě to ale pěkně naštvalo, já když se někde zpozdím s platbou, nikdo na mě ohled nebere, když se úřad zpozdí s platbou, všechno je v pořádku.

sarkad2856
24. led 2014

@evter tak sama vím jaké to je,když nejsou koruny a už takovou nouzi nechci zažít,taky se snažím šetřit kdyby něco takového zase vzniklo.Doufám že už nevznikne 🙂
Taky mě to zvedlo ze židle a zvlášt když jsem zjištovala kde je chyba.Je pravda,že jednou mi to zavinil šef,ale nabídl mi že mi půjčí a pak mi to odečte z platu.
Ale je pravda jeden den a už platíme nehorázné pokuty.V tomhle je to opravdu bordel !!