Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

olus
17. led 2007

Martjo
ochranná lhůta 6 týdnů nemá nic společného s otěhotněním, ale s nemocí
pokud v této době - do 6ti týdnů onemocníš, tak ti jdou nemocenské dávky a pracovní poměr se prodlužuje ještě o dobu nemoci - to ti po ukončení neschopnosti opraví v zápočtovém listě

martja81
autor
17. led 2007

Zapomněla jsem dodat, kdybych otěhotněla a šla na rizikový, to by byla neschopenka, je to tak, ne?

olus
17. led 2007

ano, musela bys stihnout otěhotnět a jít do neschopnosti do 6ti týdnů, pak je to pasé
až do nástupu na mateřskou - tj cca 4-8 týdnů před termínem porodu bys brala nemocenské dávky, pak po dobu 28 týdnů příspěvek v mateřství, ten je pokud jsi pracovala v podstatě stejný jako nem. dávky a potom po těch 28 týdnech se bere od státu rodičovský příspěvek

martja81
autor
18. led 2007

Jen pro upřesnění. Takže i když mám doma podepsané ukončení PP dohodou ke dni 17.1.2007 a stejně tak i druhý originál má zaměstnavatel a já mám zápočťák doma, tak i přesto tu neschopenku, kterou nastoupím až 18.1.2007, bude hradit zaměstnavatel?

lenycka
28. led 2007

Ahoj Martjo,
jsem v naprosto stejné situaci s tím, že jsem PP musela ukončit už k poslednímu říjnu. V době, kdy jsem podepsala dohodu mi padnul tak obrovský kámen ze srdce, že se nám podařilo otěhotnět. Začátkem listopadu jsem si nechala napsat rizikové těhotenství, nemocenskou mi proplácí bývalý zaměstnavatel a plynule pěkně přejdu na mateřskou dovolenou, která mi taktéž bude vyplácena od bývalého zaměstnavatele. Ty si jen dej pozor - od 1.1.2007 je nový zákon! Když bys teď nastoupila na nemocenskou, tak bys do nástupu na mateřskou (aby se Ti mateřská mohla počítat z průměrného měsíčního výdělku) nesměla PN přerušit. A další změnou je, že aby Ti z-tel platil mateřskou, tak bys na ní musela nastoupit nejpozději do 6ti měsíců od začátku PN. Zkus se na to ještě poptat na sociálce, třeba jsem to tady nenapsala dostatečně jasně.. V tomhle je zákon dost na prd! Mně bývalý šéf řekl, že mu dohodu buď podepíšu dobrovolně nebo že by si na mě holt musel najít nějaké dva přestupky, aby mi tu výpověď prostě dát "musel"! A to, že ženská podepisuje třeba výpověď aniž by věděla, že už je v jiném stavu, na to zákon jaksi nepomýšlí, to je dost smutné 😢 Přeju hodně štěstí a kdybych Ti mohla ještě nějak poradit, ozvi se.

martja81
autor
2. únor 2007

Ahoj Lenycko,
tak, předem ti děkuji za odpověd a drzim palečky s mimískem 🙂Můj bývalý šéf taky řekl buď dobrovolně odejdu nebo mi vyhrožoval, že mi dá on výpověď s tim,že budu mít v zápočťáku nějaký paragraf-to jsem se dočkala "vděku" po 6letech!jsem stále na nemocenské, od doby kdy jsem byla donucena dát výpověď dohodou, ale je problém, že doktorka mi chce už neschopenku ukončit a mně ochranná lhůta končí na přelomu
února a března.Chci se tě zeptat, když by mi ukončila neschopenku příští týden
a já zjistila třeba za další týden ,že jsem těhotná(samozřejmě si nechám napsat rizikový)tak kdo by mi platil nemocenskou a pak mateřskou?Zkoušela jsem něco najít v zákonech, ale nepodařilo se mi nic najít 😒Chtěla jsem na rizikový odejít z bývalý práce sama a v klidu, ale bohužel se mi to nepodařilo.Díky za odpověď.

marinka
1. bře 2007

Holky a když jsem na neschopence celé těhu a na konci června mi skončí pracovní poměr, protože byl uzavřen na dobu určitou, budu mít ještě těch 6 týdnů nárok na nemocenskou? Nebo bych musela onemocnět v těch 6 týdnech po skončení pracovního poměru a když jsem byla na neschopence už za jeho trvání, pak skončení už nárok nemám?

lajla
16. bře 2007

marinko, pokud porodíš do 6měsíců od skončení pracovního poměru, tak se ti mateřská vypočítává z tohoto zamestnání. Což u tebe samo bude 😉 já mám to samé, máš nárok na všechno jako ostatní 28týdnů mateřská a pak rodičovský příspěvek

1980mat
19. bře 2007

lajlo:Souhlasím. U těhotných žen je ochranná lhůta po skončení zaměstnání šestiměsíční a pokud žena nastoupí na mateřskou v této ochranné lhůtě, normálně dostane mateřskou, které se vypočítá z tohoto zaměstnání. 😉

mikulka
30. lis 2007

takže pokud bych dala výpověď a v ochranné lhůtě otěhotněla, je pak ta ochranná lhůta 6 měsíců?

fajra
4. led 2008

Holky, můžete mi někdo poradit? Skončila jsem v práci dohodou 9.11. a ted jsem vedena na úřadu práce a těhotná-9.tt a na žádný příspěvěk od zaměstnavatele-nemocenská už prý nemám nárok, jelikož ochranná lhůta je jen 42dnů, ano? Štěstí je, že mi, pracák bude platit asi do června a v červenci nastoupím na mateřskou a v srpnu mám termín...Nevíte někdo, jak se ted bude počítat ta mateřská, z platu? a kolik procent to je? Děkuji předem za odpovědi 🙂

zulik
4. led 2008

Ochranná lhůta pro běžnou nemoc byla do 31.12.2007 42 dnů, nyní je POUZE 7 dnů. Pro těhotné platila a platí ochranná lhůta půl roku. Maminkám z pracovního úřadu náleží až rodičovský příspěvek ode dne porodu ve výši 7800,-

fajra
5. led 2008

A mi paní z pracáku říkala, že je ochranná lhůta jen těch 42 dnů...A víš to jistě, že když jsem těhotná, tak mám ochr.lhůtu půl roku?Takže, když jsem skončila 9.11., tak ještě můžu jít na nemocenskou?Děkuji...

zulik
5. led 2008

to by Ti musel vyjít nástup na mateřskou nejpozději půl roku po ukončení pracovního poměru.Pak by Ti musel zaměstnavatel ještě platit mateřskou. Na neschopenku v ochranné lhůtě jsi měla nárok tuším do 21.12.2007 /jsem to jen tak narychlo počítala/.

hankaplzakova
7. led 2008

Ahojky.Můžete mi, prosím,taky trochu poradit?Musela jsem taky podat výpověď dohodou,jak už to bývá ☹ ,tu jsem podala k 17.7.2007-to byli synovi 3 roky a já dál pokračovala v mateřské dovolené.V srpnu jsem zjistila ,že čekáme další mimčo,bylo mi řečeno,že nemám nárok na žádnou ochranou lhůtu(nemám neschopnost a výpověď jsem podala sama dohodou).Malá se má narodit v březnu 2008.Je nějaká možnost zrušení výpovědi a jak je to v mém případě s půlroční peněžitou pomocí od bývalého zaměstnavatele.Máte s tím někdo zkušenot?Díky Hanka

prcekpet
30. led 2008

Ahoj holky,

jenom jsem vam chtela napsat, ze ochranna lhuta uz neni 42 dni, ale jen 7 dni po skonceni pracovniho pomeru. Plati pro vsechny. Kouknete se na web stranky socialky.

Hankapl... - zkus zazadat socialku o penezity prispevek, existuje pro takove pripady pomoc, opet Te presmeruji na web stranky socialky, je to tam sice krkolomne vysvetlene, ale da se tam najit odpoved, chce to jen trpelivost. 🙂

Dala bych radu vsem maminkam - pokud jste na materske anebo rodicovske, NIKDY nepodepisujte dohodu. Zamestnavatele jsou pekne vyc*rani... 😠

petkakrutik
14. únor 2008

To je pravda, nikdy nic nepodepisujte. Radsi se prve koukněte, co se s tím dá dělat. A než tápat v zákoníku práce, stojí za to vycálovat pár chechtáků u právníka. Oplatí se to.

meni
18. únor 2008

Ochranná lhůta je od 1.1.2008 opravdu pouze 7 dnů, ale na sociálce mi řekli, že to platí i pro těhotné. Tak jsem z toho jelen.
Jen bych ráda ještě řekla, že platí i ochranná lhůta pro zaměstnavatele, a to, že nemocenskou vám bude vyplácet pouze půl roku.

lastovka
19. bře 2008

Ahoj holky, já sice těhotná nejsem, ale popisovali jste zde situace kterou právě procházím. Chtějí mě dostat z práce na paragraf, a dali mi první upomínku, ve které je "obtěžovala jednatele" svým dotazem a podobný, dala jsem to právníkovi, protože jejich připomínky nejsou v rozporu s mou pracovní smlouvou, ale stejně se bojím. Měla bych jít na operaci se srdcem a výpověď v tuto chvíli dávat nechci. Tu upomínku jsem jim nepodepsala, ale nikde v zákoníku jsem se nedočetla, jestli oni když mi dají dvě upomínky, které jsou prokazatelně "mimo" tak jestli i přesto mě můžou vyhodit na paragraf. Jsem teď na neschpence, můžou mě teď vyhodit na paragraf, nebo až se vrátím do práce? Byla to má první práce, chtěla jsem odejít až nejdřív v červenci, dát si do kupy zdraví atd... Nestalo se Vám někomu něco podobného? A můžou mě vyhodit na paragraf, když bych byla těhotná?

sonica
15. zář 2008

ahojik holky, tady jsem nasla temicku kterou potrebuju.
potrebuju poradi jak to bude s materskou. prvniho srpna jsem nastoupila do nove prace, ale zahy zjistila ze jsem konecne tehulka. jelikoz jsem ve skusebce a nastoupila jsem na neschopenku, tak mi bylo zdeleno ze mi poslou ukonceni prac. pomeru, coz uz dnes tady postacka s tim zvonila. jak je to s tim pul rokem na vyplaceni materske? jsem z toho nejaka zmatena.
jak to tedy je? je to pul roku od vypovedi nez nastoupim na materskou, nebo pul roku do porodu? nebo jak to teda vubec je. ja to totiz mam tak trosku na hrane. termin mam 11.4. proto jsem jeste neprevzala to ukonceni, a nechala si dopis ulozit na poste, protoze vypoved je platna bud dnem doruceni, nebo dnem kdy se jim vrati. proto potrebuju poradit jak to teda je s tou materskou. moc dekuju.

sisstin
15. zář 2008

sonica: mateřskou ti budou vyplácet, pokud bys porodila do půl roku od ukončení poměru, což nestihneš 😉 ja odcházela asi ve25tt, takže mně to vypláceli 😉

sonica
15. zář 2008

sisstin jak to ale pak bude? ja tomu vazne nerozumim. 😅

vojtisek2007
15. zář 2008

sonica
- je to přesně jak píše sisstin - ochraná lhůta je půl roku - ale musíš stihnout porodit, což ty zjevně nestihneš - no co bude dál - buď se necháš evidovat na úřadu práce - potom ale nebudeš mít nárok na mateřskou (PPM, která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá 28týdnů) ale ode dne porodu budeš rovnou pobíra rodičovský příspěvek - a vzhledem k tomu, že ti nevznikl nárok na PPM, tak si nebudeš moct vybrat délku, ale dostaneš rovnou ten nejpomalejší na 4 roky....
- nebo - na úřad práce se nezaeviduješ, budeš doma a musíš si sama plait zdravotní pojištění....
- nebo si rychle sežeň práci, přeruš nemocenskou - vydrž zkušebku a pak jdi znovu marodit - pak by ti vznikl nárok na PPM, kterou bys nastoupila 6-8týdnů před porodem a pak by jsi si mohla zvolit i délku rodičáku 2,3,4roky....

sonica
15. zář 2008

ale ja z neschopenky budu rovnou nastupovat na materskou, ja ji ukoncovat nebudu, nebo to jako nesmim byt na neschopence dyl nez pul roku? jsem z toho jelen. 😅

vojtisek2007
15. zář 2008

sonica
na neschopence můžeš být půl roku, ale nebudeš nastupovat z ní na PPM, protože ti na ní nevznikne nárok, budeš jí teda mít až do porodu a od porodu budeš mít ten rodičák....

sonica
19. zář 2008

vojtisek budu oponovat a davam sem odpoved pani ze socialky at je to tady jednou pro vzdy napsano jak to je. 😉

"Žena, která je v době ukončení pracovního poměru těhotná, má ochrannou lhůtu šest měsíců, to znamená, že může na peněžitou pomoc v mateřství nastoupit do 6 měsíců po skončení prac. poměru /nástup je 6 týdnů před pravděpodobným porodem/."

mikca
19. zář 2008

sonica mě se to taky zdálo divné..proč by jsi nemohla nastoupit na PPM když nástup na mateřskou stihneš v té ochrané lhůte..jo jiná by byla, kdby jsi byla na začátku těhu pak by se to asi těžko stíhalo..ale když to datumově vyjde na těch 6 týdnu před porodem tak ti jí prostě musí vyplácet...je fakt že pak u druhého máš aple pak smůlu pokud si nenajdeš jiné zaměstnání..

vojtisek2007
19. zář 2008

no jasně holky - že když stihne nastoupit na PPM do 6měsíců tak jo, ale když ne, tak má smůlu, přesně tak jsem to myslela taky - a mám pocit, že právě sonica to nestihne....

sonica
19. zář 2008

vojtisek ja to stihnu. termin mam 11.4. a to stihnu. vypoved jeste stale nenabyla platnosti a bude na poste lezet az do 15.10. takze to stihnu. 😉
mikco to ze budu vlastne bez prace pak pri druhem zatim vubec neresime. to ma cas. 🙂

vojtisek2007
19. zář 2008

sonica - tak to jo, ale budeš to myslím mít teda s chlupem.... 😀