Neschopenka před nástupem na 2. MD. Z čeho se počítá?

caramel
10. kvě 2010

Zdravím - především všechny maminky, které se orientují ve mzdách a dávkách NP a obracím se na vás s prosbou o radu. Do 20. března 2010 jsem byla na RD (dvouletá varianta) s dcerou. Přitom jsem se svým zam. měla uzavřenou dohodu o prac. činnosti, kterou jsem pak ke stejnému datu (=20.3.10) ukončila, z důvodu dalšího těhotenství (předpokládaný termín porodu je začátkem září 2010). Po ukončení RD jsem totiž ihned nastoupila na neschopenku (od 22.3.2010 - pondělí). Můj dotaz je - z čeho (z jakého platu) by se mi měla neschopenka počítat? Dnes jsem ze mzdovky dostala výplatní lístek a byla jsem nemile překvapená. Pravda je, že už v březnové "výplatě" se mi nezdála jedna položka, ale tím, že jsem v ní měla vyplacenou ještě část z dohody o PČ (až k tomu 20. 3.) a pak neschopenku + doúčtování daní, tak jsem to neřešila. Možná jsem měla. Každopádně - chystám se probrat to s naší mzdovou účetní, ale budu ráda za každou informaci od vás. Prošla jsem diskusní témata a vždy jsem narazila jen na problematiku nároku (resp. výše) mateřské, tak doufám, že jsem něco nepřehlédla. Předem děkuji za každou radu.

vojtisek2007
11. kvě 2010

caramel - jestli jsem to dobře pochopila, tak jsi při rodičáku s dcerou pracovala na Dohodu o prac.činnosti - takže si myslím, že nemocenská se ti bude počítat z výdělku z té dohody....kdyby jsi na rodičáku nepracovala (nebo pracovala na dohodu o provedení práce) tak by se ti bral pro výpočet příjem před první mateřskou....takhle se ti bude brát příjem z té dohody si myslím já.....určitě nakoukne i J.A.N.I - ta to bude vědět určitě 😉

caramel
autor
11. kvě 2010

vojtisek - děkuji za odpověď. Volala jsem dnes na mzdovku a jsem o něco moudřejší. Za prvé na výplatní pásce od zaměstnavatele mám proplacené jen 2 dny, které spadají do těch 14-ti, které při neschopence platí zaměstnavatel a na ten zbytek (což je v mém případě skoro celý duben) si budu muset počkat až dorazí ze sociálky. Proto ta malá částka, která mi vyrazila dech. No a k tomu, z čeho se počítá průměr na neschopenku, jsem se dozvěděla následující: není to z dohody o prac. činnosti (tím jsem si i byla jistá), ale mylně jsem se domnívala, že je to z příjmu předtím než jsem vůbec nastoupila na mateřskou s první dcerou. Omyl. Jelikož mezi mateřskou a nástupem na rodičovskou jsem čerpala řádnou dovolenou, která byla v mém případě delší než 1 měsíc, bude se mi neschopenka počítat z tohoto příjmu. Jsem zvědavá, kolik to nakonec bude dělat. Tak snad mi to spočítali dobře, protože dělám ve velké firmě a paní ze mzdovky mi říkala, že si dokonce ze sociálky pro jistotu vyžádali moje mzdové listy. V každém případě děkuji za jakékoliv reakce na můj dotaz. Když tu pročítám některé problémy, tak se názory liší případ od případu, každá mzdovka i sociálka má na věc jiný pohled....... A "normální" člověk aby se v tom pak vyznal 😝

gabiku
11. kvě 2010

Caramel-zkus si pročíst ještě toto, možná ti to pomůže:http://aktualne.centrum.cz/finance/online-poradny/clanek.phtml?id=631253

gabiku
11. kvě 2010

je to tam vysvětleno celkem dobře, adresu zadej do vyhledávače, nějak se mi to špatně zkopírovalo. 😲