Nemocné dítě. Jak s paragrafem pro zaměstnavatele?

sarinka47
21. led 2011

Ahojky holky,potřebuji poradit, nebo´t jsem v tomhle úplně "nová". Syn je nemocen a já nastoupila do práce, dnes mi dr.předepsala lístek na paragraf, jak mohu tento nejvíce čerpat, tedy kolik dní mohu být na paragraf doma a jak je to s placení, kolik případně dostane, z čeho se tato částka odvíjí, díky za odpověďi. ☹

veruska007
9. čer 2015

@j.a.n.i Tak díky za radu, u dr. jsme nakonec očr pro manžela vyhádali, i když dr. teda pořádně remcala a sestřička mi ani neodpověděla na pozdrav. Ale dívala jsem se na formulář a tam se akorát zaškrtává, zda je očr žádáno pro dítě, na něž rodič čerpá mateřskou nebo rodičovskou - což na prostředního už skoro dva roky nečerpám... tož nevím, s čím měla dr. problém.

Hlavně jsem teda ráda, že jsme doma oba, protože jeden může být s nemocnými, druhý zavést a odvést nejstaršího do školky, vzít ho na chvíli ven (má skoro po 3 týdnech domácího vězení, doma už ho to skutečně nebaví), jít nakoupit... a těm dvěma mladším se ty neštovice brutálně rozjeli, oba střídavě řvou a střídavě chtějí odpočívat, s nejmladší je boj ji přebalit, nakrmit, dostat do ní léky (má i antivirotika, dithiaden - ale s tím šetřím)... fakt náročné, a to jsme doma dva.

j.a.n.i
9. čer 2015

@veruska007 Gratuluju k úspěchu, taky nechápu s čím má doktorka problém, dítě nemocné evidentně je = rodič má nárok na OČR a víc ji nemá co zajímat, dokonce i když ty pobíráš rodičák a pracovala bys u toho, tak má nárok na OČR na to dítko, na které rodičák bereš a tedy i ten by musela vypsat.

veruska007
9. čer 2015

@j.a.n.i Díky.

kackaaaa
16. čer 2015

@j.a.n.i - Jani, mám dotaz. Vidím, že dáváš rady nejvíce ty... Když budu mít OČR přes víkend - můžeme jít ven, viď? Nechodí nějaká kontrola... Mám na mysli, když bude dítě hlídat manžel nebo babička...

j.a.n.i
16. čer 2015

@kackaaaa Jasně, můžeš.

januchovic
11. srp 2015

@j.a.n.i vidim, ze se v problematice vyznate, mela bych dotaz. Ukoncila jsem rodicovskou dovo po dvou letech pracuji na hpp, ale rodicak bude jeste rok bezet. mTed mala onemocnela a jsem na paragrafu. Dostanu neco ze zdravotni pojistovny?dekuji moc za odpoved. Jana

januchovic
11. srp 2015

@januchovic aha javidim odpoved veruske 007, plati to porad?

j.a.n.i
11. srp 2015

@januchovic Jo, platí, akorát to platí OSSZ, nikoliv zdravotní pojišťovna.

ludva
13. srp 2015

@j.a.n.i Ahoj, trošku odbočím od tématu - 1.září jde můj synek poprvé do školy. Jsem v nové práci a nemám nárok na dovolenou, jak to řešit? Vím, že v bývalé práci dostávaly maminky na tento den volno. Děkuji moc za odpověď 🙂

j.a.n.i
13. srp 2015

@ludva Poslat tatínka nebo domluvit dovolenou, zákoník práce umožňuje čerpání dovolené i dřív než nárok vznikne, ěokud se dá předpokládat, že nárok vznikne do konce roku.

ludva
13. srp 2015

@j.a.n.i moc děkuju 🙂

d.aniela1
3. zář 2015

@j.a.n.i mou se tež zeptat ,mam dceru na očr,a jsem na rodičáku a mam pracovni smlouvu tedy pracovní pomer,a do kolonky
jen se ještě ptám do té kolonky jak je psano :na ošetřované díte :je-----------------neni jíne fyzické osobe poskytovanán rodičák ,,musi zaškrnout že( neni )

jine osobě(tím myslí jako manžela ne?když zada ona o ošetřování dcery a je ona vlastne na rodičáku
děkuji za odpoved
prece kdyby zaskrtla ze : je...................... jina osoba tak je to lež

j.a.n.i
3. zář 2015

@d.aniela1 Tak pokud pobíráš rodičák ty, tak jiná osoba ho nepobírá, ne?

d.aniela1
3. zář 2015

@j.a.n.i ano ano,a pokud mám řádnou smlouvu zaměsnavatel za me odvadí zdravotni a socialni a i mám rodičák,dostanu ošetřovné že?i přestože mám na ní rodičak.

j.a.n.i
3. zář 2015

@d.aniela1 Ano, přesně tak, dostaneš, ale třeba manžel by ošetřovné nedostal.

simpsonovi
1. pro 2015

Dobrý den.Vím že jako vdaná ženská mám nárok jen na 9 dní paragrafu,co se stane když si ho nechám napsat na 10 dní?Tak mi ten jeden den nebude proplacen?Ale jde to tak udělat?

januchovic
1. pro 2015

@simpsonovi ano, já byla s malou doma 3 týdny, zaplaceno jsem měla jenom 9 dni, je jedno, zda je to svobodný rodič, nebo vdaná žena

j.a.n.i
1. pro 2015

@januchovic Není to tak úplně jedno, osamělý rodič dostane zaplacených 16 dní.

januchovic
2. pro 2015

@j.a.n.i. Aha to jsem nevěděla. Jaké jsou kritéria pro osamělého rodiče. My spolu jenom žijeme a přítel je zapsány jako táta v rodném liste

j.a.n.i
2. pro 2015

@januchovic Přesná kritéria neumím, ani nevím, zda jsou tam nějak přesně specifikována, ale čistě z logiky věci bych řekla, že ten kdo žije sám ať už vdova či vdovec, případně má dítko ve své péči.

myska1979
19. led 2016

Ahojky my byli u nosní doktorky a zítra máme nástup do nemocnice-Malé jsou 3 roky a jde na nosní mandle mám strach jak to probíhá?Jde na operaci ve čtvrtek a zjistily i to že má zvýšení bílých krvinek Jak dlouho tam budeme?Děkuji před rokem byla na kýle a teď mandle .Mám strach ☹

kackaaaa
20. led 2016

@myska1979 já byla s dcerami na trhání nosních mandlí tento podzim (obě najednou,3 a5 let). Odpoledne nástup. Nic holkám nedělali, jen je při nástupu prohlédli. Ráno v 6 budíček, v 8 odvezli jednu, za hodinu druhou. Asi po půl hodině první přivezli - probuzená z narkózy, chvíli plakala ale utěšila se dala a potom usnula. Po chvíli přivezli druhou - chvíli plakala, pak usnula. V poledne vzbudit, najíst se, odpoledne si už hrály, tak nás doktor prohlédl a v 16 hod. domů. A po 3 měsících hodnotím velice kladně. Dřív holky sklátil kdejaký bacil, rýma na 3 týdny - teď jsou mnohem odolnější, viroza mà kratší průběh.

januchovic
24. bře 2016

@j.a.n.i ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak je to kdyby si ošetrovačku chtěl vzít otec dítěte, který je osvč? je toto možné? dale, bych se chtěla zeptat, zda je výhodné si brát ošetrovačku když jsem zamestnanec a osetrovačka by spadala do státního svátku, tak jak to ted. státní svátek nepracuji, ale je na výplatní pásce hrazený. ošetřovačka je hrazena méne. snad jsem to popsala srozumitelně. děkuji za pomoc. jana

j.a.n.i
24. bře 2016

@januchovic OSVČ si ošetřovačku vzít nemůže, nemá na ni nárok, s tím druhým neporadím ☹ mzdovka nejsem, takže přesně nevím, jak se počítá se svátky při tvorbě mzdy.

vladka8
24. říj 2016

Ahoj. Potřebovala bych poradit, jak postupovat, když mám v průběhu paragrafu hlídání. Od minulého pondělí do neděle byla dcera nemocná, z toho jsem ve středu a čtvrtek měla zajištěné hlídání a byla jsem v práci. Sestřička u doktorky se zmínila, že by mělo jít do paragrafu vypsat, které dny jsem byla v práci, ale ať se o tom raději ještě poradím se zaměstnavatelem. V práci o tom nikdo nic nevěděl, ani naše účetní. Ta mi řekla, abych se spíš dohodla se zaměstnavatelem a abych nemusela paragraf přerušovat a znovu vypisovat, tak ať mi raději ty dva dny, co jsem pracovala vyplatí formou bonusu. V práci mi bylo navrženo, že místo abych měla pondělí, úterý, pátek paragraf (středa a čtvrtek jsem byla v práci), abych si nechala napsat paragraf pondělí, úterý, středa a čtvrtek, pátek mi napíše jako že jsem byla v práci. Tímto bych ale přišla o placený víkend. Platí stále ta možnost, o které se zmiňovala sestřička? A jak to mám vyřešit, když o tom v práci nic nevědí? Děkuji za pomoc. Vlaďka

notion23
27. lis 2017

Hezký den,
moc prosím o radu. Vrátila jsem se na celý úvazek do zaměstnání, mám syna 18 měsíců, kterého dávám na hlídání a dceru skoro 3,5 roku, která navštěvuje MŠ. Stále pobírám rodičovský příspěvek. Mám prosím nárok na ošetřovačku, když bude jedno z dětí nemocné? Jde mi o to, že syn je mladší 2 let a já nevím, jak to funguje, abych neměla nějaký problém. Prozatím si vždy při nemoci dětí čerpám dovolenou.
Moc děkuji za pomoc🙂

smlomos82
25. dub 2019

Ahojky, mohu mít dotaz. Pokud mám paragraf od dr.vypsaný s ukončením k úterý, ale v sobotu a v pondělí a úterý půjdu do práce a děti do školky, protože už jsou v pohodě, dá se datum na paragrafu přepsat, nebo to mám nechat takto? Děkuji

petulka8261
22. čer 2020

Dobrý den chci se zeptat sem zaměstnaná na smlouvu a onemocnělo mi 4 léte dítě mohu si vzít ošetřovne na něj nebo musím paragraf. A jak je to placený. Děkuji za odpověď