Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

terunka88
5. kvě 2014

@barbaricka No na neschopenku teď každopádně už nastoupit nemůžeš..takže zatím musíš zůstat na ÚP. Ale máš veliký štěstí, pokud máš termín 21.11., tak ti to vyjde úplně přesně - na MD nastoupíš v pátek 26.9. (8 týdnů před), což je přesně 179. den ochranné lhůty! 😉 Takže na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mít nárok budeš a bude se ti to počítat z toho posledního zaměstnání - z průměru platů za poslední 12 měsíců, cos tam pracovala 😉 Až ti doktor vypíše žádanku na PPM, tak to doneseš do bývalé práce, vzhledem k té ochranné době to tam musí zpracovat a předat na sociálku.
PS - Jestli můžu poprosit - odepisuj mi pomocí tlačítka odpověď, protože mě to označí - jinak se mi komunikace s tebou špatně dohledává 😉

terunka88
5. kvě 2014

@barbaricka Potom v tom září bych 25. došla na ÚP, aby tě vyřadili z evidence - řekneš, že jsi ještě v ochranné lhůtě z bývalého zaměstnání a že od dalšího dne nastupuješ na mateřskou dovolenou.

barbaricka
5. kvě 2014

@terunka88 moc děkuji tak to by bylo super...a to záleží na doktorovi k jakému datumu nastoupím na mateřskou jestli to bude těch 8týdnů před porodem?Nebo ho o to můžu požádat,aby mi to tak vyšlo?

j.a.n.i
5. kvě 2014

@barbaricka Doktor určuje pouze datum porodu, datum nástupu na PPm volíš ty... i když někteří doktoři mají pocit, že oni.

terunka88
5. kvě 2014

@barbaricka Ne, to záleží na tobě - ty si můžeš určit datum nástupu na PPM 6-8 týdnů před termínem 😉 A žádat nemusíš, prostě až se to datum bude blížit, tak řekneš, že chceš nastoupit 8 týdnů před, toho 26.9., a je to..

barbaricka
5. kvě 2014

@terunka88 tak moc děkuji za radu 😉

barbaricka
5. srp 2014

@terunka88 ahoj,před časem jsem s tebou řešila ochrannou lhůtu a nástup na mateřskou...Dnes mi doktor řekl,že na MD 8týdnů před porodem bych mohla nastoupit jen kdybych měla smlouvu na dobu neurčitou a byla zaměstnaná...Já jsem na UP,poslední zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu už v době kdy jsem byla těhotná tak mi šlo právě o to abych se vlezla do 180-ti denní lhůty.Tak se chci zeptat jestli neváš jak to je ☹

j.a.n.i
5. srp 2014

@barbaricka Doktor nemá co kecat do termínu nástupu na PPM, tedy si od něj včas vyžádej papír o PPm a vyplň si tam termín 8 týdnů před Tp a takhle to hoď k bývalému zaměstnavateli.

barbaricka
5. srp 2014

@j.a.n.i Takže i když zaměstnaná nejsem tak si můžu vybrat jo? Děkuji v tomhle se fakt nevyznám a už bych se nechala odbýt 🙂

ppetrac
5. srp 2014

@barbaricka Ahoj, jsem pravděpodobně ve stejné situaci. Posílala jsem oficiální dotaz a přišla mi tahle odpověď, takže by to mělo být v pohodě. I jsem tam zmiňovala, že jsem teď na pracáku!

k Vašemu dotazu ze dne 11.7.2014 sděluji, že o dni nástupu na PPM rozhoduje sama pojištěnka. Nástup na PPM nastává dnem, který si pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ve Vašem případě tedy bude vhodné zvolit si datum nástupu na PPM 21.12.2014, abyste stihla na PPM nastoupit v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dní pojištění trvalo. Současně je třeba, abyste splňovala podmínku účasti na pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

xpila
5. srp 2014

@barbaricka Je jedno, jestli jsi zaměstnaná, nebo nejsi, vybrat si můžeš tak jako tak. Doktor do toho opravdu nemá co mluvit, i když to tak bohužel kolikrát je...

j.a.n.i
5. srp 2014

@barbaricka Jojo, můžeš. 🙂

pumpala
12. pro 2014

Ahoj všem,
u mě je situace trochu horší. Úraz na fotbale bedra, v průběhu léčby postupné projevy chronické epikondylitidy. Léčba nadále trvá a to jsem začal bedra 1.6.2014 ustálení asi 5. měsíc 2014 - lokty začátek cca 3. měsíc 2014 po výměně lékaře asi 6-7 (nikomu nepřišlo divné, že si 3 měsíce stěžuji na bolesti loktů-Kladenská nemocnice). Na to mi revizní sociálka od stolu oznámila, že mé žádosti o prodloužení doč. prac. n. nelze vyhovět a přes záněty v loktech mě poslala v klidu pracovat( dělník na stavbě, zámečník). Podal jsem odvolání, oznámil zaměstnavateli stav věci, že se nemohu dostavit nedovoloval mi to zdravotní stav ani BOZP a že jsem v odvolání o ukončení nemocenské. Požádal jsem o dovolenou, či neplacené volno do vyléčení. Po vyhrožování jsem odevzdal ukončení o měsíc později v domnění, že odvolání platí jako odložení ukončení. Výsledkem je 55 a) 😀 Po 14 letech loajality, přetěžování a porušování BOZP a bez jediné nemocenské 🙄 ☹ . Snad ještě existuje spravedlnost 🙂

jitka_1977
20. pro 2014

Dobrý den, prosím komu mám poslat začátek neschopenky, když jsem dostala 19.12. výpověď ve zkušební době, na pracáku jsem ještě nebyla a v pondělí, 22.12.jdu k doktorovi s ostruhama na patě? Moc děkuji za odpověď.

turbo123
29. led 2015

Dobry den, 27.1.2015 mi skoncila smlouva na dobu urcitou zamestnavatel mi ji neprodlouzil dnes se me stal na UP nejsem evidovan mam narok u predchoziho zamestnavatele na neschopenku?Dekuji za info.

bara_doc
6. bře 2015

@ppetrac ahoj, kam si prosím přesně posílala dotaz ? e-mailem či poštou ?

ppetrac
6. bře 2015

@bara_doc na cssz.cz jsem našla příslušný e-mail...

rachel123
22. bře 2015

Ahoj,dne 31.1. jsem zakončila pracovní poměr dohodou z důvodu stěhování.Evidence na ÚP.Dne 9.února jsem ale otěhotněla (neplánované) . Odpracováno jsem měla 3 roky. Jak to bude s penězy? Moc děkuju za rady 🙂

xpila
22. bře 2015

@rachel123 Pokud bys už nenastoupila do práce, tak na PPM nárok nemáš a ode dne porodu budeš pobírat RP.

rachel123
22. bře 2015

Achjo :( Děkuju 🙂

misul2207
23. bře 2015

Prosim muze mi nekdo poradit? Mam doma skoro dvouletou holcicku a pobiram rodicak. V praci mi pracovni smlouva konci ted 30.dubna. Jsem znovu tehotna a ve ctvrtem mesici. Jak funguje v tomto pripade ochranna lhuta? Mam si zajit do zamestnani a rict jim ze cekam druhe a ze mam nejak narok na tu ochrannou dobu? Nebo je to v praci nebude vubec zajimat kdyz uz pobiram rodicak na prvni dite ktery vyplaci socialka? Jak se to resi..moc dekuji za odpoved

jitavrtule
23. bře 2015

@misul2207 od 1.5. ti začne běžet ochranná lhůta, abys měla nárok na další peněžitou pomoc v mateřství, musíš se do ní vejít s nástupem na mateřskou. Lhůta trvá 180 dní, za předpokladu že jsi byla zaměstnaná alespoň 180 dní. Což u tebe předpokládám, že asi jsi po celou dobu trvání rodičáku a nejspíš i před tím stále zaměstnaná u tohohle zaměstnavatele,ne?
Shrnuto, měla by ses v pohodě vejít do ochranné lhůty a mateřskou tím pádem budeš čerpat ve stejné výši jako s prvním svištěm. Zaměstnavateli bych to asi oznámila, předpokládala bych, že bude stejně muset poskytnout podklady pro výpočet té další mateřské,. Ale jak to s tímhle chodí v praxi (zda to řešit ještě teď přes zaměstnavatele nebo až pak sama přes ossz) moc nevím - možná poradí @xpila nebo @j.a.n.i. ?

j.a.n.i
23. bře 2015

@misul2207 Řeší se to pak přes zaměstnavatele... pochopila jsem, že zaměstnavatel jako takový nekončí, pouze tobě smlouva.

jancaroj
4. dub 2015

Ahoj holky.Mohla bych se zeptat.Jsem na Rodičáku a za 3 týdny se mám vrátit do práce ale zjistila jsem že jsem těhotná.Mám jen dvě možnosti a to bud jít marodit což se mi nechce a nebo dát výpověd.pokud bych dala výpověd já,mohla bych se později domáhat PPM když se vejdu do 180 dní té ochrané lhuty? děkuji za reakce

j.a.n.i
5. dub 2015

@jancaroj A co třeba nastoupit do práce? Ale jinak ano, kdyby ses vešla do 180 dnů, tak nárok na PPM máš.

jancaroj
6. dub 2015

bohužel do práce nastoupit nemohu,na 3 směny a dojíždění na kole 4km tam a zpět mi to prostě nedovolí a na raní jít nemůžu protože mám doma ještě dcerku a neměl by jí kdo hlídat..Je to zapeklitý ale bojím se že to řešit ani nebudu muset.dnes jsem začla krvácet ☹

olgaf
10. dub 2015

Dobrý večer,chtěla jsem vás poprosit o radu.31.3.2015 mi skončila smlouva na dobu určitou a marodím už od poloviny ledna 2015 .Chtěla jsem se zeptat,zda mám dál posílat papír na peníze zaměstnavateli a zda to posílat až do konce těhotenství.Mám ještě jeden problém,než jsem 1.10.2014 nastoupila do zaměstnání,tak jsem osm let podnikala a četla jsem,že nebudu mít nárok na rodičovský příspěvek a že mám radši marodit až do šestinedělí a pak nastoupit na mateřskou dovolenou.Je to pravda?Moc děkuji.

zabza2
5. srp 2015

@terunka88 Dobry vecer,chtela jsemVas poprosit o radu
Od 2.12.2013 do 5.6.2015 jsem byla zamestnana u firmy kde jsem dala vypoved a nastoupila do nove prace 17.6.2015 do 30.6.2015 kde jsem vydrzela asi 10dni a dala jsem vypoved protoze jsem zjistila ze jsem tehotna bylo mi porad spatne takze bych tam nevydrzela, jsem ted od 1.7.2015 na UP.Jsem v 11tyddnu tehotenstvi porod vychazi na 19.2.2016 myslite ze muzu jit na nemocenskou do porodu nebo mam narok na ochrannou lhutu tech 180dni ?Moooooc Vam dekuji za odpoved moc mi pomuzete nevim na koho se obratit ☹

somalicats
5. srp 2015

@zabza2 Jelikož jste registrovaná na úřadě práce, netýká se Vás nemocenská, takže na neschopenku odejít nemůžete. Ochrannou lhůtu taky nesplníte, takže budete mít nárok jen na rodičovský příspěvek od porodu.

zabza2
5. srp 2015

Dekuji za odpoved a ten rodicovsky prispevek nevite v kolika vysi asi je?