Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

lifinka
26. únor 2009

voj. aha? díky jsi hodná, to ji vůbec nepotěším, to ji ani nikde zatím neřekli 😒

calli
4. bře 2009

Ahojky, mám otázku, možná jsem jen blbá a už je to tu někde napsáno, ale já se stejně zeptám. V bývalé práci jsem dostala výpověď k 30.11.2008, poté jsem byla 2 měs. na pracáku a momentálně, od 9.2.2009, mám novou práci, ale bohužel je sjednávána pouze na dobu určitou a zatím ji mám jen do 24.3.2009, poté by nám ji měli prodloužit, ale nevím na jak dlouhou dobu. Jsem v 10tt a nevím, jestli musím říct zaměstnavateli, že jsem těhu ihned, jakmile dostanu průkazku nebo myslíte, že bude stačit až poté, co mi prodlouží smlouvu? Termín porodu mám někdy koncem září, tak nevím, jestli by mi ještě někdo vyplácel mateřskou, pokud by mi smlouvu nechtěli prodloužit. Dík moc za odpovědi

vojtisek2007
4. bře 2009

cali - takže,na to aby ti vznikl nárok na mateřskou - musíš splnit účast na nemoc.pojištění za dva roky před nástupem na PPM /což bys měla splnit/ a musíš mít zaměstnavatele nebo čerpat PPM z titulu ochranné lhůty - ta je 180dnů po skončení prac.poměru - tzn., že do 180dnů od zkončení prac.poměru musíš nastoupit na mateřskou, jinak ti nárok na mateřskou nevznikne.
S tím oznámením těhu bych asi počkala, až po tom 24. až uvidíš, co bude - každopádně když máš termín koncem září, tak stačí aby jsi měla smlouvu do konce dubna - pak bys stihla těch 180dnů a čerpala by jsi mateřsku z titulu ochranné lhůty - kdyby náhodou. Když budeš mít smlouvu prodllouženou dál, není co řešit. Když by ti smlouva skončila toho 24.3. tak bohužel mateřská by tě asi minula - samozřejmě kdyby sis rychle nenašla práci novou

calli
6. bře 2009

Dík vojtisek2007. A nevíš, jestli v práci jen stačí oznámit, že jsem těhu nebo musím ukázat i průkazku?

vojtisek2007
6. bře 2009

já myslím, že stačí jenom oznámit, nic ukazovat nemusíš

venuss
6. bře 2009

Ahoj holky,chtěla bych se taky na něco zeptat,je nějaká možnost,jak dostat mateřskou dovolenou? Zaměstnavatel se ruší a tudíž do konce Března mi končí pracovní poměr. Už 1 a pul se snažíme o dítě a konečně jsme se začali léčit a pokud by se zadařilo a ja otěhotněla,měla bych na něco vůbec nárok? Těhotnou mě nikdo nezaměstná. A jak je to s tou ochranou lhůtou? Kdybych otěhotněla třeba do 2 měsíců od ukončení pracovního poměru, měla bych nárok na nemocenskou aspoń? Jsem z toho docela zoufalá, protože léčbu se mi přerušovat nechce,ale bez peněz být taky nemůžu.:(

vojtisek2007
6. bře 2009

venus - když ti prac.poměr končí 31.3.2009 tak máš 180dnů ochrannou lhůtu pro nástup na mateřskou - abys jí dostala - vzhledem k tomu, že je to cca 6měsíců a ty těhotná nejsi, s největší pravděpodobností mateřskou nedostaneš....ochranná lhůta pro nastoupení na neschopenku je 7dnů od skončení prac.poměru. Když to opravdu tak dopadne, budeš bez zaměstnavatele, nebudeš mít nárok na mateřskou, ale rovnou ode dne porodu budeš dostávat rodičovský příspěvek v té pomalé čtyřleté verzi... ☹

venuss
9. bře 2009

vojtisek2007 - děkuji,já si to myslela, tak rychle budu hledat nejakou praci,treba i uklizecku,kdyz to bude potreba... U nas prace moc neni,ale snad se postesti neco.🙂 s tou uklizeckou jsem si delala srandu. 🙂

momin
10. bře 2009

Zdravim.. tak se divam ze sem to mohla napsat tady a ne zakladat nove tema... ☹ tak se omlouvam.... Zkopiruju to tu: Zdravim. Chtela bych se zeptat jestli s timhle nemate nektera zkusenost.... byla sem cele tehotenstvi na nemocenske.. A od 16 unora sem nastoupila na materskou. Zdesila sem se kdyz sem se byla divat na ucet na vyplatu.. prisla mi jenom nemocenska za toho pul mesice od 1 do 16 unora... A materska za pul mesice nikde... Je mozne ze to prijde pozdeji? Nebo se mam vydat do prace resit to tam? zamestnana tam uz nejsem ale v ochrane lůhute porad sem. Tak by mi snad materskou meli platit oni ne?! Dekuju za nazory....

vojtisek2007
10. bře 2009

momin - mateřskou ti bude vyplácet OSSZ (ČSSZ) už jí od 1.1.2009 nevyplácí zaměstnavatel - a tam mají teď mírně řečeno chaos - také se podávají přehledy osvč, od 1.1.2009 platí nový zákon -prostě mateřské vyplácejí s mírným spozděním - a stejně kolem 10. v měsíci je možná třeba ještě brzy - mě třeba mateřská chodila mezi 20-25 dnem v měsíci - tak vydrž a kdyžtak si tam potom zavolej - taky jestli ti tam zaměstnavatel poslal všechny potřebné dokumenty k vyplácení mateřské

momin
11. bře 2009

Jee takze zase nejake zmeny.. ☹ Ja uz se v tom fakt nevyznam. Diky moc za odpoved! 😉

flicinek
17. bře 2009

ahojky děvčata,

mám problém a jsem vděčná za každou radu!!!

V lednu jsem skončila studium na VŠ a o března pracuji ale minulý pátek jsem zjistila že jsem těhotná. Jsem ve zkušební době a doktor mi chce dát rizikové protože jsem už dřív na tom nebyla dobře. A nevím zda, když to pani vedoucí sdělím a dám ji neschopenku a ona mne vyhodí, tak jestli se na mne vstahuje ochranná lhůta a až do porodu mi budou platit nemocenskou nebo ne. Prosím prosím pokud o tom něco víte budu moc vděčná za vše!!!! ☹

Hezký den

Adéla 🙂

vojtisek2007
17. bře 2009

flicinek - nemcenskou by ti vyplácet měli, ale nejspíš nesplníš ochrannou lhůtu pro čerpání mateřské - takže bys až do porodu musela být na neschopence a ode dne porodu si požádat rovnou o rodič. příspěvek. Jinak marodit na zam. můžeš,ikdy dostaneš výpověď - ochranná lhůta pro nástup na ni je 7dnů

amelie001
17. bře 2009

Ahojky,

taky požádám o radu.31.3.2009 mi končí smlouva na dobu určitou a pak nevím co dělat,jsem na neschopence od 12/2008,zaměstnaná jsem byla pět let nepřetržitě,bez úřadu práce.Budu mít nárok na mateřskou?Nevím jak postupovat až mi přijde výpověd,doktor mi chce dát 31.3. papíry na vyřízení mateřské.Budu muset jít na úřad práce?

Díky

mesulka
17. bře 2009

Amel - já jsem to měla podobně, smlouva mi končila 30.4. a byla jsem na neschopence. Všechny papíry jsem pak nosila do půl roku dítěte do bývalého zaměstnání, všechno mi vypláceli oni. Na pracák jsem vůbec nemusela jít 😉

vojtisek2007
17. bře 2009

amelie - na nástup na mateřskou z titulu ochranné lhůty po skon.prac.poměru más 180 dnů - ty už budeš nastupovat mateřskou teď, takže buď v klidu, nárok na mateřskou máš - až ti gyn.ukončí neschopenku a dá ti žádost o mateřskou zaneseš to do už bývalé práce a tam k tomu dají další stohy papírů a odešlou na OSSZ odkud ti bude vyplácena mateřská. Na úřad práce se hlásit nemusíš, protože až do nástupu na mateřskou bude na neschopence.

amelie001
17. bře 2009

Díky,takže nemusím jít na pracák?Stačí jenom sociálka?

vojtisek2007
17. bře 2009

amelie - ani nemůžeš jít na pracák, když jsi na neschopence a až na ní nebudeš, tak už budeš zase na mateřský 😉

amelie001
17. bře 2009

jejda díky moc rady,vypadám určitě jako debil,ale já nemám absolutně žádné zkušenosti kolem takových věcí.Jsem moc ráda že toto téma existuje,protože mi to docela šrotovalo v hlavě.Díky moc

seb
11. čer 2009

Nevěděl by tu někdo, když zkrachuje firma než nastoupím na mateřkou, budu na ní mít nárok ?

seb
6. črc 2009

opravdu to nikdo neví , jestli dostanu mateřskou, když firma zkrachuje ? 😕

mikca
6. črc 2009

zalezi na to kdy zkrachuje resp. kdy ty budes na materskou nastupovat, kdyz to stihnes v ochrane lhute půl roku po vypovedi, tak ti narok vznikne 🙂

rosslyn
2. srp 2010

ahoj holky. potřebuji to vysvětlit jak pro blbce.fakt. takže 31.8. mi skončí pracovní poměr. měla bych stihnout nástup na mateřskou v ochranné lhůtě. Cop to ale je ochranná lhůta a co v ní vlastně dělám? to se jako nastoupí na rizikový do sedmi dní od ukončení prac. poměru a setrvám tam až do nástupu na mateřskou?

j.a.n.i
3. srp 2010

@rosslyn No, s nástupem na mateřskou v ochranné lhůtě to budeš mít jen tak tak, chtělo by to přesný datum TP. Jinak po ukončení pracovního poměru máš defacto 4 možnosti co dělat:
1. Pokud máš nějaké zdravotní komplikace, tak ti doktor může vystavit neschopenku (do těch 7 dnů).
2. Přihlásíš se na UP a za září - leden budeš brát podporu, pak do nástupu na mateřskou nic a pak mateřskou.
3. Budeš doma a budeš si sama platit zdravotní a pak nastoupíš na mateřskou.
4. Povede se ti ulovit jinou práci.
To co jsem popsala platí v případě, že ti vyjde ta ochranná doba pro mateřskou, jinak by to bylo trochu jinak.

rosslyn
4. srp 2010

@j.a.n.i myslela jse, že pokud budu v době nástupu na mateřskou na ÚP, tak na ni nemám nárok, jelikož se neúčastním na nemocenském pojištění?

A taky jsem někde četla, že si pro mateřskou nemůžeš platit sama zdravotní pojištění (že to můžou pouze OSVČ.

tak jak to tedy je?

j.a.n.i
4. srp 2010

@rosslyn
S tím UP to platí jak píšeš až ve chvíli kdy ti vyprší ta ochranná lhůta z poslední práce, tj. těch 180 dní, proto jsem se ptala na přesný termín porodu, protože ti to vychází hodně těsně. Dokud jsi v těch 180 dnech, tak máš nárok na mateřskou z titulu posledního zaměstnání a je jedno co děláš v průběhu těch 180 dní.

Sama si nemůžeš platit nemocenské pojištění, které je pro mateřskou, zdravotní je pro ošetření v nemocnici a to si platit musíš, pokud by ses z nějakého důvodu nechtěla registrovat na UP a nebyla na neschopence.

rosslyn
4. srp 2010

@j.a.n.i jsi strašně hodná, že mi to takhle inteligentně vysvětluješ 🙂 ochranná doba se pčítá od prvního dne, kdy jsem bez práce do prvního dne nástupu na mateřskou? pokud ano, tak bych to měla stíhat. Příští pátek jdu na ultrazvuk a tam bych se měla dozvědět přesný TP. měl by být na konci března. Můžu si vybrat, jestli na mateřskou chci jít 6 nebo 8 týdnů před porodem?

j.a.n.i
4. srp 2010

@rosslyn Jojo, přesně tak, takže ti poběží od 1.9. a nástup na mateřskou si vybrat můžeš. A nemusí to být jen 6 nebo 8 týdnů, klidně to může být 7týdnů a 2 dny... těch 8 týdnů je maximum, 6 týdnů minimum. Tak s březnem si v pohodě 🙂 já se řídila tím dubnem, co máš v podpisu.

lenieka
4. srp 2010

Ahojky, tak jsem si vás pročetla a dost věcí jste mi ujasnily. Děkuju 🙂 Chtěla jsem se zeptat - pokud bych si mohla vybrat, je lepší být na neschopence nebo na ÚP? Nejde mi až tak o peníze jako o budoucnost, jestli to bude mít na něco vliv nebo je to jedno. Když bych byla na ÚP a po ukončení RD nesehnala práci, budu mít znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti?

j.a.n.i
4. srp 2010

@lenieka Je to jedno, nárok na podporu bys měla znovu, ty 3 roky pobírání RP se berou jako náhradní doba, takže ti nárok na podporu zase vznikne.