Nepodepsaná výpověď, nástup na PN. Budu stále zaměstnaná?

indien
5. kvě 2014

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak bych měla postupovat, kdybych dostala výpověď...Pracuji 2 roky v kuse, ale v prosinci jsem měnila zaměstnání...sice mám po zkušební době, ale kdybych náhodou dostala výpověď a nepodepsala ji, ten den bych nastoupila na nemocenskou, kterou mi gynekolog nabídl...platilo by, že jsem stále zaměstnancem firmy nebo je zaměstnavateli jedno, že jsem ji nepodepsala a přesto je výpověď platná...díky za názory 😔

indien
autor
5. kvě 2014

mám strach, abych dostala mateřskou...

wimisci
5. kvě 2014

Ahojky, co já vím tak výpověď bez podpisu ne ni plátna. Jako každá jiná listina.🙂

wimisci
5. kvě 2014

@indien co se tyče mateřské tak musíš mít odpracováno 1 rok, aby jsi ji dostala, což ty máš ;)

ninive211
5. kvě 2014

@indien Předně, ty jako těhotná výpověď dostat nemůžeš! A to ani z organizačních důvodů (=pro nadbytečnost). Jedině snad, kdyby se rušil zaměstnvatel jako celek nebo jeho část anebo se výkon práce přesouvá mimo místo uvedené v pracovní smlouvě.Následně normálně poběží dvouměsíční výpovědní lhůta.Takže pokud máš důvodné podezření, že by mohla výpověď přijít (jakože z org. důvodů), tak okamžitě nahlásit těhotenství, zaměstnavatel ti z jiných důvodů než výše uvedených výpověď dát nesmí.
Nástup na MD ti dle TP vychází nějak kolem 9.listopadu, od toho si odečti 180 dní a získáš dobu,, po kterou trvá ochranná lhůta, kdy o mateřskou určitě nepřijdeš. Kdyby něco, v žádném případě nepřistupuj na dohodu (kde bys neměla výpovědní dobua trvej na výpovědi (pokud by to byla výpověď z výše uvedených důvodů, tak je platná i v případě, že bys ji nepodepsala, jde o jednostranný právní akt-narozdíl od dohody, zaměstnavateli bude stačil svědectví svědků,že ti výpověď řádně předal a tys odmítla podepsat). Pak ale bude následovat ta výpovědní doba a s tou už se vždycky dostaneš do té ochranné lhůty, takže o PPM určitě nepřijdeš.

chris_n
5. kvě 2014

pokud nejsi zaměstnaná na dobu určitou, tak tě vyhodit nemůžou 😉

ninive211
5. kvě 2014

@wimisci Bohužel, není tomu tak. V případě výpovědi jde o jednostranný právní akt a v případě odmítnutí podpisu zaměstnavateli stačí podpisy svědků, že ti tu výpověď řádně doručil a tys podepsat odmítla. U dohody o ukončení je to jinak, tak opravdu je za potřebí obou podpisů (od toho je to DOHODA - dohodnou se dvě strany)

mondulka21
5. kvě 2014

jako těhotné ti výpověď dát nemůže.....(pokud ji nemáš na obu určitou, pak by to bylo uplynutím doby). Jinak pokud výpověď převezmeš(osobně, nebo na poště), tak je úplně jedno, že si ji nepodepsala a automaticky ti začíná běžet výpovědní doba....

ninive211
5. kvě 2014

@chris_n No, teoreticky za specifických podmínek (viz výše) by mohli - kdyby se rušil zaměstnavatel nebo jeho část anebo se přesouvalo místo výkonu práce mimo místo uvedené ve smlouvě (např. zrušili by pobočku obchodu v daném městě).. Pak je samozřejmě nárok na 3-měsíční odstupné (minimálně).

wimisci
5. kvě 2014

@ninive211 No vidiš jsem byla přesvědčena o opaku, alespoň jsem se příučila 🙂

indien
autor
5. kvě 2014

právě, že mám na rok do 31.12.2014 😖

nonnni
5. kvě 2014

@indien no tak nastoupis na materskou rovnou z prace a pak ti vypovedni doba dobehne. Tzn, ze nebudes mit narok na materskou na druhe dalsi potencialni dite, pokud to dobre chapu, ale na toto tehotensvi se to nevztahuje.

indien
autor
5. kvě 2014

@ninive211 Takže kdybych měla výpověď s 2 měs. výpov. lhůtou a odstupné tak bych se poté přihlásila na pracák a mateřskou bych dostala normálně, že?

amallie
5. kvě 2014

@indien kdyz jsi těhotná, tak ti výpověď dat nemuze a pokud mas smlouvu na dobu určitou, jako ze mas, tak by to pro nej bylo nevýhodný, je lepsi počkat, az nastoupis na MD a smlouva ti skončí. Mateřskou ale dostaneš, neb nemocenská se počítá do jakoby odpracovaných dni.

ninive211
5. kvě 2014

@indien Klidně bys mohla na tu neschopenku (ale radši až po skončení výpovědní doby- resp. třeba těsně před jejím skončením, kdybys šla dříve, tak si myslím, že se zbytečně obereš o peníze) a asi ti to vyjde i lépe než ten pracák, protože tam díky odstupnému bys stejně min, první tři měsíce nedostávala podporu. Takže pokud s tím tvůj doktor nemá problém a sám ti nabídl, že by ti tu neschopenku napsal, tak ji pak ber.

nonnni
5. kvě 2014

by byli sami proti sobe, kdyby ti dali vypoved s odstupnym, kdyz ti takhle dobehne smlouva a uz ti ji jen neobnovi a nebude je to sta nic.

zickemartina
5. kvě 2014

@indien taky si myslim ze je neco jako ochrana v tehotenstvi. pokud jsi jim oznamila ze jsi tehotna nemohou te vyhodit, jednalo by se o diskriminaci

j.a.n.i
6. kvě 2014

@indien Souhlasím s výše uvedeným, při smlouvě do konce roku nemají sebemenší důvod dávat ti v kvetnu výpověď, protože výpovědní doba by byla červen + červenec a pak 3 platy odstupné, tedy jakoby srpen, září, říjen... to je jednodušší ji nechat doběhnout a mít to bez problémů.

indien
autor
6. kvě 2014

@j.a.n.i Ještě neví, že jsem těhotná, v pátek jdu na gynekologii pro t. p. tak pak jim to oznámím...děkuji všem 😉

j.a.n.i
6. kvě 2014

@indien To jo, ale i tak to do konce roku zjistí...