Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

petrakalcik
19. zář 2008

Sonico, me se ale ochranna lhuta uplne netyka. Kdyz dam vypoved ted, tak na IVF jdu az v lednu a tudiz uz budu mimo zamestnani. A IVF neznamena tehotenstvi. Takze ja to v zadnem pripade stihnout nemuzu. 😒

brevity
8. říj 2008

Ahojky, mam dotaz. Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou do 30.9.2008. Před ukončením pracovního poměru jsem zjistila, že jsem těhotná. Jelikož mi skončila smlouva a mám přestupovat v rámci svého zaměstnavatele na jiné pracoviště, šla jsem na neschopenku od obvodního lékaře a v práci jsem neřekla, že jsem těhotná. Čekám, až se mi ozvou a já nastoupím do práce, předpokládám, že mi prodlouží smlouvu. Mám strach, že kdybych sdělila zaměstnavateli, že jsem těhotná, nevzali by mne.
Dále jsem četla, že ochranná lhůta u těhotných žen je 6 měsíců. Jak to tedy je ? Udělala jsem dobře, že jsem svému zaměstnavateli neohlásila jiný stav?
Děkuji za info. Katka

sonica
29. lis 2008

ahoj holky, vracim se jeste jednou k tomu tematu... moje situace se poradne zamotala a skomplikovala... jsem pred rozvodem, coz by nebyl ted ten nejvetsi problem...
14.10. mi skoncil prac pomer, jsem na neschopence v ochranne lhute, ale od jejich ucetni firmy mi prisel papir ze mi konci narok na zdravotni pojisteni 22.2. to znamena ze bych nejpozdeji k tomu datu musela nastoupit na materskou, jinak na ni nebudu mit narok? jak je to prosim poradte mi... 😖
uz jsem zoufala a vse na me pada... 😢 termin porodu mam 11.4. ale rodit budu pravdepodobne 4.11. prvni termin tech 6 tydnu nesplnuje, ten 4.4. by ho splnil o fous... jak to je, ja si nemuzu vybrat jestli na ni nastoupim 6-8tydnu predem, proste musim tech 6 tydnu je to tak?

vojtisek2007
29. lis 2008

sonica - jestliže ti prac.poměr skončil 14.10.2008 (den kdy jsi si převzala výpověď) tak ochranná lhůta ti končí 14.4. - 6měsíců - termín porodu máš 11.4. a na mateřskou se nastupuje 6-8týdnů - to si vybereš sama , takže ať počítám jak počítám, tak bys to měla v pohodě stihnout....nechápu co znamená ten papír o zkončení zdrav.pojištění....???

sonica
29. lis 2008

vojtisek to je tim, ze ja jsem mela delsi neschopenku jiz pred tim, v prubehu vlastne predchoziho roku... a kdyz nastupuju z neschopenky tak si nevybiram jestli 6 nebo 8 tydnu predem, to je proste stanoveno na 6 tydnu.
prave proto jsem ted jak bacil v lekarnicce a nevim co a jak dal... 😢 😢 😢

vojtisek2007
29. lis 2008

sonica - a to ti řekl kdo, že když nastupuješ z neschopenky, tak že si nemůžeš vybrat....????já taky nastupovala n amateřskou z neschopenky a normálně jsem šla 8týdnů před. A i tak to stihneš, ochranná lhůta ti končí až 14.4. - a když nastoupíš 6týdnů před plánovaným porodem což by bylo někdy dle data porodu 11.4.- 6týdnů před cca 7.března - takže v ochranné lhůtě...

sonica
29. lis 2008

vojti tak mi to odepsali ze socialky, ja jsem na neschopence v ochranne lhute...tak pry 6 tydnu pred terminem...
ale ono me konci podpurni doba na vyplaceni davek v nemocenske... a to budou zas asi dve odlisne veci, snad mi v pondeli poradi na socialce...

zulik
30. lis 2008

Sonico, psala jsem Ti do IP. Je to tak, z ochranné lhůty se nastupuje na MD 6 týdnů přesně před plánovaným porodem./I když ještě jsem si nečetla nový zákon o nemocenské, jak to bude příští rok aůe Ty by ses měla posuzovat podle starého/. Musíš si požádat o prodloužení nemocenských dávek, žádost Ti dají na sociálce, lékař Ti to vyplní. Posudkový lékař tohle vždy prodlouží....

p.e.t.u.l.k.a
2. pro 2008

Holky mám taky takový asi podobný problém 😖 . Včera jsme byla u svéhho gynekologa a potvrdil mi těhotenství, ale dělám s chemikáliema, 12tky i noční,no a Dr mi nenapsal nexchopenku, jen mi napsal lístek do práce "Doklad o převedení zaměstnankyně v těhotenství a mateřství na jinou práci" a ještě je tam napsané " Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství" a když jsem volala šéfovi, tam ni nabídl, že bych mohla být doma na 60% a nebo mi teda dá práci ve skladu (ale to nevím na jak dlouho by to bylo, protože ta holčina, která tam dělá, tak marodí) n oa te´d nevím, má se u nás propouštět do konce roku 40 lidí a po novém roku další lidi, tak nevím , jestli mě taky můžou vyhodit nebo nemůžou. Dneska chci jít ještě k obvoďákovi, jestli mi napíše neschopenku, tak nevím jak dopadnu.Díky moc za pomoc

janula34
2. pro 2008

Petulka - v SK je to tak ze ta nemozu vyhodit, si v ochrannej lehote ako tehotna, musia ti dat adekvatnu pracu k tvojmu stavu,ak robis nejaku tazku pracu, co nemozes v tehotenstve, ale vyska platu ti musi ostat ak ta preradia na menej ohodnotenu pracu.

mikca
2. pro 2008

petul pokud jsi tehu ale pracujes a nemas neschopnost, tak si myslim ze te proste vyhodit můze..nevim to jiste teda..nmůze te vyhodit na rodicaku nebo na materske..ja byt teba tak zajdu jeste ne gyndu ze ti neni dobre a ja nevim co jeste....ze tu neschopenku chces napsat a pak te samozrejmne nemůze nikdo vyhodit a vztahuje se pak na tebe narok na PPM plus volba rodicaku...zkus nekde splasit proste tu neschopnost..a nebo zmen gyndare..se divim ze ti tu neschopenku nenapsla hned...

p.e.t.u.l.k.a
2. pro 2008

Holky tak to mám zjištěné a potvrzené, že mě vyhodit NEmůžou 😀 . Mám vté firmě tetu, která je papaláška, tak mi to zjistila, no hned se mi ulevilo a jestli mi nedá Dr do konce roku neschopenku, tak tam zůstanu déle, no musí mi nechat ty samé prachy, no a neberte to 😀

klara10
4. led 2009

ahoj, mám takový dotaz. jsem na mateřské dovolené mám 20 měsíční dítě a k 1.1.2009 jsem dostala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. chtěli bysme druhé dítě. to nebudu mít nárok na mateřskou?

vojtisek2007
4. led 2009

klara - no když nebudeš mít zaměstnavatele, tak bohuže nárok na mateřskou mít nebudeš 😖

pavcik
5. led 2009

Ahoj,
taky mám takový dotaz....nedávno mi skončila zkušebka takže v tomhle jsem v pohodě.
Mě se jedná o to že jsem zaměstnaná u personální agentury která mě propůjčuje jedný firmě.Nebo spíš ta firma to má kvůli daňovým tabulkám takhle s tou personálkou domluvený.

V pátek jsem té firmě řekla že jsem těhotná ale že chci jít na co nejkratší mateřskou což jsou ty dva roky. Paní mi řekla že je to škoda a dala mi najevo že už tam nebudu moct nastoupit. Já chápu,že jelikož oficiálně patřím tý personálce,tak tu firmu to zajímat nemusí,ale personálka by mě měla držet fleka,ne?????? Kor když je to personálka tak mi má mít co nabídnout ikdyby ne to místo co mám ted. Ikdyž nejsem blbá a ještě se tý firmě chystám říct,že když si mohli za super účetní najít náhradu a stou sepsat smlouvu na dobu určitou tak proč to neudělat u blbý recepční...kor když by o mě stály..ale tot otázka. Ale podle toho co řikala tak je to škoda,protože jsem šikovná atd atd...prostě mazání medu kolem huby. A co mě ještě pobavilo tak ta paní řikala co když ta pozice zanikne. Ano, to je sice možný,ale pochybuju že v takový firmě co já pracuju tahle pozice zanikne protože ta je tam secsakramensky potřeba a beze mě by si ani neuprdly.

certvi
24. led 2009

Ahoj,tak jsem z toho taky vedle. Mám konkrétní dotaz, pokud by některá z vás věděla: Smlouva na dobu určitou mi skončila 31.12.2008. V lednu jsem zjistila, že jsem těhotná a předpokládaný termín porodu mám 3.9.2009. Vztahuje se na mě tedy ta ochranná půlroční lhůta, kdybych na PPM nastoupila těch 8 týdnů před porodem, tj.asi k 1.7.? Teda jestli je možný, abych si posunula oficiálně předpokládaný termín třeba nakonec srpna!? (Jedna porodní asistentka mi řekla, že by to teoreticky šlo třeba až o 14 dní. Nebo bych měla jít radši co nejrychleji na rizikový? Vlastně teď ani nevím, jestli na to mám ještě nárok. No fakt nevím. Už jsem toho přečetla spousty, vždy už mám pocit, že vím, a pak si přečtu něco nového a jsem zase na začátku. Zmatená jak lesní včela ☹ Díky za případné rady

vojtisek2007
24. led 2009

certvi - ochranná lhůta pro to, aby šla na nemocenskou (rizikový) je 7dnů po skončení prac.poměru - což jsi už prošvihla. Ochranná lhůta pro to, abys dostala mateřskou je, že na ní musíš nastoupit do 180dnů po skončení prac. poměru...takže teoreticky + - pár dnů bys na mateřskou musela nastupovat k 30.6.2009 a to k datu porodu 3.9. mi pořád vychází max začátek července....to jestli ti mudr.posune termín porodu je ve hvězdách, taky ti asi určí termín porodu podle posl.menstruace a druhý podle pohybů dítěte - ale že by se to lišilo až o 14dnů, nevím, zkus se už teď na to u něj zeptat, že bys pak vlastně neměla nárok na mateřskou a kdyby ti řekl, že v žádném případě, jdi aspoň na chvíli někam pracovat....jinou radu bohužel nemám.

certvi
25. led 2009

vojtisek - No uvidím, budu se na to muset gynekologa zeptat. Případně nevíš, kdy musím na bývalého zaměstnavatele uplatnit ten nárok?

Jinak pracovat bych klidně šla, ale co je mi to platný, když než překlepu zkušebku, si toho těhotenství pravděpodobně všimnou a pokud vím, tak ve zkušebce mě můžou vyhodit kdykoli a žádná ochranná lhůta se na mě nevztahuje...

vojtisek2007
25. led 2009

uplanit nárok musíš do těch 180-ti dnů - doneš papír o mateřský a je to - on to stejně všechno dá na OSSZ s ostatníma podkladama, protože od 1.1.2009 vyplací mateřskou už jenom vždy OSSZ.
Máš pravdu, že ve zkušebce tě můžou vyhodit kdykoliv a bez důvodu, ale píšeš, že jsi na začátku těhu - když máš termín až v září, tak bys to mohla zvládnout utajit...stačí ty tři měsíce a pak můžeš jít klidně i na rizikový, teď jde o to jak je tu u vás s prací....

zulik
25. led 2009

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pozor, je to ale dost individuální. Pokud maminka odpracovala např. jen 30 dnů, pak ukončila pracovní poměr a před tímto delší dobu nepracovala, nemá na PPM nárok. Musí mít v takovémto pracovním poměru odpracováno alespoň 180 dnů, nebo si tuto dobu může "vzít" z předchozího pracovního poměru.Není to tedy tak úplně stejné, jako podmínky nároku do 31.12.2008.

ilona24
31. led 2009

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak to bude se mnou,když náš podnik do konce roku zanikne. Chtěla bych co nejdřív otěhotnět, stejně jsme to plánovali. Nevím, kdy dostanu výpověď, myslím si, že do poloviny roku snad ne. Kdybych otěhotněla co nejdříve, pak je to asi v pohodě. Kdybych ale otěhotněla např. v ten měsíc, kdy dostanu výpověď, za další např. tři měsíce by podnik zanikl, tak co potom?? Jedná se mi o to, kdybych nestihla tu ochrannou lhůtu 180 dní. Řešily byste to nějakým způsobem odchodu na nemocenskou, dá se to nějak všechno prodloužit a upravit, aby se mě pak týkala PPM? Bude se mi to pak normálně počítat z průměrného hrubého platu? Díky za rady.

zulik
31. led 2009

Pokud bys otěhotněla ještě v době zaměstnání, ono to pak většinou na těch 180 dnů k nástupu na mateřskou klapne.Když budeš mít dobrého doktora, můžeš i na nemocenskou před nástupem na mateřskou. Ale víme jak to chodí, člověk míní a příroda mění.Tak hodně štěstí 🙂

trnda6904
24. únor 2009

Ahojky lidičky,
chtěl jsem se zeptat na ochr.lhůtu po skončení pr.poměru.
PP jsem skončil k 31.1.2009 a ted jsem na ůřadu práce. Kolik dní trvá ochr.lhůta pro nemoc dříve to bylo 30 dní. předem moc díky trnda6904 ☹

vojtisek2007
24. únor 2009

trnda6904 - ochranná lhůta je 7dnů, takže už nic 😢

lifinka
25. únor 2009

ahojky 🙂
moc prosím o radu, švagrovou stále úřady honí od čerta k ďáblu a nic z toho chuderka neví 😕 . Dne 10.12.08 po dvou letech dostala v práci vyhazov s tím, že to měla na dobu urč., takže jí smlouvu neprodloužili...nastoupila druhý den na úř. práce, to je vše v poho relativně, ale je ve 4 t těhotenství a na úřadech jí neumí odpověďět, zda má nárok na nějakou peněžitou pomoc...nebo jestli by platila nějaká ochranná lhůta od před. zaměstnavatele, poradíte? Jen se dozvěděla, že po dobu 5 měsíců bude brát peníze z úř. práce a pak do porodu nic?????To je děsné!!!!!!!!!!!!!!!!!!díky moc 😉

vojtisek2007
25. únor 2009

lifinka - ochranná lhůta pro těhotné propuštěné (odejité) z prac.poměru je 180 dnů - do té doby musí dotyčná nastoupit na mateřskou, aby jí mohla čerpat z titulu ochranné lhůty - vzhledem k tomu, že píšeš, že je teprve ve 4tt, tak to určitě na mateřskou nastoupit do 180dnů od 10.12.2008 nestihne, bohužel nebude mít nárok na nic až od porodu na rodičovský příspěvek v nejpomalejší čtyřelté verzi - jestli by něco mohla pobírat mezitím od pracáku, to bohužel nevím, nebo spíš nějakou sociální dávku. Ideální by bylo, kdyby si honem rychle našela práci, ve které by setrvala do nástupu na mateřskou (i třeba na neschopnece), když je teprve tak málo těhotná....

lifinka
25. únor 2009

vojtisek2007, díky moc je to síla, chudina, no jo žije v jedné dom. s bud. otcem dítěte a ten jí musí živit, je to ale binec slušně řečeno a díky Ti

lifinka
25. únor 2009

vojtisek2007, ještě prosím, jak se zmiňuješ o té 4leté verzi rodičáku, ona by neměla nárok na ty 3 roky?Má odpracováno 2 roky v práci, ve které byla? 😲

vojtisek2007
25. únor 2009

lifinka - právě že když jí nevznikne nárok na PPM, nemůže ani volit délku rodičáku 😒