Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

martja81
17. led 2007

Ahojky, prosím, poradte mi. Jak je to s tou ochrannou lhůtou 6 týdnů? Už jsem jedno téma o tom zde našla, ale není to to, co potřebuju znát. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 17.1.2007. Bylo mi to ale navrženo šéfem. Je to složitější..kdyby se mi povedlo otěhotnět,bude mi zaměstnavatel platit těch 9 měsíců co budu těhotná?Díky za odpovědi.

sweet86
20. zář 2015

No na to ze me v praci nuti tahat tezky becky v tehotenstvi tak to je podle tebe normalni.

sweet86
20. zář 2015

No na to ze me v praci nuti tahat tezky becky v tehotenstvi tak to je podle tebe normalni.

j.a.n.i
20. zář 2015

@sweet86 No, jelikož si jim své těhotenství neoznámila, tak ano je to normální, když o ničem nevědí. A jinak práce zakázaná těhotným není důvodem pro neschopenku, ale je důvodem pro přeřazení na vhodnou... ovšem zas to předpokládá oznámení těhotenství v práci.

hanndy
29. zář 2015

Holky prosím dotaz,
Kamarádka dala výpověď, teď 3 mes. na UP 1.10 má mít nástup do nové práce, ale po roce snažení se zadarilo zrovna teď a čekají mimco .. Na co bude mít nárok platí pro ni ta ochrana lhůta asi těžko co? Díky

j.a.n.i
29. zář 2015

@hanndy No, podle toho jaká ochranná lhůta... teď žádnou nemá, protože ji žádné zaměstnání neskončilo v době, kdy byla těhotná. Až nastoupí, tak bude záležet, jak dlouho tam bude - pokud alespoň 4 měsíce, tak ji nárok na mateřskou vyjde (předpokládám, že předtím pracovala alespoň rok), pokud skončí dřív ve zkušebce, tak nárok mít velmi pravděpodobně nebude, protože nějakou ochrannou lhůtu sice bude mít, ale příliš krátkou na to, aby ji to vyšlo do nástupu na mateřskou.

hanndy
29. zář 2015

Ach jo to je prekerka, myslím že rok tam byla určitě, ale nevím jistě 😒 a co když zaměstnavatel zjistí že je tam ty 4 měsíce záměrně?

sweet86
29. zář 2015

To nema cenu j.a.n.i takova diskuze ty nechapes ze jine vhodne pracovni misto v hospode pro me neni
...zadne tam neni....uz to mam vyreseno.

xpila
29. zář 2015

@sweet86 Pokud tam není, tak to jsou překážky na straně zaměstnavatele a máš být doma za plný plat.

mrshka
5. říj 2015

ahoj všem, potřebuju poradit.. 🙂 snažíme se s manželem o mimčo, bohužel s pomocí CAR, protože opravdu nemáme jinou šanci. v práci to bohužel šéf ví a teď přišel se snižováním stavů.. do konce měsíce bych měla odejít. co když se zadaří (jdu do konce měsíce ještě na KET), ale zjistím to až v listopadu, což už nebudu zaměstnaná tady? vztahuje se na to nějaká "ochranná lhůta" či tak něco prosím? díky 🙂

michalka_n
5. říj 2015

no podle mne ne pač ochranná lhůta činí 180dní což když bys už v prvním měsíci nebyla zaměstnaná nevychazí abys do 180 dní nastoupila na PPM, dle mne teda

mrshka
5. říj 2015

@michalka_n a co neschopenka - rizikové? to se počítá jak? tam je nějaká ochranná lhůta? mám na 95% jistotu, že když to vyjde, tak budu na rizikovém

michalka_n
5. říj 2015

jako ano neschopenka se počítá z předešlého těhu jen nevim kolik dni po ukončení ale pak pokud se nevejdes do 180 dni od konce zaměstnání do začátku PPM budeš do porodu na nemocenské a pak bys nastopila až na mateřskou ale to si nemužes určit délku takže automaticky na 4-letou variantu a nebo pres manžela takže bych to v klidu propočítala zda by to vyšlo do těch 180 dní 🙂

somalicats
5. říj 2015

@mrshka Neschopenku můžeš dostat i po skončení pracovního poměru v ochranné lhůtě, která dělá 7 dnů. Později už nikoli. Doporučuju brát vážně rady od @xpila a @j.a.n.i. , tyhle dvě radí dobře, protože pracovní právo znají. Rady ostatních ber s rezervou, často tu holky píšou blbosti.

mrshka
5. říj 2015

@somalicats tak si ještě počkám na odpověď od nich 🙂

somalicats
5. říj 2015

@mrshka @xpila Ti radí v jiném vláknu, tak to sleduj tam. Je nesmysl to řešit paralelně v několika vláknech, pak z toho budeš mít akorát hokej.

sweet86
5. říj 2015

Jsem z toho jelen.Takze kdyz pujdu pak treba v tom 5.mesici na rizikove tehotenstvi a mezitím jrachne firma.Co to bude znamenat pro me? A budu si pak moci vybrat na jak dlouho muzu mit mateřskou?

blahova_andrea
5. říj 2015

@sweet86 mateřská je vždycky na stejnou dobu, vybírat si pak můžeš délku pobírání rp. jde o to, mít na tu mateřskou nárok 😉 v pátém měsíci už by ti to mělo vyjít. většinou to ženám prý vychází, když jsou zaměstnané první trimestr a pak teprve o práci přijdou, tak se pak do té lhůty vejdou.

zuzina24
7. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

zuzbo
15. lis 2015

Dobry vecer, chtela bych radu. 2.12 2013 az do doby 30.3.2015. Jsem byla v prvnim zamestnani. Od 3.4.2015 jsem nastoupila do nove prace kde jsem mela zkusebni dobu 3 mesice. Zjstila jsem ze jsem tehotna a 3.6.2015 jsem nastoupila na neschopenku. 24.6.2015 jsem podepsala vypoved ve zkusebni dobe ze strany zamestnavatele. Kdyz jsem mela strach a zjistovala si kdo za me bude platit pojisteni tak mi pani rella ze nemusim mit strach ze jsem v ochranne lhute. A kazdy mesic mi chodi od ossz penize. V prosinci nekdy na zacatku mam nastoupit na materskou. Mela jste to nektera takhle? A myslite ze je to vsechno v poradku?? Moc uz ted predem dekuji za odpovedi.

blahova_andrea
15. lis 2015

@zuzina24 pokud zaměstnavatel zjistí, že jsi těhotná, tak ti smlouvu s velkou pravděpodobností neprodlouží, ale jsou i výjimky 😉 jinak nevím, jak to budeš mít? ty tu nemáš trvalý pobyt, že se budeš hlásit na pracák u vás na slovensku? jinak mi přijde logické, že když žiješ tady, pracuješ tady, odvádíš tady, tak že se pak budeš tady i hlásit na úp a dostávat podporu, ale zkušenost nemám. ne všechny zákony jsou vždy spravedlivé a logické 😅 jinak nastoupit na nemocenskou můžeš, ale nevím, co by jsi tím přesně chtěla řešit, smlouva ti tak stejně skončí a do ochranné lhůty na mateřskou se myslím nevejdeš. tam se vejdou většinou ženy, které skončí v práci ve chvíli, kdy mají za sebou první trimestr. ale je to jen orientační. přesně by sis ty dny musela spočítat. takže by jsi vlastně dostávala nemocenskou a byla doma, měla vycházky a v den porodu začala pobírat rodičovský příspěvek.

blahova_andrea
15. lis 2015

@zuzbo já si myslím, že je vše v pořádku. že jsi šla na neschopenku ještě během zaměstnání, proto ti teď chodí pravidelně nemocenská z ossz, pokud nastupuješ na mateřskou, tak to znamená, že jsi se opravdu do ochranné lhůty vešla a budeš dostávat peníze i dále. momentálně za tebe zdravotní pojištění zřejmě hradí stát. ale být tebou, tak pro klid duše si to zjistím na pojišťovně. já si tam zjišťovala pravý stav, co u mě mají při každé změně zaměstnavatele, při každém úp, porodu...ono se to často vyřeší mimo tebe a vše je hlášené správně, ale občas se stane chyba a není to tak a průšvih je to potom tvůj. pokud si nejsi jistá, není nic jednoduššího než si tam zajít a zeptat se, oni ti i poví co a jak dál s příchodem miminka 😉

zuzbo
15. lis 2015

Zatim moc dekuju. Tez mame stejny nazor s pritelem. Ale jistota je jistota. Zitra si zavolame ale vam uprimne dekuji, aspon trosku me to uklidnilo🙂

zuzbo
15. lis 2015

@blahova_andrea moc dekuji za vas nazor. Tez mame stejny nazor s pritelem alespon jsem se trosku uklidnila🙂 ale pro jistotu zavolame a optame se. Opravdu velké díky.

blahova_andrea
15. lis 2015

@zuzbo není zač. vítej na MK. ať tu vždy najdeš, co potřebuješ 😉 "sousedko"

vilibalda
15. lis 2015

@zuzbo Je mi to líto, ale asi Tě nepotěším. Myslím si, že na mateřkou nárok nemáš. Musíš mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky - to máš. A pak je tam druhá podmínka, že je člověk buď zaměstnaný (což nejsi) nebo je v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá tolik, kolik trvalo zaměstnání, kdy jsi otěhotněla, avšak maximálně 180 dní. otěhotněla jsi v květnu, tedy v tom zaměstnání, kde jsi byla od dubna do června, takže ochranná lhůta byla zhruba 3 měsíce a začala se počítat od data výpovědi, takže už uplynula... Tím pádem na mateřskou nárok nemáš. Proto si to raději ověř přímo na OSSZ, ať neukončíš neschopenku brzy a pak nedostaneš mateřskou. Jen si nejsem jistá, jestli budeš mít neschopenku do porodu a od porodu rodičák, nebo jestli lze být na neschopence až do konce šestinedělí a čerpat rodičák až pak (což by bylo pro tebe výhodnější). Ale tohle teda přesně nevím. S tou mateřskou si ale dost jistá jsem (pokud se pletu, budu ráda, když mě někdo opraví).

j.a.n.i
15. lis 2015

@vilibalda Lze být na neschopence až do konce šestinedělí a jinak souhlasím s tím co píšeš, nepleteš se.

jane84
22. lis 2015

Dobrý podvečer. PP mi skončil 30. června, podmínku 270 dní splňují a na MD bych měla nastoupit 27. prosince. Na den přesně mi vychází, že se vlezu do ochranné lhůty. Nyní jsem na úřadu práce. Komu ponesou od dr. žádost o ppm, bývalému zaměstnavateli? A výška ppm se vypočítán z čeho, z průměru prosinec 14 až červen 15? Chápu to tak dobře? Nevíte někdo?

mrshka
22. lis 2015

@jane84 do jaké ochranné lhůty se v tom prosinci dostaneš, když jsi skončila pracovat v červnu prosím? děkuji

jane84
22. lis 2015

@mrshka otěhotněla jsem v době trvání pracovního poměru a protože trval dýl jak 180 dnů, tak mi od konce smlouvy běží ochranná lhůta 180 dnů, během které musím nastoupit na mateřskou

michalka_n
22. lis 2015

@jane84 bývalému zaměstnavateli a PPM se počítá z posledního opracovaného čtvrtletí