• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Neschopenka - má omezené trvání? A z čeho se vypočítá?

20. února 2013 
Maminky a dámy či slečny, které máte zkušenost, prosím o radu. Má neschopenka nějaké omezené trvání? Nebo na ní můžu zůstat až do mateřské? Jde mi o to, že mi lékař doporučil to zvážit a já váhám, svou práci mám moc ráda, není tolik náročná, i když, jak se to vezme...
A z čeho se mi neschopenka vypočítává? Stejně jako u normální nemocenské?
Děkuju všem za radu...
20. únor 2013 v 15:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Neschopenka není nijak omezená, dokud ti ji bude lékař prodlužovat tak trvá. Jen myslím u onemocněních dělších jeden rok se to pak nějak řeší, což není tvůj případ :slight_smile:
Ano, neschopenka je jen jedna, ať jsi těhotná nebo nemocná, takže se i stejně počítá.
20. únor 2013 v 15:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
Neschopenka není časově omezená, takže pokud ti jí gynekolog napíše do té doby než nastoupíš na mateřskou, tak na ní můžeš zůstat. Jinak se vypočítává z hrubé mzdy, první 3 dny jsou zdarma a první 3 týdny ji hradí zaměstnavatel. Poté už ti bude chodit od státu a mám pocit, že je to 65% z platu. Na internetu jsou různé kalkulačky, tak si můžeš spočítat, kolik přesně budeš dostávat. Btw..já jsem na neschopence od 2.měsíce těhotenství a nemocenskou mám cca o 10tisíc nižší než výplatu :frowning2: takže fakt pecka.. Ale zálaží na tom, kolik vyděláváš, protože je to samozřejmě omezeno tvým výdělkem..
20. únor 2013 v 15:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mppm @radus_2011 Tak není pravda, že by neschopenka nebyla omezená, je omezená 380 dny, ale je fakt, že toho běžný smrtelník většinou nedosáhne, po těch 380 dnech se buď může žádat o prodloužení, řešit invalidní důchod nebo už člověk nebude nic dostávat.
Jinak to co platí OSSZ je 54% hrubého platu, toto platí u platů do cca 25 tis. u vyšších platů je to % menší.
20. únor 2013 ve 21:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i vzhledem k tomu, že se dotaz na časové omezení týká času do porodu, tak tam to opravdu omezené není. A paní asi nebude těhotná 380 dní :slight_smile:
20. únor 2013 ve 21:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@mppm No, ale pokud se mezi neschopenkami neodpracuje alespoň půl roku, tak se započítává i ta minulá (či minulé) neschopenky, takže i těhotné se může stát, že tuhle dobu překročí.
20. únor 2013 ve 21:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
tady máš kalkulačku na neschopenku
http://www.vypocet.cz/nemocenska
20. únor 2013 ve 22:32  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek