Neschopenka - jak velký je rozdíl peněz?

lidka193
20. srp 2014

Holky chtěla bych se zeptat, nikdy jsem nebyla na neschopence, vždy jsem to nějak zvládla. Nyní jsem těhu a mám docela stresovou práci a jsem celou šichtu na nohách. Nevíte jak moc se projeví peníze v době nemocenské? Lze to nějak spočítat o kolik peněz bych měla méně? Díky za informace..

bigbaboo
20. srp 2014

na internetu je spousta kalkulaček, kde si to můžeš vypočítat +-, zkus popátrat... ale myslím, že budeš pobírat nějakých 60-70% ze mzdy... 🙂

kimby
20. srp 2014

@lidka193 na netu jsou kalkulačky, první tři dny vůbec nic (pozor, pouze co vychází na pracovní dny, popř. směny), pak 60% ze mzdy. 15dní patříte pod zaměstnavatele (platí zaměstnavatel i může kontrolovat), následně vás předá OSSZ (okresní správa soc. zabezpečení) a ta vás pak vyplácí i kontroluje v době prac. neschopnosti. Finančně je to tedy znát (alespoň u mě tedy rapidně) a o vyplácení nemocenské ani nemluvě. Na vše mají 30dní po doručení neschopenky (lístku na peníze atd), takže jsem čekala na peníze i měsíc a půl atd.
Upřímně jsem ráda, že jsem na ni musela být jen 2,5měsíce.
Nyní už jsem na mateřské a to je příjemnější, peníze chodí v normálním běžném termínu atd.

lidka193
autor
20. srp 2014

@kimby těch cca 60% ze mzdy je z čistého platu nebo hrubého? Téda čekat na peníze měsíc a půl je teda dost ☹

tria002
20. srp 2014

Já dostala peníze hned 6. Lístek na peníze jsem odeslala 31. A tak to mám už půl roku.. Posílám si to sama, účetní firmy by to poslala až s výplatami po 10tém..

tria002
20. srp 2014

Jinak mám nemocenskou víc, než by byla polovina platu, doma, bez stresu.. Dělala jsem den/noc, vcelku dřinu..

agneszka
20. srp 2014

Ahoj mívám tak kolem 15 000 čistého a nyní v době těhu na neschopence mí posílají denní výměr 410kč,počítá se každý den i víkendy. Mně to tak strašné nepříjde.

agneszka
20. srp 2014

...je fakt,ale že to posílají jak se jim chce..jednou to přišlo už 6. v měsíci,pak další měsíc až 25. a nyní už 13. ...

prdecek
20. srp 2014

je to 60% z platu jen, je to hrozný

lidka193
autor
20. srp 2014

já mám hrubého od 18000 - 16000 podle toho jestli jsem dělala svátky, takže na neschopence by to dělalo cca 9500,-???? A z jakého průměrného platu to spočítají půl roku?

kimby
20. srp 2014

@lidka193 je to z hrubéh průměru za posledních 12měs (tuším), ale info i kalkulačky jdou na netu dohledat.

ono hodně záleží na práci, kterou člověk dělá (dělal). Já pracuji v nepřetržitém provozu na 12hod směny, takže prvních 15dní jsem měla hrazeno jen právě dny, na které mi vycházely směny, navíc mi chyběly příplatky za směnnost atdatd...takže u mě ve výsledku byl propad rapidní. Od toho 15. dne už je to lepší, protože tam se dle vyměřovacího denního základu počítá každý den, takže nejhorší finančně je těch 15 dní (z toho první tři dny pracovní se neplatí vůbec).

A s vyplácením je to také různé. V prvním těhotenství jsem musela být doma od 12. týdne (kvůli krvácení) a vyplácela mě tehdy ještě OSSZ v místě bydliště (bez problémů), pak přestěhovali naší účtárnu do Prahy a ač pracuji v úplně jiném regionu, patřím tedy pod Prahu, konkrétně Prahu 8 a tedy hrůza a děs. Odevzdala jsem papíry zde v práci, ti to na konci měsíce odeslali do Prahy účetní, ta to dopravila na OSSZ a ti na vyplácení mají 30dní, takže to všechno byly průtahy hrozné. Prostě Praha.

Ale i tak nelituji, že jsem musela v práci skončit, směny a můj zdr. stav už po 6.měs těhotenství nešel dohromady, byla a jsem v klidu, žádné stresy a to mi žádné peníze nevynahradí

kimby
20. srp 2014

@lidka193 z 18tis to tak vypadá na 10tis nemocenské (za předpokladu celého měsíce - 30dní nemocenské), ale mrkni na ty kalkulačky na netu, je to tam přesné

kimby
20. srp 2014

tady je to hezky v kostce sepsané - ono totiž ještě záleží, jaký ten denní vyměřovací základ je, neboť jsou tam redukční hranice:

Výpočet nemocenského

Výši nemocenského za kalendářní den získáme jako 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenského je tedy rozhodující výše vyměřovacího základu, který zahrnuje hrubé příjmy za posledních 12 měsíců, ze kterých odváděl zaměstnanec či OSVČ nemocenské pojištění. Denní vyměřovací základ pak získáme jako podíl vyměřovacího základu a počtu dní rozhodného období (365 resp. 366 dní u přestupného roku).

Denní vyměřovací základ je nutné následně upravit redukčními hranicemi. Pro rok 2014 platí, že:
z částky do 865 Kč se započítá 90 %,
z částky od 865 do 1298 Kč se započítá 60 %,
z částky od 1298 do 2595 Kč se započítá 30 %,
z částky nad 2595 Kč se nezapočte nic.

Denní výši nemocenského pak spočteme jako 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu.

----------------------------------
Výpočet mateřské

Postup výpočtu peněžité pomoci v mateřství je podobný jako u nemocenské. Rozdíl je pouze v tom, že při redukování vyměřovacího základu se započítává celá první redukční hranice a mateřská pak činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Denní vyměřovací základ, který získáme z hrubých příjmů za posledních 12 měsíců a vydělíme je počtem dní rozhodného období (365 resp. 366 dní) tedy následně upravujeme redukčními hranicemi. Pro rok 2014 platí, že:
z částky do 865 Kč se započítá 100 %,
z částky od 865 do 1298 Kč se započítá 60 %,
z částky od 1298 do 2595 Kč se započítá 30 %,
z částky nad 2595 Kč se nezapočte nic.

Denní výši mateřské pak spočteme jako 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu.

sarkad2856
21. srp 2014

Ano pokud má někdo min. mzdu a z toho 60% je to šílené ☹

j.a.n.i
21. srp 2014

@sarkad2856 není to 60%, ale 54%, zapomínáš na redukci.

kristyn.g
21. srp 2014

@kimby to je strašný, v podstatě kdybych měla nižší plat beru větší neschopenku... 😝

j.a.n.i
22. srp 2014

@kristyn.g No, absolutně rozhodně ne, větší plat vždy znamená vyšší neschopenku, ale procentuelně v poměru k platu ano. A není to jen neschopenka, ale i mateřská a důchod.

kristyn.g
22. srp 2014

@j.a.n.i tak ale když bych měla třeba 1000 z toho 60% je 600 a z 860 je to 860 takže když se z toho odečte 30% tak dostane víc ten s nižším platem ne?

j.a.n.i
22. srp 2014

@kristyn.g Počítáš to blbě 🙂 pokud máš 1000,- tak se to počítá 865 + 60% z 135, celkem 946,- kdežto ten co má 860 má furt 860.

kristyn.g
22. srp 2014

@j.a.n.i jo ahááá už chápu ale ten výměr je asi počítáno z čisté mzdy že? mě by to jinak vůbec nevycházelo kdyby to mělo být z hrubé 🙂

mat_ova
22. srp 2014

Mě teda nemocneskán hrozná nepřijde, jak už to platí ČSSZ - jsem doma celé těhotenství, 7 a půl měsíce (poslendí týden, jupííí 🙂 ) - a choídí mi asi jen o 3-4 tisíce méně, enž chodilo (Z 16 čistého jsem "spadla" na 1- 11000,-, což na to, že jsem doma a nic nedělám, není tak zlé.)

j.a.n.i
22. srp 2014

@kristyn.g Ne, počítá se to z hrubé, z posledníxh 12 měsíců před nástupem na PPM.

indien
24. srp 2014

@j.a.n.i Můžu mít dotaz,když jsem měnila zaměstnání a v nové práci jsem 8 měsíc, ale uvažuji, že půjdu na neschpenku..počítá se to posledního nebo obou?

j.a.n.i
24. srp 2014

@indien Z posledního.

annielok
25. srp 2014

Jo, holky, tenhle stát je jeden velký bordel.. Já jsem na neschopence od 7.7. je konec srpna a nemám peníze ještě ani od firmy.. Z toho jsem vlastně v červenci měla ještě 2 dny dovolené-jelikož jsem žila v Mladé Boleslavi a díky těhotenství jsem musela zpět ke svým doktorům,protože najednou tam nebyl ani jeden doktor, který by ze zprávy od mého obvodního gyn. vyčetl co mám za problémy a převzal si mě do péče a tudíž mi ani nikdo nemohl napsat neschopenku, pracovala jsem jako logistik :D Takže jsem na Moravě a bez peněz.. Firma se mnou nekomunikuje, madam účetní mi neodepisuje na e-maily a už ani nezvedá telefon a já nevím co dál.. Vůbec nevím s jakou částkou vlastně můžu a nemůžu počítat, jelikož mám odpracovaných pouze 7 a čtvrt měsíce.. Nemluvě o tom, že se mě snažila firma vyhodit,když jsem jim oznámila, že jsem těhotná takže bych se vůbec nedivila, že by účetní lístky na peníze zdržovala.. 😒 Myslíte, že když si zavolám na sociálku, tak mi zjistí, kdy a jestli vůbec lístek na peníze dostali?. Právě že máme taktéž účetní v Praze.. 😖

j.a.n.i
25. srp 2014

@annielok No, sice tedy nechápu proč ti tu neschopenku nevystavil ten gynekolog, ale to aje asi jedno. Jinak na OSSZ zavolej, podle rodného čísla zjistí v jakém stavu to je, záleží, kdy to tam dorazilo z práce od účetní.

annielok
25. srp 2014

@j.a.n.i. ja se prave bojim, ze to tam jeste neni.. A neschopenku mi pry muze vypsat pouze obvodni gynekolog a jelikoz tam byli asi vsichni 4 doktori u kterych jsem byla neschopni, aby pochopili me zdravotni problemy a precetli si zpravu od meho dr v pripade nejakych problemu abych nemusela litat na moravu, nechtel si me ani jeden prebrat do pece.. Bohuzel no.. Zitra jdu na socialku, tak snad mi reknou ze to brzo dojde.. 😝

ruzenkas
25. srp 2014

@annielok Já jsem měla stejný problém - domluvili jsme se na ukončení poměru a já nastoupila na plánovanou hospitalizaci - tedy v ochranné lhůtě a taky jsem neměla peníze...pak jsem si to začala dávat sama na sociálku - myslím lístek na peníze a do práce posílala jen scan - bylo mi řečeno, že v některých případech to tak jde dělat. A pravidelně jsem si na sociálku volala, abych věděla, zda už tam lístek je, nebo není..

j.a.n.i
26. srp 2014

@ruzenkas Jo, to jde, ale nejde to udělat s tím prvním, protože k prvnímu musí zaměstnavatel vyrobit přílohu o příjmech...

ruzenkas
26. srp 2014

@j.a.n.i Aha, tak jsem zase o něco chytřejší, děkuji 🙂

lidka193
autor
26. srp 2014

holky a nevíte jestli ten první měsíc, je výhodnější třeba půl měsíce ještě pracovat a na neschopenku jít třeba až od poloviny toho měsíce?