Neplacené volno po 3 leté RD. Kdo zaplatí pojištění?

medvidekpu
2. led 2012

Ahoj holky,
v květnu bych se měla vrátit do práce, jenže malého mi do školky vezmou až do září. Plánuji si tedy vzít neplacené volno. A chci poradit:
1. kdo bude platit mé pojištění v době neplaceného volna? platí ho stát do věku dítěte 4 nebo 7 let?
2. může mi dát (po uzavřené písemné Dohodě o neplaceném volnu) zaměstnavatel výpověď?
3. a o co kde žádat? Za prvé u zaměstnavatele o neplacené volno a pak oznámit na sociálním o neplaceném volnu? a to je vše?

Díky
Věrka

j.a.n.i
2. led 2012

1. Stát, akorát musíš dodat zaměstnavateli čestné prohlášení, že pečuješ o dítě do 7 let, on to vyřídí se zdravotní pojišťovnou.
2. Zákoník práce to nezakazuje, nicméně většinou to zaměstnavatelé nedělají.
3. Jen u zaměstnavatele o neplacené volno, sociálku vyřizuje on.

z4401
30. led 2012

@j.a.n.i
@medvidekpu Děkuji, náhodně jsem narazila na tuto diskusy, stejné téma teď začínám totiž také řešit. Malá bude mít v červnu 3 roky a do školky mě jí také vezmou až v září, tudíž stejný problém.

medvidekpu
autor
3. kvě 2012

jéé, děkuji. Už jsem to taky zjistila. Neplacené volno jsem dostala. Navíc jsem zjistila, že v době NV můžu dostat od zaměstnavatele výpověď, už nejsem chráněná (pokud teda neoznámím, že jsem opět těhotná) a pokud do věku 4 let staršího dítěte opět otěhotním, dostanu opět i mateřskou (ne jen rodičovskou) ve stejné výši jako dřív.