Neschopenka po ukončení RD. Vyhodí mě?

esuska
13. říj 2008

Ahojky,
chci se zeptat jestli některá nemáte zkušenost nebo nevíte na co mám nárok a co mi firma může, když jsem místo návratu po 4 leté RD donesla do práce neschopenku, neboť jsem byla opět těhu, jenže jsem potratila a dr. mi nekompromisně řekla, že tento pátek už mě musí uschopnit. Takže se teoreticky mám hlásit jako práce schopná v pondělí v zaměstnání. Ale realita je samozřejmě trošku jinde. Po 4 letech se mnou už přeci jen těžko počítají, kór když jsem jim zas poslala neschopenku, že jsem těhu, teď volala jsem jim to(že jsem potratila), říkali že se ozvou až to pořeší zatím nic, ale chci se zeptat jak to je. Když jsem nastoupila na neschopenku po ukončení RD je to tak, že jsem tedy na svém původním místě nebo mají nárok mi nabídnout jiné jako po klasickém nástupu hned po RD, nebo mi můžou dát výpověď, ale zas s kolika odtupnýma platama.
Jsem úplně v pr.... psychicky a ještě řešit tohle, jestli mám zůstatna dlažbě, tak ať nakulej aspoň odstupný. Jinak k jinýmu dr, abych se jako hodila marod asi jít nemůžu, protože obvoďák je velkej sadista, to fakt nemůžu počítat a jinej dr kromě gyndaře neschopenky nepíše, takže tohle mi neraďte, to už mi taky hlavou proběhlo.
Děkuju moc za radu, jsem úplně mimo, furt jen bulim, takže nejsem ani schopná myslet.

editah222
13. říj 2008

Byla jsem si na 100% jistá, že zaměstnavatel musí držet pracovní místo pouze 3 roky RD, pokud se žena rozhodne zůstat na RD další rok tak nemusí (jedná se o roční neplacené volno). Nejsem si jistá, ale myslím si že na odstupné nárok nemáš. Ale pokud je tu někdo kdo se v tom vyzná a má na to jiný názor tak se ráda poučím.

eho
13. říj 2008

Esusko, ty jsi měla rok neplacené volno? Pokud jsi se se zaměstnavatelem písemně dohodla na prodloužení RD na čtyři roky, tak máš teď nárok na místo odpovídající tvé kvalifikaci a za +- stejné peníze jako dřív (ale ne na stejné místo) nebo bys dostala výpověď z důvodů nadbytečnosti. V tom případě je tam dvouměsíční výpovědní lhůta (tu by ti měli proplatit pokud nemají pro tebe práci - překážka na straně zaměstnavatele) a na odstupné ve výši tří průměrných platů. Pravděpodobné pokud pro tebe práci nemají, tak ti nabídnou dohodu se třemi platy. Pokud jsi nebyla se zaměstnavatelem na prodloužení písemně dohodnutá, tak vůči tobě nemají žádné závazky.

vojtisek2007
13. říj 2008

je to jak píše eho - jestli jsi si písemně požádala po třetím roce a čtvrtý rok neplaceného volna, a zaměstnavatel tvojí žádosti vyhověl - tak te´d po ukončení neschopenky nastoupíš do práce - nemusí ti držet stejné místo, ale místo odpovídající přesně tomu, co máš v pracovní smlouvě....Když tě nebudou chtít, dají ti výpově´d pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou a třemi odstupnými platy....Jestli jsi ale o neplacené volno požádáno neměla, tak jsi te´d asi už bez zaměstnavatele....ale když jsi mu posílala neschopenku a ta byla normálně přijata a placena, předpokládám, žes měla to neplacené volno dohodnuté...A když nadbytečná nebudeš, tak začneš chodit do práce 😉

esuska
autor
13. říj 2008

Normálně jsem už na začátku mateřské zádala o 4 letou RD a bylo mi vyhověno. takže je to co platí eho?
Jsem fakt " volaké zmetěná" 😉

eho
13. říj 2008

Asi to bude ono 🙂.Většinou si o to ženské žádají po třech letech, já bych to třeba nikomu na začátku mateřské nepodepsala, ale to je jiný příběh 🙂. Uvidíš s čím přijdou, nenervuj se, je mi líto, že jsi přišla o miminko, tak se soustřeď na to, dát se dohromady. Pokud by ti dávali podepsat něco čemu nerozumíš nebo nechceš, tak si vyžádej čas na rozmyšlenou.

esuska
autor
13. říj 2008

No ono jde spíš o to, že já před tím dělala na směny, takže když by byli chytří tak by mi dali zpět mé pův. místo i s 3 směnou prac. dobou a jsem nahraná, budu muset odmítnout bez odstupu, atd. Z toho mám taky strach, protože to , že vyhoví matce s dítětem v zákoně asi nikde není. ☹

vojtisek2007
13. říj 2008

esuska -nebudeš, mužeš si zažádat o úpravu pracovní doby - staráš se o dítě - a musí ti vyhovět - nemusí jen kvůli závažným provozním důvodům a ty ti musí napsat písemně - stejně jako ty tu žádost o úpravu pracovní doby....a v zákoně to je !!!!!!!! 🙂

esuska
autor
13. říj 2008

Óóó, tak to čumim, takže si můžu zažádat o jen jednosměnnou prac. dobu? A to mi zachovaj i plat?

vojtisek2007
13. říj 2008

tak jak to budeš mít s platem to nevím, asi ti ho přiměřeně zkrouhnou - přijde o příplatky za odpolední a noční....ale musíš si zažádat písemně a oni ti musí písemně odpovědět - takhle to dělali holky, co se vracely po MD třeba do kauflandu - tam taky jeli na dvě směny a pak už nemohli a většinou jim bylo vyhověno.....

esuska
autor
13. říj 2008

díky vojtí, já dělala v bance a bylo to od 8 do 22 h, rozdělené do 3 smen, prosím Tě a ještě jeden dotaz, když bych tedy nastoupila, tak to dostanu novou smlouvu nebo mi poběží ta stará? Jde mi o zkušebku! Aby mě nevyšoupli ve zkušebce, nezlob se, že se furt ptám, já se v tomto vůbec nevyznám.

vojtisek2007
13. říj 2008

já myslím, že ti poběží ta stará - neuzavíráš přece nový pracovní poměr...maximálně ti dají nějaký dodatek ke smlouvě ohledně výše toho platu a pracovní doby....

esuska
autor
14. říj 2008

Ahoj všem ještě jednou, moooooc opravdu moooc se omlouvám, že ještě otravuju, ale sepsala jsem to všechno znovu, přesněji, mohli byste mi prosím ještě odpovědět. Už slibuju, že dám pokoj 😀 Moc děkuju Tady to je.

Ahojky všem, moc prosím o radu, dne 22.9.2008 jsem měla nastoupit zpět do zaměstnání po 4 leté RD, ale od 18.9.2008 jsem byla v pracovní neschopnosti-rizikové těhotenství. Bohužel to muselo být ukončeno a 20.10.2008 budu uznána práce schopnou.Jaká mám práva a možnosti při mém návratu do zaměstnání? Mám nárok na stejnou pozici a plat jako před nástupem na MD? Může mi zaměstnavatel nabídnout jinou pozici a s ní zkušební dobu nebo to bude pouze dodatek ke stávající smlouvě bez zkušební doby? Mohu hned žádat o úpravu pracovní doby v souvislosti s tím, že se starám o 4 leté dítě? Pokud bych odmítla nabízenou pozici na co mám dle zákona nárok-odtupné, výpovědní lhůta atd? Pokud by pro mě žádnou pozici neměli - jaké mám nároky- kolik platů odstupného atd ? Děkuji

vojtisek2007
14. říj 2008

esus
takže zaměstnavatel ti musí nabídnout místo podle tvé pracovní smlouvy - už ne třeba to, ze kterého jsi odcházela (např. kdyby jsi začínala na přepážce a pak třeba povýšila na vedoucí, tak ted už židli vedoucí dostat nemusíš), ale +- se stejným platem, novou smlouvu a zkušební dobu by jsi mít neměla, protože neuzavíráš nový pracovní poměr, pouze by jsi měla dostat nějaký dodatek ke smlouvě ohledně pracovní doby a mzdy. O úpravu pracovní doby si zažádej hned, abys tak mohla co nejdířv začít pracovat, a nemusela jsi se stresovat ostatně hlídání dítěte a tak....Pokud už by tě zaměstnavatel nechtěl - dá ti výpověď pro nadbytečnost - výpovědní lhůta je dva měsíce a dostaneš tři odstupné platy - samozřejmě jestli nemáte sepsanou nějakou koléktivní smlouvu, ve které je to jinak....Když by ty sama jsi místo odmítla, tak bude výpověď buďto dohodou - to znamená hned, nebo dáš klasicky výpóvěď - kde je zase výpovědní doba dva měsíce ale už bez odstupného.

esuska
autor
14. říj 2008

Vojtí děkuju moc, takže jestli to dobře chápu, tak když mi nabídne nějaké místo - zjednodušeně, musím ho vzít, jinak když řeknu, že ho nechci tak je to tak jak píšeš, že mi dá tu výpověď dohodou, že?
Ono se teď u nás ve firmě rozmohlo, že uzavíraj smlouvu na dobu určitou, to je možné, že by měli právo mi to dát do toho dodatku?

esuska
autor
14. říj 2008

Takže když mám ve smlouvě administrátor, tak mi můžou dát dodatek s operátor, ale prachy stejný?

vojtisek2007
14. říj 2008

esuska - když máš ve smlouvě administrátor - musí ti dát administrátor...když ti nabídne jiné a ty bys o něj nestála, trvej na tom, co máš ve smlouvě, nebo ať tě propustí pro nadbytečnost - abys dostala aspoň ty odstupné platy - ale když ti nabídne administrátor jako máš ve smlouvě a ty to nebudeš chtít, tak pak bude ta výpověď dohodou.A jestliže máš smlouvu na dobu neurčitou, rozhodně ti jí žádným dodatkem nemůžou změnit na smlouvu s dobou určitou...to by tě museli propustit a uzavřít pracovní smlouvu novou, pak by ti jí samozřejmě mohli dát na dobu určtitou