Obálková metoda. Jaké máte zkušenost?

terez94
5. srp 2020

Pěkný večer 😊 Je toho plný internet a ano,všechno možné jsem četla. Chtěla jsem se zeptat na přímou zkušenost s touhle metodou ohledně financí. Prosím všechny rady a postřehy sem! Ráda bych to vyzkoušela ale přijde mi,že je hodně možností a variant a já tak nějak nevím ,kterou nebo co vybrat. Tak jsem chtěla vědět kdo to praktikuje,co Vám vyhovuje a vlastně jak na to? Moc děkuji a přeji příjemný zbytek večera 😊

zelenaesmolda
5. srp 2020

@terez94
ja ti teda neporadim primo s obalkovou metodou ale muzu ti rict,jak to delam ja.
nemam problem sporit,jsem od mala setrna.vetsinou jsem to delala tak,ze podle velikosti vyplaty jsem si urcila kolik chci usetrit ten dany mesic a sve vydaje jsem hlidala nez mi bylo jasne,ze ten mesic stanoveny limit dodrzim,pak jsem si treba i necim radost udelala.kdyz prisla vyplata tak penize z te predchozi jsem presunula na sporici ucet na ktery se nesaha krome pripadu nouze nebo dovolene.

jjasmina
5. srp 2020

My zaplatíme učty a jediné co máme bokem je 4000 na jídlo na měsíc. Ale máme půlroční dítě, které toho zase tolik nepotřebuje no

zelenaesmolda
5. srp 2020

@jjasmina
vy vyzijete se 4 litrama mesicne?

verulevrtule
5. srp 2020

Já obalkovou metodu už řadu let. V jedné obálce na, v jiné na to, mám doma 4 obálky...

klokanka31
5. srp 2020

@jjasmina Jen 4000 na jídlo??To musí být strašný 😯

zelenaesmolda
5. srp 2020

@terez94
jeste bych doporucila kde to jde platit kartou,mas daleko vetsi prehled za co jsi utracela protoze to vidis na vypisu.

klokanka31
5. srp 2020

@terez94 Obálkovou metodu měli naši, a já si ji také nemohu vynachválit. Mám několik obálek (bydlení, paušál, internet, benzín, jídlo, kadeřník, Vánoce, atd.) a vždy do nich peníze rozdělím. A nikdy se tak nestane že bysme nevyšli. A s obálkou na jídlo jsem si to ještě vylepšila, manžel není spořivý, a tak se stalo, že později moc peněz nebylo. Tak jsem určila týdenní částky na jídlo, a funguje to 😄

jjasmina
5. srp 2020

@klokanka31 Co by na tom mělo bejt strašný, když nám tahle cifra na jídlo stačí? Navařeno je, můj doma nejí, má jídlo v práci a já zas tak moc nebaštím.

jjasmina
5. srp 2020

@zelenaesmolda Na jídlo? ano. Tahle částka nám stačí, až nebude přihodíme

sarkoc
5. srp 2020

Já neporadím konkrétně s touto metodou, ale okamžitě, jak přijde rodicak, posílám každé dceři i sobě tisícovku na stavebko, tim mám jistotu, že ušetřím alespoň ty 3 tisíce...dále vyberu 2 tisíce, které doma uložím a sáhlo by se na ně jen v případě nouze...zbytek mám na oblečení/boty holkám a sobě, zábavu (jdeme s dalšími dětmi do nějaké placené herny atd) atd...když přijde další rodicak a na ty 2 tisíce se povedlo nesahnout, dám si je do peněženky a z účtu posílám na spořicí účet...čili většinou těch 5 tis stranou dám 🙂 hospodařit sama, tak jedu obalovou metodu asi taky, ale manžel na tohle není a i když jsem jeden čas zapisovala účetnictví rodinný, tak se tomu smál 🤷, takže jsem usoudila, že to je ztráta času

zelenaesmolda
5. srp 2020

@sarkoc
proc je na ten sporici ucet ty 2 litry neposles rovnou? 🙂

sarkoc
5. srp 2020

@zelenaesmolda ani nevím, už jsem si takhle zvykla... 😁 Já to mám tak, že co je na sporicim, na to se sahá jen v nejnutnějším případě...kdežto tyhle dva tisíce jsou jako na přilepšenou k dispozici nebo jak to říct...někdy se povede je ušetřit, někdy ne...když se rozhodneme jet s kamarádkou a dětma na výlet typu Mirákulum a dát si tam oběd, je to pryč...

zelenaesmolda
5. srp 2020

@sarkoc
aha,tak me to prijde zbytecne slozite,ja vlastne ani hotovost doma nemam,vsechno platim kartou 🙂

me_druhe_ja
5. srp 2020

Já jsem hroznej magor....Od doby, co žiju sama a pracuju, si vedu přesnou tabulku příjmy vs výdaje. A započítavam fakt vše, i korunový položky. 🤷 Na konci měsíce vždy zapisu celek a na konci roku zvlášť bilanci za celý rok.
Ano, magor. 😀 ale nejlepší na šetření je nechat si posílat hned určitou částku na spoření. Že člověk nemá možnost na to ani sáhnout. Já si takhle od prvního měsíce v práci posílala určitou částku hned bokem a za léta jsem kolikrát i zapomněla, že mám ten účet, kde si sporim extra navic. 😀

monaluza
5. srp 2020

Ja nevim, ale prijde mi to uz trochu prekonane, v dobe bezhotovostnich plateb... To nekdo vazne svou celou svou vyplatu/rodicovsky prispevek vybira v hotovosti a po vecerech si ji rozdeluje na hromadky a do obalek? Ja mam veskere prijmy smerovane primo na ucet a stejne tak platim prevazne kartou (nekolikrat tydne mensi nakup potravin a temer vsechny nakupy v kamennych obchodech), dale vsechny nakupy z eshopu take kartou nebo prevodem atd. Vybiram treba jednou za mesic dva tisice v hotovosti na mensi nakupy typu zmrzlina, sadba kvetin, ovoce nebo zelenina u stanku... Obcas u sebe dokonce ani hotovost nemivam, kdyz jsem treba dlouho nemela cestu kolem bankomatu. Jako pro jistotu doma par tisic v hotovosti mame, ale vetsina financnich toku bezi pres banku v podobe ciselek na uctu...

mariti
5. srp 2020

@monaluza Souhlasím. Já hodně doporučuju obálky co má air banka na svém spořicím účtu. Člověk si může každou z těch 10 obálek pojmenovat a šetřit na určitou věc, já tam mám třeba dovolenou, rezervu atd. Taky se dá různě přesouvat, platit přímo z té konkrétní obálky a tak. TAkže taková modernější obálková metoda. Hotovost taky moc nemívám, spíš všechno platím kartou.

verulevrtule
6. srp 2020

@klokanka31 mám to taky tak, odkladam měsíčně na servis na auto, kdyby náhodou a nikdy se nestalo, že bych na opravdu neměla 😉

lv
6. srp 2020

@mariti tak to mam takto.. Dost planuju, tak mi to vyhovuje. Měsíčně neco usetrim, chtěla bych vic - ale to bych nesmela mit doma sveho úžasného manžela 🤩 jeho živit, šatit a obstarat koníčky je pálka

teminka1
6. srp 2020

Kazdy mesic vyberu urcitou castku z uctu, v podstate vse po odecteni trvalaku - v tom mam i trvalak na sporici ucet. Doma hotovost rozdelim do obalek, mame to tak s manzelem dlouho a funguje nam to. Mame obalku pro dceru - na oblecko, boty, skolu..., pak pro psa - veterina, granule..., zahradu, cviceni, aut. V kazde obalce listecek, kde piseme zustatek. Pokud dany obnos neutratime, tak zustane na dalsi mesic. Je to super, ze je pak kam ,,sahnout". Do obalky zahrady davam treba jen 200,-. Pokud objednavam z netu a potrebuji to zaplatit z uctu, tak tam vetsinou neco zustane nebo s tim pocitam a objednam to hned po vyplate a pak odectu z obalky...

sarkoc
6. srp 2020

@zelenaesmolda tak já taky neplatím skoro jinak než kartou...ty dva tisíce v hotovosti mi stačí na takové ty malé nákupy typu zmrzlina, na pouť, koupaliště atd 🙂

eeris
6. srp 2020

Ja vyuzivam obalky, co ma na ucte Airbank. Pravidelny platby, co se platej jednou rocne si vydelim 12 a kazdej mesic hned po vyplate tam poslu tu castku, tj, kdyz vim, ze v listopadu platim pojistku za odpovednost, ktera stojí napr. 1200 (at se to dobre pocita), tak do te obalky proste kazdej mesic poslu 100,- a v listopadu nemusim davat 1200 z jedny vejplaty. Stejně tak mam obalku Vanoce, dovolena, rezerva a tak, a po vejplate mi odejdou castky, ktery tam davam kazdej mesic, abych pak mela tu urcenou. Proste si kazdej vetsi planovanej vydaj rozpocitam na mesice, ktery mi do nej zbyvaj a setrim si na nej. Vicemene hned po vejplate mi vetsina odejde, protoze si hodim stranou na benzin, kadernici, pak tyhle pravidelny platby a sporeni, pak samozrejme leasing na auto, pojistky, telefon a pod. A to co zbyde, muzu v klidu utratit. Je pravda, ze z pomerne slusny vejplaty se setri hodne snadno, nevim, jak to budu delat na rodicaku, jestli se tam nekdy dohrabu

zelenaesmolda
6. srp 2020

@me_druhe_ja
me uz taky napadlo,ze bych tohle udelala a na konci mesice se podivala na cem by se dalo usetrit ale jeste jsem se k tomu nedokopala a asi bych to ani nedokazala uhlidat...

drzticka81
6. srp 2020

Tak ja vyuzivam obalkovou metodu castecne. Muz mi dava cash ze sve vyplaty- cast je na nakupy jidla (castka 8 tis na mesic, takze 2 na tyden), pak jeden tisic davam do obalky a setrim na utratu na dovolenou (celkem je to vzdy 10 tisic-vyuzivame na dovolene v CR na vstupy, zrmzliny a dalsi uzivani si, 2 litry z prazdnin pak vyuzivam na nakup veci pro deti do skoly - papuce, teplaky, a jine, co potrebuji), a pak mam od nej 3 tisice na potreby deti (je to z dani na deti)- z toho platim veci do skoly, krouzky, obleceni, boty, dort, nejake darky apod. Ostatni veci platime z uctu.