Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

jajik25
5. srp 2010

Ahoj holky mám kamarádku která si neví rady tak se ptám za ní.
3.6.2010 jí skončil rodičák,od toho dne je nezaměstnaná (dostala odstupný) a zároveň hlášená na pracáku.Teď čeká druhé dítě a na mateřskou nastupuje 8.8.2010.Potřebovala bych vědět kam má odevzdat papír ohledně mateřský,jestli tam je nějaká ochraná lhůta,jestli má nárok na mateřskou,kde o ni žádat,jaké papíry k tomu potřebuje a jak je to s platbama atak.Prostě všechno co je třeba udělat a na co má nárok.Díky moc

j.a.n.i
5. srp 2010

@jajik25 No, jestli máš opravdu správně datumy a ten pracovní poměr ukončila teď k 3.6.2010, tak nárok na mateřskou má, bude se jí počítat z platu v posledním zaměstnání a papír od doktora na mateřskou odevzdá svému bývalému zaměstnavateli, ten tam doplní jaký měla plat a pošle to na ČSSZ a ta jí bude mateřskou vyplácet.

rosslyn
16. srp 2010

Ahojky, mám ještě jeden doplňující dotaz. vztahuje se ochranná doba pro nástup na mateřskou i na výpověď ve zkušební době. tzn, pokud teď začnu pracovat a až zjistí, že jsem v tom a vyhodí mě, platí těch 180 dní pro nástup tak, že můžu jít na tři roky?

j.a.n.i
16. srp 2010

@rosslyn Neplatí, platí, že ochranná doba je jen tak dlouhá jako trvalo poslední zaměstnání, maximálně 180 dní, takže pokud si v práci déle než půl roku, tak je to 180 dní, pokud třeba jen měsíc, tak je to 30 dnů.

gaba_1
16. srp 2010

Ahoj holky,potřebovala bych od Vás poradit. Dne 31.1.2010 mi byl ukončen prac.poměr ve zkuš.době-měla jsem neschopenku od 7.12.2009 - a nemocenskou mi vyplácela sociálka. Na mateřskou jsem nenastoupila - na sociálce mi řekli, že na ní nemám nárok (kvůli té ochranné lhůtě). A nyní 1.7.2010 jsem porodila a teď mi končí 6-ti nedělí a s tím i neschopenka.Tak bych potřebovala vědět, co mám teď vlastně dělat a na jaký příslušný úřad se obrátit a zažádat o vyplácení rodičáku.Díky za odpověď a hezký den

j.a.n.i
16. srp 2010

@gaba_1 Na sociálním odboru UP dle tvého trvalého bydliště požádáš o rodičák a zvolíš čerpání buď na 3 nebo na 4 roky.

luuccka
13. říj 2010

Ahojky všem pročítala jsem si tu Vaší diskuzi a budu ráda když mi někdo odpoví ( vím, že je to tu vše popsané, ale nevím jestli to dobře chápu ☹ ). Ke 30.9.2010 mi skončila 2 měsíční výpovědní doba ( výpověď jsem dostala od zaměstnavatele). Od 1.10. 2010 jsem zaevidovaná na pracovním úřadě. Chtěla bych se zeptat kdybych byla teď těhotná, jestli pro mě platí ta ochranná lhůta? Nebo jak to bude dál, když budu těhotná na pracovním úřádě?? 😒 Moc děkuju za odpověď.

vojtisek2007
13. říj 2010

@luuccka ochranná lhůta je 180dnů (pokud prac.poměr netrval kratší dobu) - tzn. že do 180ti dnů od skončení prac.poměru musíš nastuopit na mateřskou, jinak na ní bohužel nemáš nárok...tzn.že při skončení prac.poměru bys musela být aspoň 3-4měsíce těhu,abys to stihla.Jinak máš ode dne porodu nárok na rodičák ve 4leté verzi ale na mateřskou bohužel ne. Stejně je to když otěhotníš v průběhu evidence na úp, taky není nárok na mateřskou, pouze na ten 4letý rodičák.

luuccka
14. říj 2010

@vojtisek2007 moc ti děkuju za odpověď. Snažíme se totiž o miminko od února a pořád nic, no a teď se mi to spozdilo, tak jsem myslela jestli nejsem těhotná, ale dnes jsem začla krvácet ☹ . Tak snad brzy najdu práci a těhotenství snad taky brzy přijde. Měj se hezky

vendy01
27. říj 2010

Ahoj, už jsem v podobné diskuzi jednou zadávala dotaz, ale pořád mi něco není jasné 😅 Od 1.12. nastupuji do nového zaměstnání po 3 letém rodičáku. U současného zaměstnavatele dávám výpověď dohodou k 30.11., měla jsem smlouvu na dobu neurčitou.
S manželem se už dlouho snažíme o druhé mimčo, ale nedaří se. Potřebovala bych vědět, jestli budu mít u nového zaměstnavatele nárok na mateřskou a budu moct jít opět na 3 roky na rodičák, kdybych otěhotněla např. hned druhý měsíc v novém zaměstnání. Jsem ve svízelné situaci, kdy aktivně řešíme problémy s otěhotněním, na druhou stranu kdybych neměla nárok na MD, museli bychom snažení přerušit... 😒
Moc děkuji za odpověď! 🙂

j.a.n.i
27. říj 2010

@vendy01 Nárok mít budeš, jediné kdy bys ho neměla, kdyby se povedlo hned, musela si na neschopenku a ve zkušební lhůtě by tě vyhodili... ale pokud se tohle nestane, tak nárok máš.

linda253
31. říj 2011

Ahoj holky, potrebovala bych nejak zjistit na co mam narok: Dne 23.10.2011 jsem byla donucena podepsat dohodu o rozvazani pracovniho pomeru,nyni jsem 4.mesic tehotna predpokladany termin bych mela mit 17.5.2012 a doktor mi napsal ode dneska (31.10.2010) neschopenku takze rizikove tehotenstvi.a potrebovala bych vedet kam mam neschopenku dat (jestli je mi vubec k necemu) a zda budu mit narok na materskou. Zamestnana jsem byla od zari 2005 a pak jsem od rijna 2006 byla na materske se synem. Smlouvu jsem mela na dobu neurcitou.Jsem nyni hlasena na UP od 24.10.2011.Predem moc dekuji za odpovedi

j.a.n.i
31. říj 2011

@linda253 Na mateřskou nárok mít budeš, papír na ní se dává ještě bývalému zaměstnavateli. Neschopenka ti bohužel už k ničemu nebude, o 1 den ti nevychází ochranná lhůta, takže bude dobrá je jako omluvenka na UP, ale nemocenskou ti nikdo platit nebude.

linda253
31. říj 2011

@j.a.n.i Tak moc dekuji za odpoved aspon vim na cem jsem hlavne ze budu mit narok na materskou doufam ze najdu aspon brigadu nebo praci domu protoze me uz asi nikde nevezmou prece jen uz mam brisko 🙂 jeste jednou moc dekuji

kvetinka6
1. lis 2011

Také bych potřebovala poradit. Měla jsem u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou a teď mi skončila 3letá rodičovská. Měla jsem nastoupit 31.10.2011, ale malá mi onemocněla a já přinesla pargraf - zároveň jsem k tomuto datu dostala výpověď pro nadbytečnost a také bych měla dostat 3měsíční odstupné. Zároveň jsem ale v 1.měsíci - zítra jdu k doktorce aby mi potvrdila těhotenství a já šla rovnou na PN s rizikovým těhotenstvím. Co je pro mě lepší - shrábnout odstupné a nemít tak nárok na mateřskou a nebo raději marodit s rizikovým těhu ale nevzít si odstupné - podotýkám, že firma na tom není dobře a hrozí jí zánik.

j.a.n.i
1. lis 2011

@kvetinka6 Napiš přesná data, opravdu si tu výpověď dostala toho 31.10.? Je škoda, žes do té práce lezla, měsíc navíc by se hodil 🙂 takže pokud počítám, tak by ti pracovní poměr měl končit ke 31.12., je to tak? Jo a napiš jaký ti doktorka určí termín porodu, zkusíme vymyslet co je nejzajímavější.

kvetinka6
1. lis 2011

No měla jsem to nakázané - jinak bych dostala Ačko. Ano prac. poměr by měl končit 31.12. a termín porodu (zatím jen podle MS) je 11.7.2012 ale zítra ještě potvrdím......akorát v době dostání výpovědi jsem už byla těhotná, takže by měla být neplatná......chtějí pořád po mě podepsat dohodu.

j.a.n.i
1. lis 2011

@kvetinka6 Tak to je v pohodě, to ti nárok na mateřskou vyjde 🙂 i když ten pracovní poměr skončí ke konci roku. Jinak ta výpověď nevím jestli je úplně neplatná nebo jestli se jen přerušuje běh výpovědi, nicméně ten pracovní poměr ke konci roku neskončí. Ale je otázkou jestli není lepší to teď ukončit a vzít odstupné, podle jejich chování je jasné, že s tebou nepočítají. Možná bych se snažila z nich ještě něco vyrazit, třeba, že tu dohodu podepíšeš ke konci roku, ale chceš těch platů třeba 5... to už je na tobě odhadnout, co má šanci na úspěch. Hlavně to neukončuj dřív, pak už by ti nevyšel nárok na mateřskou.
A s tím proč si tam lezla, jsem to myslela tak, že pokud si měla v ruce ošetřovačku, tak by ti áčko dát nemohli a nejsi povinna jim to OČR vézt osobně, stačilo by zavolat a dodat další den nebo poslat poštou... Nestihli by ti předat tu výpověď a posunulo by se to o měsíc.

kvetinka6
1. lis 2011

@j.a.n.i Tak to je škoda že jsem tam lezla, ale oni mi chtějí udělat to, že když budu chtít podepsat dohodu ke konci roku, tak mi chtějí nastavit nový - ten nejnižší možný platový výměr.....no chtějí zkrátka co nejvíc ušetřit, ale chovají se hodně sprostě......jinak mooooc děkuju za odpověď - ani právní poradny mi tak neporadily...... 😉

j.a.n.i
2. lis 2011

@kvetinka6 No, ono to ani s platovým výměrem není tak úplně jednoduché snížit plat, ale zas kdo by měl chuť se s nima soudit... tedy než že by si to někteří zaměstnavatele nezasloužili.

kvetinka6
2. lis 2011

@j.a.n.i Jani - ještě jedna poslední věc - dneska jsem byla u doktorky a napsala mi nemocenku na 3 týdny. A pak mi jí volně prodlouží až do mateřské a teď se chci zeptat - mám 2 možnosti. Buď v práci podepsat dohodu - trvala bych tedy na 31.12.2011 a podle průměrného výdělku a nebo souhlasit s výpovědí, která vyprší taky 31.12.2011 a taky dostanu odstupné (teď nevím jestli podle starého výměru nebo nového) - stejně tu dobu promarodím a dostanu normálně nemocenské dávky - snad taky podle starého výměru. Teď pro kterou variantu se rozhodnout? U té první bych se pak registrovala na UP a pobírala do mateřské dávky v nezaměstnanosti a u té druhé varianty bych pobírala celou dobu nemocenku (řekněme z 10.000,- hrubého) ale měla bych hrozbu kontroly - co myslíte že je lepší zvolit? Marodit a nebo se registrovat na UP?

poppie09
8. lis 2011

ahojky... mám podobný problém a potřebovala bych radu abych věděla jak postupovat dál.... jsem na neschopence od 7. září kvůli těhotenství.... můj zaměstnavatel ale chce abych dala výpověď, k 31.8. mě dokonce odhlasil ze sociálky aniž bych mu nějakou výpověď podepsala.... chci se zeptat, pokud mu ji podepíšu, zda budu mít nárok na mateřskou a být do té doby na neschopence a jestli bych se pak měla hlásit na úřadě práce? Díky moc za odpověď 🙂

j.a.n.i
8. lis 2011

@poppie09 Teď to nějak nechápu, ty jsi tam byla jak dlouho, jakou máš smlouvu a jak víš, že tě zaměstnavatel odhlásil?

poppie09
9. lis 2011

Jsem tam od 2.11.2010 a smlouvu mám na dobu neurčitou... zaměstnavatel mi říkal, že mě odhlásil, tak jsem si volala na sociálku a tam mi to potvrdili k 31.8.2011 a díky tomu on na mě tlačí, abych výpověď podepsala, že nárok na mateřskou mít budu, nechci mu něco podepisovat dokud to nevím jistě. Vím, že to udělal neoprávněně akorát nevím jak se mám bránit, protože všude kam volám, nikdo nic neví a každý mě už odkazuje na právníka 😒

j.a.n.i
9. lis 2011

@poppie09 No, záleží kdy máš termín porodu... a ještě mě zajímá, co si dělala 1.9. - 6.9.?

poppie09
9. lis 2011

termín porodu mám 30.4. a od 1. - 6.9. jsem byla na paragrafu s dcerou, na tom paragrafu jsme teda byli uz nekdy od 20. srpna

j.a.n.i
9. lis 2011

@poppie09 A zaplatil ti zaměstnavatel začátek nemocenské? Těch prvních 21 dní? Každopádně pokud bys tu dohodu podepsala, tak nárok na mateřskou mít nebudeš, to jediné ti můžu říct jistě. Plus tedy nevím jestli si sama nebo si měla zbytek toho paragrafu neplacený, ale pokud placený, tak by ti ho ještě mohli sebrat, žes ho čerpala neoprávněně. Ale řešení taky nevím, zkus centrálu ČSSZ - jejich infolinku, třeba poradí, protože věc má 2 roviny.
Jednak si to nenechat líbit ze strany zaměstnavatele a jednak si zajistit nárok na PPM, protože je problém to, že si odhlášená ze sociálního. ALe jinak to asi totiž fakt na právníka bude ☹

poppie09
10. lis 2011

No paragraf jsem proplacený měla, od toho 7. září co jsem na neschopence já, to mi zaměstnavatel nezaplatil, přišlo 500 korun za poslední dva dny v měsíci. No já nechápu jak prostě může zaměstnavatel odhlásit svého zaměstnance dokud nemá podepsanou výpověď a já jsem ještě k tomu těhotná, takže sám mě vyhodit nemůže. Nevim na jaký úřad se mám obrátit, který si na něj může třeba došlápnout kvůli tomuhle, protože známý, který taky zaměstnává lidi mi říkal, že by za to mohl dostat i pokutu, že mě odhlásil neoprávněně. Když jsem volala na OSSZ, tak tam mě odkázali na oblastní inspektorát práce a tam mě zase odkázala na VZP, protože tam mi nejspíš díky tomuhle vzniká dluh ☹

skytule
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
17. led 2012

@skytule Ochranná doba je 180 dní, takže to ti v každém případě vyjde.