Opravdu nedostane nic, pokud manžel dobře vydělává?

luciebx
27. led 2012

Ahoj holky.. mam dotaz.. jelikoz neziji v cr tak nevim jak to u nas chodi, ale prave sem se bavila s mym brachou a jeho pritelkyni kteri maji miminko od prosince, ale jelikoz brachova pritelkyne nemela odpracovane roky tak ji rekli ze nema narok ani na porodny ani na materskou proste na nic, max dostane rodicak, a to pry jen proto ze miminko je napsano v rodnem liste ze otec je bracha kterej ma vydelek vic jak 18 tisic no necelych 20 mesicne. pry kdyz je prijem vic jak 18 tisic tak nedostanou nic.. .. ja myslela ze porodny dostane kazda bez ohledu jak je na tom pritel/manzel.. trosku me to dostalo. Bydli v podnajmu takze to maji vse tahnout pouze s brachovyho platu? nebo tam neco je ze maminka ma narok na neco od statu i kdyz pritel vydelava dobre.... dekuji za vase rady

mamkamarketa
27. led 2012

porodny se zmenilo.bohuzel bracha vydelava ''moc'' jeho zena dostane jen rodicak automaticky na 4roky,ale pujde to prepsat papirove na brachu,aby mohli ziskat treba 3lety

romca13
27. led 2012

bohužel na porodný je nárok pouze u 1. dítěte a to jen v případě, že společný příjem ( manžel, manželka, nebo společně žijící osoby) rodiny nepřesáhne 2,4 násobek životního minima,,,,takže mám pocit, že na porodný v dnešní době nedosáhne už nikdo,,, a aby měla nárok na mateřskou, tak musí mít odpracovanou určitou dobu, mám pocit, žeje to 270 dní za poslední dva roky, pokud tuto podmínku nesplňuje, nemá nárok na mateřskou,ale dnem porodu nastupuje na rodičovskou ve 4leté variantě

kacenka1111
27. led 2012

Pardon, ze zasahuji spis s dotazem, ale romca13 - ta posledni veta je to, co jsem presne potrebovala najit a dosud nenasla - tedy rodicak mi bude chodit od prvniho mesice po porodu ( tedy ihned ), pokud nemam narok na materskou? Predem dekuju a omlouvam se za vstup🙂

zuzik_p
27. led 2012

kacenka - sledovala jsem tvou diskuzi minule, jak to ted u Vas vypada?

ludva
27. led 2012

@kacenka1111 Ano, rodičák ti přijde hned následující měsíc po porodu 🙂
Prvních 9 měsíců budeš mít 7600 Kč a zbytek do 4 let dítěte 3800 Kč. Jen nevím, jak se počítá ten první měsíc, jestli když se narodí mimčo 15tého, jestli se bere polovička nebo tak.

hakanka
28. led 2012

Ano, na porodné nárok nemá na RP má nárok od narození, nově může volit variantu (max může vyčerpat 220 000 Kč), tj. rozhodování hodně závisí i na tom, jestli chce v dohledné době další dítě:

viz Kopíruji z http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4#1.2
(oficiální web MPSV)
Pokud nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství:
Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.