Noční směny s dvouletým dítětem. Mám taky povinnost?

teddyx2
19. lis 2011

Ahoj, v červnu 2012 mi končí rodičovská dovolená (2letá varianta). Hodlám se vrátit do hotelu, kde jsem pracovala jako recepční. Standardní pracovní doba je 12hod. S tím počítám. Nicméně nové vedení bude určitě vyžadovat i noční směny, což s dvouletým dítětem je pro mě nemyslitelný. Existuje nějaký zákon, který by mě v tomto směru ochránil před POVINNOSTÍ nočních směn? Počítám, že mi zaměstnavatel dobrovolně vstříc nevyjde.

ffiinnkkaa
19. lis 2011

Určitě vše co se týká práce najdeš v zákoníku práce tady konkrétní paragraf 🙂
§ 156 Úprava pracovní doby
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám žen pečujících o děti.
(2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.

teddyx2
autor
19. lis 2011

mockrát děkuju!

j.a.n.i
19. lis 2011

@teddyx2 Akorát pokud zaměstnavatel prohlásí, že tomu vážné provozní důvody brání, tak je na tobě se bránit a dát to k soudu ☹

teddyx2
autor
20. lis 2011

hm takže jsem na tom stejně ☹ a jaký důvody to můžou být?

ffiinnkkaa
20. lis 2011

@teddyx2 Uvidíš, můj zaměstavatel na mě taky dělal nátlak, ale jak jsem vytáhla konkrétní paragraf dal mi pokoj. Snad mu to bude stačit 🙂

ffiinnkkaa
20. lis 2011

@teddyx2 nově je to tedy paragraf 241 nevím proč mi včera vyjel starší zákon, ale jinak je to stejné