Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

skytule
17. led 2012

moc děkuji...zítra ještě pro každý případ jedu na pracák se poptat a ujistit...

ameliejulliette
19. led 2012

Hezký den, prosím o radu, kdo se v tom vyznáte 😅 Asi nejvíc @j.a.n.i 😉 Podala jsem výpověď, hned poté jsem nastoupila na nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a na mateřskou jsem nastoupila v ochranné době, čili bývalý zaměstnavatel mi platil nejdřív těch prvních čtrnáct dní náhrady mzdy (nebo jak se to jmenuje, omlouvám se 🙂 ) a potom jsem měla nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. V srpnu/září čekáme přírůstek a já žiju v domnění, že nebudu mít nárok naPPM, ale jen rovnou rodičovský příspěvěk. Je to správná domněnka? Díky moc za pomoc.

j.a.n.i
19. led 2012

@ameliejulliette Jojo, je to správná domněnka, nárok na PPM mít opravdu nebudeš, ale pokud se to další dítko narodí ještě za pobírání předchozího rodičáku, tak budeš mít nárok na výběr až do 7600,- měsíčně.

ameliejulliette
19. led 2012

@j.a.n.i Děkuju. To je podle novýho, těch max. 7600,- měsíčně? Podle starýho by to byla jen čtyřletá varianta, že? A máme možnost to nějak udělat, když bychom chtěli zas dvouletou?

j.a.n.i
19. led 2012

@ameliejulliette No, pokud má partner nárok na PPM a dostatečně vysoký příjem, tak to půjde.

ameliejulliette
20. led 2012

@j.a.n.i Jako že musí splňovat tu podmínku odpracovaných x dní atd. a ten příjem? To jo, to splňuje. Tak musí na mateřskou nastoupit jakože on? Nebo jak? Nevíš, jak se to přesně dělá? Ale s tím mi poradí asi na ČSSZ? Díky moc!

j.a.n.i
20. led 2012

@ameliejulliette Nene, nastupovat nemusí, pouze vyběhá 2 papíry (jeden z práce, druhý z ČSSZ) a základě nch budeš moct volit přímo ty.

bibiska1
10. únor 2012

Ahoj holky, mám taky dotaz. Jsem na RD dovolené, ta mi končí 30.září. Před nástupem na MD jsem ukončila pracovní poměr na dobu určitou...tzn. z toho se mi samo PPM nebude počítat, že? A nyní v průběhu rodičovksé dovolené pracuji na poloviční úvazek. Ovlivní tento poloviční úvazek nějak PPM nebo to bude jako kdybych byla jen na RD. Díky moc za odpověď.
Pokud bych byla znovu těhotná a termín porodu by byl koncem Října 2012

vojtisek2007
10. únor 2012

@bibiska1 záleží na tom, na jakou smlouvu je ten poloviční úvazek ....pokud zakládá účast na nemoc.pojištění, budeš mít nárk na PPM z toho půl úvazku, pokud účast na nemoc.pojištění nezakládá, nebudeš mít na PPM nárok a ode dne porodu budeš mít rodičák.

iiiw
11. únor 2012

ahojky... potřebovala bych moc poradit.. otěhotněla jsem, nastoupila na nemocenskou.budou to dva měsíce.pořád jsem na nemocenské.jenomže jsem o mimčo přišla..volala jsem zaměstnavateli a prý se mnou už nemíní dál spolupracovat. prý si mám přijít až mi skončí neschopenka a domluvíme se jak ukončíme PP. vím že mě bude nutit ukončit dohodou. přesně takle jednu kolegyni už k tomu přímo vyhecoval! ..ale moje otázka. chtěla bych se pokusit o mimi zase! můžu ale až po půl roce. kdybych otěhotněla budu mít nárok na nemocenskou v těhotenství a pak mateřskou? kdybych byla na pracáku?

iiiw
11. únor 2012

...chtěla bych se pokusit být na neschopence co nejdýl..jak to ale bude pak kdybych byla na to pracáku a od teď do půl roku otěhotněla?

lucille85
11. únor 2012

@iiiw Ahoj no na dohodu pristoupit nemusis a oni Te pak nemuzou vyhodit,jedine z duvodu co jsou v zakoniku prace.Ale asi tam bude psychicky tlak takze asi to bude mozna lepsi,abys pred dalsim tehu byla v klidu.Jinak po skonceni prac.pomeru plati ochranna lhuta 180 dni.Pokud v teto lhute pujdes na neschopenku,hlasis to jeste byvalemu zamestnavateli a narok je jak kdybys pracovala.to same plati pokud bys v teto lhute nastoupila na materskou.Pokud po skonceni nebudes mit jine zamestnani,doporucuju registraci na urade prace,aby za tebe platili odvody.Ale nevim jestli plati i nemocenske pojisteni,to si over.Nemocenska i materska se narokuji z toho zda mas placene toto poj.Narok na materskou ale mas pokud splnujes 270 odprac.dni,tj.dni kdy mas odvadene socialni a zdrav +nemoc.poj (kalendarnich) v obdobi dvou let pred nastupem na materskou.Ta se pak pocita z prumerneho mesicniho vydelku za rok pred nastupem na materskou.Ale od noveho roku jde materska cerpat i pres manzela,pokud tu podminku splnuje on a nemusi byt s ditetem doma.Takze bych radila aby ses dala nejdriv do kupy zdravotne,aby dalsi tehu melo co nejvetsi sance na uspech a dle situace v praci se informovala na sprave socialniho zabezpeceni jaka moznost by byla pro tebe nejvyhodnejsi.Drzim palce!

iiiw
12. únor 2012

@lucille85
moc děkuju za odpověď. takže kdybych marodila ještě třeba měsíc.pak půjdu na pracák. pak měla to štěstí a otěhotněla do toho půl roku, tak se mi to budu počítat až od ukončení neschopenky?

iiiw
12. únor 2012

@lucille85
takže tohle všechno mi poradí na OSSZ?
psychicky tlam od zaměstnavatele bude to vím na 100%. ale když mu podepíšu dohodu, nebudu mít pak nárok na peníze z pracáku. to je neskutečný co si zaměstn. můžou dovolit. hlavně ten můj! čekala sem trochu soucitu s tím co mě potkalo a ne.on ještě z vesela do mě kopne

lucille85
12. únor 2012

@iiiw pozor musela bys nastoupit mateřskou do 180 dní od skončení prac.poměru...pokud ne tak pak si hlídat zda splníš těch 270 dní v těch dvou letetch před nástupem....jinak zaměstnavatel dneska asi soucit mít nebude skoro žádnej, bohužel zákony jim spíš pomáhají...ale zdraví je nejdůležitější. Doporučuju fakt zavolat na tu ossz a popsat jim přesně tvůj případ...

iiiw
12. únor 2012

@lucille85
děkuju moc za rady. poptám se teda ještě na OSSZ

kristyna25
1. bře 2012

Ahoj,chtěla bych se zeptat jak je to s ochrannou lhůtou,když mám pracovní poměr na dobu určitou,do konce března.Jestli i na toto ser vztahuje ochranná lhůta 6 týdnů v případě,že bych do konce března otěhotněla a nastoupila na nemocenskou?Je zaměstnavatel povinnen mi nemocenskou platit?

krtecci75
1. bře 2012

@kristyna25 ahoj, pokud nastoupíš začátkem března na nemocenskou, tak ti bude platit 21 dní a od 22 dne ti to bude platit sociálka, protože budeš ještě zaměstnaná, pokud by jsi ale nastoupila později, tak ti zaměstnavatel zaplatí jen do konce měsíce než ti skončí smlouva a od 22 dne ti to bude platit sociálka a to co ti bude chybět do těch 21 dnů nebudeš mít zaplaceno

kristyna25
6. bře 2012

@krtecci75 děkuji za odpověd :o))) 🙂

musilatka
19. bře 2012

Holky, prosím, poraďte mi některá...
Měla jsem s malou rodičovskou do 2 let, pak jsem na 3 měs.minulý rok 4,5,6 nastoupila do práce a zároveň si podala žádost o prodloužený rodičovský příspěvek, dcera je nemocná, bylo mi vyhověno do 6/2012, jenže to ted zrušili a nechali mi to jen do 4/2012, prostě do 3 let, v práci mi rodičák prodloužili taky jen do 3 let dcery. Nastoupit nemůžu, podepsala jsem výpověď z důvodu péče o dítě, budu si žádat o příspěvek na péči, ale než se to vyřídí, tak to bude tak 3měs. a zároven to nejdříve můžu podat začátkem dubna :/
Zajímá mě:
Jestli můžu hned jak mi skončí prac.poměr - ke dni kdy mám nastoupit po 3 letech., jestli můžu jít na nemocenskou, alespon na 2 měs., jsem samoživitelka, tzn., že budu úplně bez příjmu. Jestli je i pro mě nějaká ochraná lhůta, i když jsem podepsala výpověď dohodu z důvodu péče o dítě. Nebo jestli se mi vyplatí něco jiného.. A příp. z jáké částky se mi bude nemocenská počítat. Do té samé práce jsem od 7/2011 chodila až do teď občas vypomáhat na DPČ, ale to se mi teď nevyplatí, co když bude malá nemocná a já nebudu moct chodit, tak nic nedostanu a budu stejně úplně bez peněz.. Byl to jen přivýdělek k tomu rodičáku. Na HPP to nedám, nemám hlídání.
Díky.

anduliik
6. dub 2012

ahoj,prosím o radu..
byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.9.2011, začátkem března jsem zjistila,že jsem těhotná. 20.3.2012 jsem onemocněla zánětem průdušek a byla na neschopence do 3.4.2012, když jsem následující den 4.4. přišla do práce, zaměstnavatel měl pro mě připravenou dohodu u ukončení prac. poměru a vyhrožoval, že když nepodepíšu tak si na mě najde něco, aby mi mohl dát paragraf. Ukončení bylo ke 4.4. 2012, podepsala jsem to abych měla klid a nemusela se stresovat v těhotenství. Nicméně ještě ten den jsem znovu nastoupila PN u gynekologa z důvodu rizikového těhotenství. Jak to tedy teď bude, mám pak nárok na mateřskou a mám zůstat na neschopence až do porodu? Předem moc děkuji za odpoveď..

j.a.n.i
6. dub 2012

@anduliik No, pokud si předtím nepracovala, tak nárok na mateřskou mít nebudeš, na neschopence, pokud tě na ní doktor nechá můžeš být a neukončovala by se porodem, ale až koncem šestinedělí.

86kiki
6. dub 2012

@j.a.n.i Ahoj, prosím o radu..
Řeším teď velký problém. Od roku 2006 jsem pracovala u zaměstnavatele v Pardubicích, ale moje místo ted v listopadu 2012 chtěl zrušit a tak mi řekl, ať si začnu hledat jinou práci. Mě se naskytla skvělá práce teď od dubna, takže jsme k poslednímu březnu sepsali výpověď dohodou a já podepsala novou smlouvu u nového zaměstnavatele od 1.4 2012 na dobu neurčitou s tříměsíční zkušební dobou. Jenže jsem otěhotněla a musela jsem od 5.4 2012 nastoupit na neschopenku (s rizikovým těhotenstvím) a zaměstnavatel mě chce teď propustit, ted´nevím co dělat a kde si žádat o jaké příspěvky, protože na ČSSZ mi řekli, že by bylo nejlepší to zaměstnaní od 1.4 jakoby anulovat, ale nejde to, protože ta zaměstnavatelka je uvedena na neschopence..prosím moc o radu kam si mám zajít a jak to mám řešit, z čeho se bude vypočítávat neschopenka a zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Předem moc děkuju za radu..🙂)

j.a.n.i
6. dub 2012

@86kiki No, neschopenka se ti bude počítat z toho nového zaměstnání a nárok na PPM záleží na tom, kdy přesně si otěhotněla, kdy ti ukončí smlouvu a kdy máš termín porodu... může to vyjít, ale nemusí.

86kiki
6. dub 2012

@j.a.n.i otěhotněla jsem +- 23.2 2012 a termín porodu mám 15.11. 2012, ale těhotenství mi bylo zjištěno 5.4 2012 a to mi hned gynekolog napsal pracovní neschopnost..zaměstnavatelka mi navrhuje ukončit smlouvu k 4.4 2012 dohodou a prý by nevadilo, že je uvedená na neschopence..ale to se mi nezdá. ještě jednou děkuju předem za odpoveď 😉

anduliik
7. dub 2012

Děkuji za odpověď 🙂 Pracovala jsem normálně i předtím, takže na mateřskou snad nárok mít budu,takže když mě doktor nechá na neschopence,tak pak bych normálně měla přejít na mateřskou?

j.a.n.i
7. dub 2012

@anduliik No, to záleží kdy máš termín porodu, jestli se vejdeš do ochranné lhůty.

anduliik
8. dub 2012

Termín mám 1.11., ochranná lhůta je 6 měsíců?jestli jsem to spočítala dobře,tak snad jo 🙂

rendule75
12. čer 2012

Ahoj prosím o radu,1.3.2012 jsem na stoupila do zaměstnání po měsíci k 31.3.2012 jsem dostala výpověd pro nadbytečnost.3.4.2012 jsem onemocněla tak jsem zkončila na neschopence .V květnu my přišla nemocenská 475Kč prý se na mě nevstahuje ochraná lhůta je tomu tak?mě se to nezdá.Díky za odpoved Renata 😢

miranda77
12. čer 2012

@rendule75 no já jsem to pochopila, že ochranná lhůta je minimálně to, co jsi odpracovala - takže pokud si odpracovala měsíc, tak by měla být měsíc ...