Neschopenka - má omezené trvání? A z čeho se vypočítá?

joslynka
20. únor 2013

Maminky a dámy či slečny, které máte zkušenost, prosím o radu. Má neschopenka nějaké omezené trvání? Nebo na ní můžu zůstat až do mateřské? Jde mi o to, že mi lékař doporučil to zvážit a já váhám, svou práci mám moc ráda, není tolik náročná, i když, jak se to vezme...
A z čeho se mi neschopenka vypočítává? Stejně jako u normální nemocenské?
Děkuju všem za radu...

radus_2011
20. únor 2013

Neschopenka není nijak omezená, dokud ti ji bude lékař prodlužovat tak trvá. Jen myslím u onemocněních dělších jeden rok se to pak nějak řeší, což není tvůj případ 🙂
Ano, neschopenka je jen jedna, ať jsi těhotná nebo nemocná, takže se i stejně počítá.

mppm
20. únor 2013

Neschopenka není časově omezená, takže pokud ti jí gynekolog napíše do té doby než nastoupíš na mateřskou, tak na ní můžeš zůstat. Jinak se vypočítává z hrubé mzdy, první 3 dny jsou zdarma a první 3 týdny ji hradí zaměstnavatel. Poté už ti bude chodit od státu a mám pocit, že je to 65% z platu. Na internetu jsou různé kalkulačky, tak si můžeš spočítat, kolik přesně budeš dostávat. Btw..já jsem na neschopence od 2.měsíce těhotenství a nemocenskou mám cca o 10tisíc nižší než výplatu ☹ takže fakt pecka.. Ale zálaží na tom, kolik vyděláváš, protože je to samozřejmě omezeno tvým výdělkem..

j.a.n.i
20. únor 2013

@mppm @radus_2011 Tak není pravda, že by neschopenka nebyla omezená, je omezená 380 dny, ale je fakt, že toho běžný smrtelník většinou nedosáhne, po těch 380 dnech se buď může žádat o prodloužení, řešit invalidní důchod nebo už člověk nebude nic dostávat.
Jinak to co platí OSSZ je 54% hrubého platu, toto platí u platů do cca 25 tis. u vyšších platů je to % menší.

mppm
20. únor 2013

@j.a.n.i vzhledem k tomu, že se dotaz na časové omezení týká času do porodu, tak tam to opravdu omezené není. A paní asi nebude těhotná 380 dní 🙂

j.a.n.i
20. únor 2013

@mppm No, ale pokud se mezi neschopenkami neodpracuje alespoň půl roku, tak se započítává i ta minulá (či minulé) neschopenky, takže i těhotné se může stát, že tuhle dobu překročí.

maximka33
20. únor 2013

tady máš kalkulačku na neschopenku
http://www.vypocet.cz/nemocenska