Opět musím podepsat smlouvu na dobu určitou nebo končím

prochi
30. zář 2013

Dobrý den, mám prosbu. Dnes mi končí smlouva na dobu určitou.Zaměstnavatel mi smlouvu vždy prodlužoval jen o půl roku, takže po roce a půl máme vyčerpáno a buď od zítřka budu mít automaticky na neurčito nebo nic. Ještě min. týden jsme to řešili a domluvili se, že se mnou počítá i nadále. Dnes mi oznámil, že buď mu podepíšu smlouvu opět na půl roku až rok (jako zástup za kolegyni, která by za pár týdnů měla odejít na MD - ale tu její práci dělat NEBUDU, dál zůstanu na svý pozici) a nebo ať zítra nechodím. Vidím to z jeho strany jako vydírání, nemůžu si prostě pomoct...
Chci se zeptat, jak je to s úřadem práce. Je mi jasný, že když půjdu na neschopenku, prvních 21 dní mi nemá kdo proplatit. Ale můžu jít teď např. na devět dní na paragraf s mladší dcerou, která je shodou okolností nemocná a budu mít na ošetřovné nárok a na ÚP nastoupím až o deset dní později? A jak je to s případnou neschopenkou po dobu pobírání podpory? Asi už nejde brát podporu a pak si to přerušit neschopenkou jako to bylo dřív, co? Nechci toho nějak zneužívat, jen mám vleklý zdravotní problémy, který jsem doteď spíš neřešila, abych o práci nepřišla...

uztotakbude
30. zář 2013

Já bych prvořadě okamžitě tohle hlásila na ÚP a udělala mu problémy. Sice ti to asi nepomůže, ale tohle si zaslouží pomstu. Je to nezákonné, smlouvu na dobu určitou může sepsat zaměstnavatel jen tříkrát! Víc ti neporadím...

p3tulkaa
30. zář 2013

@prochi přesně tak, určitě není možné neustále dokola psát nové smluvy na dobu určitou, 3x a poté musíš přejít na neurčito.....

lv
30. zář 2013

hajlz vedle hajzla.

j.a.n.i
1. říj 2013

@prochi No, ještě je varianta tu smlouvu podepsat a pak to řešit přes právníka... myslím, že v takovém případě i když je podepsaná na určito, tak zákon má přednost a je na dobu neurčitou, ale jistě to nevím. A i kdyby ne, tak mi přijde lepší mít práci než nic.

prochi
autor
1. říj 2013

Tak holky nakonec to dopadlo tak, jak jsem už vůůůůbec nečekala. Je to neskutečný, ale mám smlouvu na dobu neurčitou 😉 Šéf mi vzkázal, že se určitě nějak domluvíme a ať dneska normálně přijdu. Takže jsem nastoupila normálně ráno do práce. Zatím jsem nic nepodepsala, ale pro mě líp, tím, že o mě věděl a nechal mě dnes pracovat, smlouva na dobu určitou by se měla automaticky překlopit na neurčitou.
@j.a.n.i já jsem na to prostě nechtěla přistoupit, uznávám, že kdyby mi to řekl nějak normálně, třeba pár dní předem, tak bych podlehla a podepsala. Ale tím, jak mě natlačil ke zdi, že buď to podepíšu, nebo si mám jít pro výstupní papíry, mě neskutečně naštval, bez ohledu na tom, co jsme si domluvili před pár dny...Nehledě na to, že on je teď v situaci, kdy potřebuje on mě (kolegyňka půjde za pár týdnů na MD a její "náhrada" se nemůže tu práci stihnout naučit) a jak mi řekl i včera, nikdy mi to na neurčito (nejen mě, prostě už nikdy nikomu) nedá. Takže já bych mu to teď na rok podepsala, jemu tím vytrhnu trn z paty, a za rok se vrátí kolegyně a mě stejně pustí. Prostě mi to nepřijde fér...
Tak jsem fakt ráda, že jsem nepodlehla. Já uznávám, že zaměstnavatel to taky nemá snadný, že pro něj je ta smlouva na neurčito závazek, ale kam to spěje, to už teď budem střídat zaměstnání každý ca dva roky, jen proto, že se zaměstnavatel jistí 😒

milujtusek
1. říj 2013

ahoj, dle zákona může smlouvu na dobu určitou dát pouze 3x za sebou a délka trvání může být max na 3 roky(takže takhle můžeš pracovat na dobu určitou celkem 9let), je fajn, že jste se nakonec dohodli, ono stejně by mu nic nezbylo,pokud o tebe stál. Jinak jeho tímto nic nechrání, i tak můžeš dostat/můžeš dát výpověd, bud dohodou nebo s výpovědní dobou 2 měsíců, jediné co je tam jiného je, že pokud tě už nebude chtít a skončí ti smlouva na dobu určitou,tak ti nemusí dát odstupné, pokud ukončí během trvání smlouvy na dobu určitou či neurčitou prac.poměr, tak ti to odstupné dát musí, nedohodnete-li se jinak.
@prochi

prochi
autor
2. říj 2013

@milujtusek díky, já tohle všechno vím. Kdyby mi to dával aspoň na rok nebo dva, tak ok, ale po půl rocích si to vyplácal a teď hledá kličky, jak si mě nechat, ale na neurčito nedat. A prodloužit to na kolegyni, jejíž pozici stejně nepřeberu, to je prostě podraz nic jinýho. Vím, že se mě může kdykoli zbavit, ale už se proste jinak odchází s třemi platy v kapse 😉

blahova_andrea
2. říj 2013

holky je mi to líto, ale za MD může zaměstnavatel prodlužovat smlouvu jak dlouho chce. sestra to takto měla. pokaždé šla na MD jiná kolegyně a ona dostala místo jakoby za ni, i když samozřejmě dělala pořád to stejné svoje. nakonec si našla prostě jinou práci.

milujtusek
2. říj 2013

@blahova_andrea dříve to tak bylo,ovšem po změně zákona od 1.1.2012 může max 3x po sobě, je to na rodné číslo, tudíž, pokud by něco takového udělal, tak porušuje zákon a ty se můžeš obrátit na inspekci práce, poslat na něj kontrolu a myslím,že by se nestačil divit výši pokut...moje mamka dělá tuto inspektorku,tak to trochu znám 🙂

prochi
autor
2. říj 2013

@blahova_andrea ja si taky hledala praci, posledni dobou jeste intenzivneji, ale tady porad prevazuji vyhody, ktery me tu drzely. Je to skoro doma - autem jsem tam za pet minut a s nasi oteviraci dobou skolky od pul sedmy do trictvrte na ctyri nemuzu jezdit nekam dal... jako samozrejme, ze by se to vždycky nejak udelalo, ale dokud jsou deti maly, chci byt s nima, nehlede na to, co bych projezdila penez.... no proste jsem stastna, ze to takhle dopadlo 🙂
Kdybych tu byla od zacatku taky jako zaskok, tak bych byla rada, ze to takhle vubec vyslo...
Ja pochopim, kdyz je to firma, ktera preziva od mesice k mesici, ze pro ni odstupny je pak temer likvidacni, a proste se chrani, ale to tady nehrozi... Navic prace kterou delame, se neda naucit za mesic, aby se to tady stridalo jak na bezicim pase. V tomhle pripade to fakt nechapu, ja byt na jeho miste, jsem rada, ze to slape a ze tu mam zenskou, ktera tu praci dela rok a půl a vi vocogou...

prochi
autor
2. říj 2013

@milujtusek ja jsem si to zjišťovala na ÚP a taky mi bylo řečeno, že je to už proti zákonu. Zkrátka 3x a dost. Byla jsem už nachystaná, že to poženu vejš 😅

ninive211
2. říj 2013

@blahova_andrea Máš nějaký paragraf, podle kterého je prodlužování na MD v jiném režimu? Podle mě to tak není, prostě zaměstnavatel může prodloužit vždy maximálně dvakrát a šmitec a je jedno, jestli je to normální pozice nebo JEN záskok za MD. To v tom nehraje roli. A že sestra to tak měla...to neznamená, že to neměla v rozporu ze zákonem, spousta zaměstnavatelů dneska sází na to, že zaměstnanci neví nebo si nejsou jistí a raději upřednostní prostě mít jistou práci než se handrkovat se zaměstnavatelem a nakonec o tu práci přijít.

LEDA: že to bylo tak, že sestra papírově dostala následně úúúúplně jinou práci, než jaká byla její původní pozice, i když ve skutečnosti dělala stále to stejné...je to tento případ? Pokud jo, tak je to teda vrchol vyčůranosti :-/ a stejně je to teda asi i tak proti zákonu, jak píšou holky výše (jestli se to sleduje podle RČ).

blahova_andrea
2. říj 2013

@milujtusek no nevím jak tvoje maminka, ale zatím neznám v okolí nikoho, kdo by se po stížnosti na nedodržování ZP zaměstnavatelem dočkal nějaké kontroly, pokuty nebo zlepšení ☹ přijde mi skoro nemožné se v tomto státě čehokoliv dovolat nebo domáhat

blahova_andrea
2. říj 2013

@prochi jj, chápu tvoje důvody proč jsi tam chtěla zůstat a gratuluji, že to tak dopadlo
sestra dělala ve státním sektoru, takže taky žádný živnostník, který by na to neměl a jistil se, taky žádná práce, co jde naučit za měsíc, ale bohužel...ona se z tama naštěstí těšila a měla štěstí, teď je v nové práci velmi spokojená a fakt si polepšila

blahova_andrea
2. říj 2013

@ninive211 paragraf neznám a taky už je to dva roky, tak to dneska může být všechno jinak. sestra dělala ve státním sektoru, tak tam si to mimo ZP moc dovolit nemůžou myslím, ale každý vymýšlí, jak být aspoň na hraně, to jo.

milujtusek
2. říj 2013

@blahova_andrea tak oni fungují tak,že jim musí přijít podnět ke kontrole, stížnost,která může ale nemusí být anonymní, pak jsou kontroly,které dělají nárazově,že třeba chodili po nočních podnicích(hospodách,restauracích,barech) kde pak sledovali,zda zaměstnavatel proplácí přesčasy, noční směny, zda tam není někdo na černo apod...tyto kontroly pak nejsou hlášené,pokud je to na udání tak se to hlásí většinou den dopředu zaměstnavateli,aby si dohledal všechny potřebné papíry...možná že tam nebyla kontrola(v tvém okolí) poněvadž o tom nevědí, jak by o tom měly vědět,když není podezření a tedy důvod ke kontrole...

blahova_andrea
2. říj 2013

@milujtusek já vím, že to musí někdo poslat, ale ti co to poslali se nikdy ničeho nedočkali, ani nedomohli ☹

milujtusek
2. říj 2013

@blahova_andrea tak taky asi záleží kam, rozhodně ti nepomůže úřad práce ani ministerstvo, je na to spešl orgán, www.suip.cz, je to podle okresů,vím, že v našem státě je bordel, ale vzhledem k tomu, že to mám doma(bydlíme s manželem s rodiči) tak těch kontrol se řeší poměrně dost a neexistuje,že by se zapomnělo nebo přešlo, že to není podstatné

blahova_andrea
2. říj 2013

@milujtusek tak to bude asi tím špatným orgánem, na který se lidi obrací 😉