Odešla jsem z práce kvůli těhu, co teď?

bee1212
3. čer 2013

zdravím všechny z modrého koníka,
mám takový menší problém, se kterým bych potřebovala pomoc. Ještě před třemi měsíci jsem pracovala jako obyč. Dělník ve fabrice, když jsem ale zjistila že jsem těhotná hned jsem dala výpověd jelikož jsem kvůli práci už 2 potratila. Asi to nebyl nejlepší nápad ale já jsem nechtěla aby se to znovu opakovalo. No tet jsem ve 3 měsíci těhu a vše je v pořádku jen nevím co mám dělat dál jestli jít na pracák a říct že jsem těhu nebo mlčet, jestli si mám říct paní doktorce o neschopenku nebo vlastně co mám dělat nemáte někdo prosím radu?
Předem moc Děkuji Beee

elephant
3. čer 2013

@bee1212 No, to bol teda blbý nápad, dávať výpoveď... A čo si potom urobila? Ty si sa ani neregistrovala na ÚP? Kto ti platí zdravotné poistenie?

bee1212
autor
3. čer 2013

no teraz nikto ale chystam se na up ist

gwennie
3. čer 2013

kdy jsi tu vypoved dala? zatim ti jen bezi vypoved.lhuta, ne?

gwennie
3. čer 2013

normalka ji stahni, tu vypoved, ze jsi zjistila, ze jsi tehotna - uznaji ti to, a bez na nemocenskou

bee1212
autor
3. čer 2013

@gwennie ahoj vazne? A to se da? Tak oni mi rikaly ze me klidne zpatky vezmou ale to muzu jit na nemocenskou hned? Ikdyz jsem delala pod agenturou?

j.a.n.i
3. čer 2013

@gwennie No, to by byl zaměstnavatel blázen, kdyby souhlasil...

bee1212
autor
3. čer 2013

@j.a.n.i ale tak bych nemusela rikat ze jsem tehotna ale fagt nechci delat co kdyz zase potratim???

elephant
3. čer 2013

@bee1212 ako to myslíš, že si dělala pod agenturou? Ty si bola ich zamestnanec alebo robila ako OSVČ?

bee1212
autor
3. čer 2013

delala jsem pod agenturou v jedne firme vis treba skodovka si najme jinou spolecnost aby jim sehnala zamestnance ne osvc jsem nebyla

gwennie
3. čer 2013

@bee1212 Dívej, jestli tě vemou zpátky, resp. ti dovolí stáhnout výpoveď, jsi v suchu. Ale ujisti se, že jim tam ten tvůj papír opravdu nikde neleží. Chvilku to vydrž, a pak jdi na gynekologii, a MUDr ti napíše nemocenskou - tzn. budeš doma na rizik.těhotenství a dostávat cca 60% platu. V momentě, kdy už budeš na nemocenské, s tím zaměstnavatel nic už neudělá. Je jedno, jestli jsi pod agenturou, nebo ne, to s tím absolutně nesouvisí. To je zákoník práce, ten platí pro všechny.
Je jen otázka, jestli pak po porodu dostaneš mateřskou - jak dlouho u daného zaměstavatele pracuješ? Jak dlouho pracuješ celkově? Pracuješ nepřetržitě?

bee1212
autor
3. čer 2013

delala jsem tam asi 8 mesicu a predtim 3 mesice jinde ale mela jsem tam mezi tema zamestnanima asi mesic kdy jsem nic nedelala. Dobre no zkusim jit zpet do prace ale i tak se bojim ze se mimcu neco stane vazne jsem uz 2krat kvuli praci potratila a nechci aby se to opakovalo

brisalek
3. čer 2013

pokud jsi dala jako těhotná výpoveď zaměstanvatel nemá co souhlasit nebo nesouhlasit...výpověď je prostě neplatná podle mě

bee1212
autor
3. čer 2013

jenze kdyz to nevedel ze jsem tehotna??

brisalek
3. čer 2013

@bee1212 tak se omlouvám z apředchozí odpovď, platí to je při výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud ji dal zaměstnanec, musí zaměstnavatel se vzetím zpět souhlasit☹

bee1212
autor
3. čer 2013

no jo ja uz nevim co mam delat asi pujdu na pracak a uvidim co mi reknou jen jsem to chtela vedet z toho duvodu jestli paak budu neco dostavat nebo ne

andy80
3. čer 2013

Můžeš jít na nemocenskou. Jsi v ochranné lhůtě. Mateřskou mít budeš, akorát je to blbé s volbou rodičáku. Výpověď si dávat neměla, měla jsi jít rovnou na nemocenskou a nemusela si řešit problém.

bee1212
autor
3. čer 2013

@andy80 ahoj dekuju moc takze mam jit normalne na pracak no a pak se uvidi co mi tam reknou asi mi nic jinyho nezbyde

bee1212
autor
3. čer 2013

@andy80 a to i po trech mesicich jsem v ochrane lhute??

j.a.n.i
3. čer 2013

@bee1212 PO 3 měsících v ochranné lhůtě nejsi, pokud tedy už jsou to 3 měsíce od skončení pracovního pomeru.

salomee
3. čer 2013

Jaký tři měsíce, jsi psala tři týdny ne? Jsi ve třetím měsíci, takže moc nechápu..taky to, že dáš jen tak výpověď a pak se teprve radíš..klidně jsi mohla po zjištění jít k dr.a hned na neschop., dnes to není problém a, ke všemu máš náročnou práci.dát bezhlavě výpověď byla největší blbost, sorry. Vážně nejlepší bude jít na pracák a vše tam pořešit..ale cos dělala tu celou dobu od výpovědi, to nechápu.

bee1212
autor
3. čer 2013

@salomee vis co strasne se omlouvam ze vas tady s tim zatezuju udelala jsem blbost oki proto jsem tohle otevrela abych ziskala odpovedi bohuzel je mi 21 a nevim jak to tady je nemusis se do me hned obouvat pracak mam dost z ruky a taky my neni dvakrat dobre bohuzel nemam moc vstricnou doktorku ktera mi da neschopenku kvuli mejm hnedejm ocim ona to bere tak ze tehu neni nemoc je to stara koza. A proc jsem bezhlave dala vypoved? Protoze nechci znovu o male prijit mam za sebou uz 2 potraty kvuly moji blby praci a nechtela jsem riskovat dalsi

salomee
4. čer 2013

@bee1212 Já jsem se tě zas nechtěla nějak dotknout, ale snad by se neschopenka domluvit dala- při náročné práci, dvou prodělaných potratech a nevolnostech..a tuším, že zaměstnavatel má i povinnost přeřadit na lehčí práci., tím spš, jestli to fakt bylo kvůli ní...a to se ví jistě?..ale pořád nevím, proč píšeš tři týdny a pak tři měsíce, co si má člověk vybrat? Že jsi ani nešla na ÚP vyřídit náležitosti...jestli jsou to už tři měsíce, tak si nachystej pár tisíc na zdravotní pojištění. Chápu, jestli je ti blbě, ale riskuješ.
Nikoho nezatěžuješ, jen sebe a tím bohužel i mimčo.