Nová práce v těhotenství, musí za mě platit odvody?

honeyjenny
4. únor 2014

Ahoj, na konci ledna mi skončila pracovní smlouva a zároveň jsme se s manželem přestěhovali. Jsem ve 12TT, tudíž mi termín porodu vychází do ochranné doby 180 dní. Naskytla se mi ale možnost práce na cca 3 měsíce, kterou bych chtěla využít, protože bych se doma sama v cizím městě asi zcvokla. Bohužel jsme narazili na problém, jestli by za mě budoucí zaměstnavatel musel platit nějaké odvody, případně mi platit mateřskou. Nevíte někdo? Samozřejmě kdybych šla v průběhu těch 3 měsíců na nemocenskou, tak by to byla jiné, ale teď mi jde spíš jen o tu mateřskou. Děkuji za radu.

chris_n
4. únor 2014

mateřskou ti neplatí zaměstnavatel, ale stát.

terunka88
4. únor 2014

Klidně jdi pracovat, zaměstnavatel za tebe nic navíc platit nebude, mateřskou platí stát... Je důležité, abys za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou měla odpracováno alespoň 270 dní (resp. aby za tebe zaměstnavatel odváděl sociální poj., takže klasický prac. poměr nebo u DPP výdělek nad 10 tis., u DPČ nad 2,5 tis.) a pak abys buď byla aktuálně zaměstnaná nebo se vešla do ochranné lhůty.. Budeš mít novou práci na 3 měsíce, tudíž pak budeš v ochranné lhůtě 3 měsíce po skončení prac. poměru a během té doby musíš nastoupit na mateřskou.

lucieandrlova
4. únor 2014

Pokud vím, tak zaměstnavatel "zaplatí" mateřskou a stát mu to vrátí, takže to v podstatě platí stát...