Odpracovány 3 měsíce, pak ÚP. Jak to bude s mateřskou?

kacul_m
25. čer 2012

Ahoj holky.. chcise zeptat jak to tedy je....v unoru jsem skončila v práci ( dělala jsem tam 3 měsíce) ..předtím ještě jsem pouze měla brigádu..Ted v březnu jsem otěhotněla ale nedostávam s UP vůbec nic...Tudíž se chci zeptat jak to budu mít s mateřskou??Popřípadě mám nárok na nějaké penízky i tedka do porodu??...bydlím u rodiču(po porodu máme v plánu se stěhovat s přítelem) ... A co si prosím musím do porodu vyřídit??? Na uřádech jsou totiž fakt milý lidé 😒 😒

j.a.n.i
25. čer 2012

Do porodu nebudeš dostávat nic, na mateřskou nárok nemáš, protože nemáš odpracováno, takže budeš brát hned od porodu rodičák. Ten bude buď ve 4 leté variantě, tedy 7600,- do 9 měsíců věku a pak 3800,- nebo pokud má odpracováno přítel, tak na základě jeho nároku budeš moct zvolit i kratší rodičák. Jestli vám vyjde nárok na porodné, případně na přídavky na děti, to závisí na příjmu partnera.
Jinak do porodu nevyřizuješ nic, pouze uznání otcovství od přítele, vše ostatní až po porodu s rodným listem.

finlay
25. čer 2012

@j.a.n.i prosímtě a za jak dlouho se počítá odpracování? Můj manžel je teď taky bez práce, ale odpracováno má. Je na pracáku od března a rodit budeme na konci července. Jak se to na to vztahuje?

j.a.n.i
25. čer 2012

@finlay Musí mít 270 dní za poslední 2 roky a ke dni narození dítka být zaměstnaný.

finlay
17. črc 2012

@j.a.n.i Mohla bys mi prosím ještě poradit? Pokud teda manžel teď práci zase našel (5 měsíců byl na pracáku), a já jsem studentka, jak je to s mateřskou a rodičovskou? Podle všeho si můžu vybrat výši rodičáku. A mateřská? Mám na ni nárok? Jako že by si to napsal třeba manžel na sebe?
Díky!!

airawen
17. črc 2012

@finlay Hlavně by pak musel být doma s dítětem manžel, kdyby si bral mateřskou na sebe...

finlay
17. črc 2012

@airawen Aha, to jsem nevěděla, já myslela, že to jde předat, třeba po pár dnech. Takže mám nárok na to vybrat si akorát ten rodičák?

airawen
17. črc 2012

@finlay Vypadá to tak, nechci kecat... A porodné, podle toho, kolik máte příjem no... http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/porodne...

j.a.n.i
21. črc 2012

@finlay Jojo, ten manželův nárok je pouze na výběr rodičáku, pokud by chtěl pobírat mateřskou, tak by ve své práci nesměl po celou dobu pobírání mateřské pracovat.