Neschopenka po rodičáku - nemám nárok na peníze?

anetka1701
12. bře 2013

Zdravím. 4.2 mi končil rodičák. Protože čekáme v červenu další mimčo, doktor mi napsal neschopenku, kterou jsem odevzdala zaměstnavateli. Bylo mi řečeno, že bych měla od zaměstnavatele mít nárok na nějaký peníze, ale dneska přišla výplatnice, na ní sice "neschopnost 25dní", ale částka k výplatě "0"... je to tak dobře? ošidil mně, nebo opravdu nemám na nic nárok?? Děíky

kacenka1987
12. bře 2013

Ahojky, a kdy Ti u zaměstnavatele skočila rodičovská dovolená? a od kdy máš datum PN? Nějak se mi to nezdá, já taktéž marodím od 9.2. a jsem zvědavá, měla bych normálně dostat nemocenskou za 12 dní počítanou z platu před první mateřskou. Rodičvskou dovolenou jsem měla nahlášenou u zaměstnavatele do 2 let, tedy právě do toho 9.2.2013 a od 10.2 mám PN...
Podle mě máš u něj dovolenou do 3 let nahlášenou...

puckal
12. bře 2013

Opravdu záleží na tom, jak jsi si nahlásila do kolika let budeš doma na rodičovské dovolené, s výplatou rodičovského příspěvku to nemá nic společného....pokud jsi si nahlásila, že budeš do 2 let, tak by ti měl normálně zaplatit nemoc, ale pokud do 3 let, tak nedostaneš nic....jedině požádat zaměstnavatele o zkrácení rodičovské dovolené....ale úpřímně, když ví, že hned budeš na PN, tak si myslím, že to neudělá.....

j.a.n.i
12. bře 2013

@anetka1701 Přesně tak, jak píší holky, podstatná je délka RD, nikoliv rodičáku.

elu
12. bře 2013

dostaneš normálně nemocenskou...tu neplatí zaměstnavatel ale sociálka!

puckal
12. bře 2013

@elu ale nemocenská nenáleží po dobu rodičovské dovolené 😒

j.a.n.i
12. bře 2013

@puckal Tak ono je to logické, na RD je člověk doma zadarmo, takže mu díky neschopnosti pracovat žádný plat neuniká, tj. není co kompenzovat.

anetka1701
autor
12. bře 2013

@puckal zaměstnavatel od začátku věděl, že budu doma na dva roky... no, ještě musím zjistit, jak je to se sockou - upřímně mi přijde i trošku blbý tahat prachy ze zaměstnavatele (celkem malá firma), ale zase ze socky je vytáhnout chci - a nenechám jim ani korunu navíc! :oD

puckal
12. bře 2013

@anetka1701 no tak snad to máš písemně.........tak pokud ano, tak prvních 21 dní platí zaměstnavatel,tak se musíš zeptat jeho, až od 22. dne nemoci platí sociálka 😉

elu
12. bře 2013

ja jsem asi blba...ale anetka píše, že jí skončil rodičák, že je na nemocenské..tak jsem to pochopila já

puckal
12. bře 2013

@elu ale pobírání rodičovského příspěvku a rodičovská dovolená u zaměstnavatele jsou 2 různé věci, můžou být různé......a u nemocenské záleží, na jak dlouho požádáš o rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele a ne jak dlouho pobíráš rodičovský příspěvek.........

elu
12. bře 2013

no to teda nevim...ja jsem zaměstnavatele o nic nežádala

elu
12. bře 2013

ale ja to mam na tři roky,...takže u mě je to něco jiného...ted jsem to studovala a pakliže chce nekdo jen dva roky mel by to mít asi písemně..protože kdyby se vrátil dřív než se domluvil se zaměstnavatelem...může být i propuštěn pro nadbytečnost ☹

j.a.n.i
12. bře 2013

@anetka1701 No, je otázka, jestli to zaměstnavatel pouze věděl tzv. per huba, nebo jestli na to máš papír, že si žádala o RD pouze na 2 roky, protože pokud ten papír nemáš, tak máš pravděpodobně smůlu a opravdu nárok na nemocenskou nemáš a to jak od zaměstnavatele, tak od OSSZ.

puckal
12. bře 2013

@elu ne že může být propuštěn, to může být i po 3 letech propuštěn pro nadbytečnost, pokud pro něj místo není, ale on mu neumožní nastoupit dřív jak za 3 roky do práce, v tom je podstatný rozdíl 😕

elu
12. bře 2013

hm tak to je blby...to anetka zřejmě nedostane nic ☹

veruska007
13. bře 2013

Byla jsem v podobné situaci, ale měla jsem se zaměstnavatelem písemně ujednáno, že se vrátím do práce po dvou letech. Nárok na nemocenskou jsem měla, ale byla to almužna (už při RD jsem pro zaměstnavatela maličko pracovala z domu a z toho pidipřivýdělku se mi pak počítala nemocenská - ani to za těch pár stovek nestálo). A když bych nemocenskou nedostala, tak bych na ty tři měsíce do práce šla, ale s tím, že jsem měla rizikové těhotenství, takže bych tam tři měsíce provegetila u počítače a nic moc bych nedělala. Když jsem otěhotněla, tak jsem se byla ptát za nadřízeným a ten říkal, že raději tu nemocenskou, že je to vyjde levněji 😉

lucy222
13. bře 2013

@anetka1701 obavam se,ze zamestnavatel opravdu pocita s 3 letou RD ☹ protoze jinak mas narok - do 4.2.rodicak, pak 3 dny nic (prvni 3 dny neschopenky se neplati) a pak 21 dni plati zamestnavatel...a pak az socialka... Co Ti rekli v praci?

anetka1701
autor
14. bře 2013

@lucy222 světe div se, stačil jeden e-mail a už to slíbili poslat :oD Asi to fakt zkusili - a ani se nebránili s proplacením, byť jsem jim výslovně řekla, že od nich peníze nepotřebuju, stačí když mi to zaříděj u tý sociálky aby mi to platila ona :oD

kacenka1987
14. bře 2013

@anetka1701 to je dobře, že Ti to tak dopadlo 🙂
Já měla podepsaný papír u zaměstnavatele, že budu na rodičovské do 9.2.2013, respektive do dvou let. Od 10.2.2013 jsem na neschopence. Včera už mi přišla za únor, je to sice zatím almužna (první 3 dny neplacené atd) ale být doma zadarmo nemůžu 😉 v březnu mi zaměstnavatel zaplatí ještě 1 den a zbytek už sociálka...

lucy222
14. bře 2013

@anetka1701 to je dobre. Jeste resit dalsi neprijemnosti 😝