Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

blahova_andrea
5. srp 2015

@zabza2 pokud otec dítěte splňuje podmínky pro mateřskou, tak si můžeš délku a výši rodičáku volit díky jeho příjmu. 😉 jinak automaticky na 4 roky. tak si vyděl 220 000,-

zabza2
5. srp 2015

@blahova_andrea Dekuji, na OSSZ mi urcite poradi presne na co mam narok atd. 😉

blahova_andrea
5. srp 2015

@zabza2 no nevím co ti poradí ossz 😅 každopádně si zajdi na úp odbor ssp. podle vašich příjmů možná budete mít nárok na porodné, mateřská se tě netýká a pak tedy rodičák závislý zas od toho, jak je na tom s příjmy partner. bez koruny nezůstaneš, ale žádná sláva to asi nebude ☹

xpila
5. srp 2015

@zabza2 V jakém zaměstnání jsi otěhotněla? Ještě v tom prvním?

zabza2
5. srp 2015

@xpila ano

xpila
5. srp 2015

@zabza2 Hmm, tak jsem to zběžně počítala a nevychází ti to cca o 9 dní ☹ Jedině, kdybys aspoň na těch pár dní nastoupila někam do práce, tak bys nárok na mateřskou měla. Jedině, kdyby ti doktor posunul termín porodu, ale to těžko říct, jestli by se mu chtělo... Na nemocenskou bohužel už nárok nemáš. Ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek.

zabza2
5. srp 2015

Presny termin porodu mi vypocitaji jeste podle ultrazvuku a myslis ze by me nekde vzali do prace nebo muze byt i brigada?

xpila
5. srp 2015

@zabza2 Může to být i brigáda, ale taková, kde je placené pojištění. A myslím, že teď v létě je hodně dočasných prací, tak proč ne.

zabza2
5. srp 2015

@xpila Pristi tyden jdu na UP mam se zeptat primo tam na brigadu?a jak dlouho asi bych tak mela odpracovat?pracak mam jen do prosince tu almuznu co beru tak jsem uvazovala jeste ze bych zasla na socialku vis vubec se v tom nevyznam tak nevim a ten rodicovsky prispevek se vyrizuje pred porodem a kde?

xpila
5. srp 2015

@zabza2 Rodičovský příspěvek se vyřizuje po porodu na ÚP.
Na brigádu se klidně zeptej na ÚP, ale určitě se podívej i na klasické pracovní servery. Bohatě stačí odpracovat měsíc 😉 Ohledně dalších příspěvků ze sociálky záleží na tom, kolik vydělává manžel.

zabza2
5. srp 2015

@xpila A kdyz je to jen pritel nejsme svoji

terunka88
5. srp 2015

@zabza2 Skoda,ze ses neinformovala driv,na neschopenku je mozne nastoupit do 7 dni po ukonceni PP,pak uz ne. Och.lhuta trva jen tolik dnu kolik trvalo posledni zamestnani,cili ve tvem pripade 10 dnu,tudiz toto se te taky netyka. Ode dne porodu tedy budes mit narok na RP ve 4 lete variante-prvnich 9 mesicu 7600 Kc,pak po zbyek doby 3800 Kc. Pokud otec ditete pracuje,lze si castku navysit dle jeho vymerovaciho zakladu.

zabza2
5. srp 2015

@terunka88 Ano pracuje bere 13 000kc

xpila
5. srp 2015

@terunka88 Teri, ochranná lhůta je 180 dní, protože otěhotněla ještě v tom předchozím zaměstnání 😉

@zabza2 To je jedno, posuzuje se příjem rodiny, předpokládám, že spolu bydlíte.

zabza2
5. srp 2015

@xpila ano bydlime nedavno me prihlasil

terunka88
5. srp 2015

@xpila No vidis,to je pro me novinka. Diky!

xpila
5. srp 2015

@zabza2 Tak se posuzuje i jeho příjem a to se obávám, že nebudete mít na nic nárok.

zabza2
6. srp 2015

@xpila Aha proc myslis?nebo podle ceho to berou?

blahova_andrea
6. srp 2015

@zabza2 no záleží kolik bereš ty jako podporu v nezaměstnanosti. jeho plat 13000 není žádná sláva, takže možná na něco dosáhnete, ale to by jsi fakt musela brát almužnu. záleží jak bydlíte a kolik platíte. na netu jsou kalkulačky na životní minimum, příspěvek na bydlení, porodné...tak si to zběžně zkus, ať víš aspoň orientačně než půjdeš na úřad. tam většinou moc ochotné úřednice nebývají a moc ti neporadí. co si nezjistíš sama, toho se pak většinou nedomůžeš 😉

michaela2609
14. srp 2015

holky potřebuju pomoc.. zda budu mit narok na materskou..zamestnana jsem byla od 1.7. 2013 na dobu urcitou...v dubnu 2015 jsem zjistila, ze jsem tehotna tak jsem sla na neschopenku... smlouva na dobu urcitou mi skoncila ke dni 30.6.2015 dohodou...predpokladam ze podminku 270 dni kalendarnich mam odpracovanych...od 15. 8.2015 bych mela nastoupit na materskou...dostanu ji? ikdyz mi skoncil koncem cervna pracovni pomer? do ochranne lhuty 180 dni jsem se vesla nebo to chapu spatne??? moc dekuji za odpovedi!!! jsem z toho nervni a zoufala :(

blahova_andrea
14. srp 2015

@michaela2609 podle mě nárok na mateřskou máš. splňuješ podmínku odpracovaných dní i se vejdeš do ochranné lhůty. jen ti vypršela smlouva, tak kdyby jsi pak navazovala s dalším dítětem, tak další mateřskou už mít nebudeš.

michaela2609
14. srp 2015

@blahova_andrea Děkuji mockrát za odpověď!! už jsemo mnohem klidnější 🙂

sweet86
18. zář 2015

Ahoj Holky potrebuji radu.Jsem zamestnana na dobu neurcitou a zjistila jsem ze jsem v 2mesici těhotenství. Vcera jsem se pohadala se sefem kvuli tomu ze mi nechce dat mou vyplatu.Odesla jsem z prace o 3 hodiny drive a on mi rekl ze mi napise vypoved.O tehotenstvi jeste nevi.Tak jsem se rozhodla ze pujdu na rizikove tehotenstvi ale neschopenku mi daji az v utery a ja uz bych mela nastoupit do prace v pondeli.Ted nevim co mam delat a co kdyz mi da vypoved hned v pondeli? Dekuji za radu.Musim jeste podotknout ze k poslednimu dnu roku 2015 ma firma udajne zaniknout.

j.a.n.i
18. zář 2015

@sweet86 A proč chodíš z práce o 3 hodiny dřív?

sweet86
18. zář 2015

Udelalo se mi spatne jak jsem se domahala sve vyplaty a oni na me tacali rvat co si myslim, ze jsem uboha atd a to jen proto ze mi nechcou dat co mi patri.

j.a.n.i
18. zář 2015

@sweet86 No, já chápu, že by měli platit včas, ale pokud si šla pouze domů a nikoliv k doktorovi, tak je to tvůj problém, výplata nevyplacená v termínu se řeší předžalobní výzvou a nikoliv tím, že se pohádám a odejdu.

sweet86
18. zář 2015

Udelalo se mi zle a hned rano jsem k doktorovi sla.Delam v hospode do vecera a kdyz jsi tehotna tak se takovy napor tezce zvlada.To teda dekuji za radu.Cekala jsem neco pozitivniho.

blahova_andrea
18. zář 2015

@sweet86 mě by spíš zajímalo proč sis nenechala tu neschopenku napsat hned od toho dne, kdy jsi odešla dřív z práce? proč proboha až v úterý? neschopenka se dá napsat tři dny zpětně, fakt nechápu, proč ty máš čekat s datem na úterý 😅

sweet86
19. zář 2015

Nebyla ram moje doktorka, byla tam nejaka mlada krava a nechteka mi ji napsat,tak mi sestřička rekla at prijdu az za svou ze mi to napise.Da se to dat 3 dby zpetne.

j.a.n.i
20. zář 2015

@sweet86 No a už je to tady, doktorka, která nechce napsat neschopenku na základě počůraného testu je kráva... no jak se tu projevuješ, tak se ani nedivím, že tě zaměstnavatel nechce...