OSVČ bez práce. Dostanu na ÚP rodičovskou nebo mateřskou?

kocicatko
27. srp 2007

Ahojky, mám velkou prosbu. Jsem teď 8tt a nevím, jak vyřešit stávající situaci, abych nebyla úplně bez financí. Do konce srpna 2007 mám smlouvu o provedení činnosti a od září nemám práci. Teď nevím, jestli se mám přihásit na úřad práce, abych aspoň něco pobírala - doteď jsem měla příjem (za poslední rok a 3 měsíce jsem pracovala nejdřív jako zaměstnanec, od listopadu 2006 pracuji jako OSVČ). V případě, že budu na pracáku, můžu si zažádat rovnou o rodičovskou nebo dostanu jen mateřskou počítanou z životního minima a rodičovskou až po půl roce? Nemocenskou jsem si neplatila - jen sociální a zdravotní pojištění. Taky nevím, když na pracáku řeknu, že jsem těhu, jestli dostanu teď nějaké dávky - přeci jen jsem pracovala a vydělávala, taky bych ráda alespoň něco dostala ☹ . Budu vděčná za jakoukoli radu, protože v téhle situaci jsem se ocitla poprvé a nerada bych udělala nějakou chybu. Předem děkuji 😉

vivian
27. srp 2007

A další práci by sis najít nemohla? To by bylo asi finančně nejvýhodnější 🙂
Pokud práci nenajdeš, tak bych se na ten pracák asi přihlásila (ale těhotenství jim hlásit nemusíš). Pak bys ale myslím dostala tu minimální mateřskou a teprve pak rodičák. Ale to už nevím tak jistě, nemám osobní zkušenost, tak snad se ozve někdo, kdo bude vědět 🙂

sisstin
27. srp 2007

kociciatko: pokud nemáš nárok na mateřskou nebo je velmi nízká..sociálka ti to musí doplácet minimálně do toho rodičáku..a na rodičák nastoupíš hned po porodu 😉 na UP se určitě nahlaš...nebo by sis chtěla platit pojištění sama? To je 1100 Kč měsíčně 😉

sisstin
27. srp 2007

kocicatko: akorát si nejsem jistá s tou podporu v nezaměstnanosti...normálně se to počítá první tři měsíce 50% z platu a pak další 49 procent..ale když jsi byla OSVČ..tak to netušim..každopádně se přihlaš..a řekni, že jsi těhu 😉 nebudou tě posílat na žádné pohovory 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

Holky, děkuji moc za odpovědi. Určitě si nechci platit pojištění, jen jsem se bála, že kdyby mi na pracáku nic nedali a pak bych měla třeba jen 3800 (někde jsem to tu četla na nějaké diskuzi), že by se mi třeba mohlo vyplatit platit to pojištění a pak dostat víc..

Holky, znamená to tedy, že mateřskou mi tedy doplatí i kdyby mi vycházela maličko? Že tedy budu mít minimálně těch 7800 v každém případě? No, já bych to, že jsem těhu, na pracáku nejradši nehlásila, ale právě nevím, jestli mě pak nevykopnou, když to na mě začne být vidět. Bohužel dělám v oboru, kde teď práce není, takže budu muset s penězma spoléhat na náš stát 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

sisstin: myslíš, že mě rovnou nevykopnou? ☹

sisstin
27. srp 2007

kocicatko: musí ti to doplatit..akorát pokud nemáš nárok na MD..tak prostě budeš dostávat peníze až od porodu..ne 6 týdnů před 😉 jinak gravidita rozhodně není překážkou být registrovaná na UP..já tam byla od 26-32tt 😉 ale prostě ti dají pokoj..nikam tě neposílají..a chodíš tam málo 😉

ale jestli ti nedají podporu..tak je to dost blbé..protože pokud žiješ ve společné domácnosti s někým..a máte čistý příjem domácnosti vyšší jak 10.000, tak nedostaneš nic ani od sociálky 😒 a podpora je jen 6 měsíců..takže stejně pak budeš bez peněz 😒

lajla
27. srp 2007

kocicatko, to je u tebe celkem slozite..bud si najdi praci ale u zamestnavatele, nebo bez na pracak, ale tam ti daji beztak uplne minimum, coz vim, protoze osvc jsou na tom vzdycky bidne 😒 abys dostala materskou, tak musis platit nemocneske 270dni kdyz jsi zamestnana, jako osvc musis platit 180dni, jinak nemas narok ☹ mela bys narok az od porodu miminka a to pouze na rodičovnský prispevek, nejlepsi bude zajit za nekym od socialky s podklady prace za posledni dva roky a zkusit to dat dohromady, drzim pestick

sisstin
27. srp 2007

lajla: no mně mateřská možná vyjdeš i nižší než ten rodičák 😠 takže taky možná budu běhat, aby mi to dopláceli 😠 nevim, ještě mi nedali vědět z práce, jak mi to vypočítali 😠

kocicatko
autor
27. srp 2007

lajla: děkuji za odpověď, ale co se týče práce, tak to mě teď asi nikdo nezaměstná - co vím, tedy jestli to tak pořád platí, tak u zaměstnavatele musí být člověk aspoň 9 měsíců a pak až může jít na mateřskou, což bych nesplňovala ☹ . S tím pracákem nevíš, podle čeho se to počítá? To by za mě platili sociální, zdravotní + dali by mi nějakou podporu v nezaměstnanosti? A od porudu budu mít automacicky rodičák, když nejsem zaměstnanec?

sisstin
27. srp 2007

kocicatko: musíš mít 270 dní za dva roky..jak psala lajla..a nebo těch 180 dní jako OSVČ 😉 s tou podporou fakt netuším, ale fakt to bude málo..počítej klidně 2200 Kč měsíčně 😉 😒 pokud nedáš dohromady ty dny na mateřskou..tak jdeš automaticky na rodičák..jak se počítá MD ze zaměstnaneckého poměru vím..u OSVČ fakt netuším..jdi na ten pracák..a tam ti to řeknou 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

Ok, holky, jste zlaté, jen se bojím, abych neudělala nějakou kravinu, když tam půjdu...pořád nevím, jestli je lepší se tam k těhu přiznat nebo ne... 😉

sisstin
27. srp 2007

koci: jo..a hlavně, na UP se musíš přihlásit nejdéle do dvou dnů od ukončení smlouvy či OSVČ..jinak si doplácíš to pojištění za ty dny.. 😉 ...já bych těhu rozhodně přiznala být tebou 😉 stejně to pak na tobě bude vidit..a bude to trapný 😒 a nikdo tě jako těhu nezaměstná..tak to stejně nemá cenu chodit na nějaké pohovory 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

sisstin: asi máš pravdu, zase tajit to, to by se pak mohlo obrátit proti mě... no, uvidím, jestli mi tam nějak poradí, kdyžtak si budu zkoušet hledat aspoň nějakou práci z domova...nejsem schopná dělat něco jinde, protože bych pořád jen spala, s čím mám problém už v současné práci, která není nijak náročná ☹

sisstin
27. srp 2007

kocicatko: každopádně je to blbá situace..já ji mám taky na nic...ale ty to máš horší..držím pěsti 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

☹ no, hlavně, aby mimi bylo v pohodě 😉

kocicatko
autor
27. srp 2007

Holčinky, děkuju ještě jednou za informace. Kdybyste si na cokoli vzpomněly nebo na něco přišly, buďte tak hodné a napište mi to sem.. i když na ten pracák se určitě vydám a zítra tam aspoň brnknu pro info...

sisstin
27. srp 2007

😉

listicka77
27. srp 2007

Kočičátko, na tom pracáku to klidně řekni, protože to přece není jako u zaměstnavatele, který tě nebude chtít proto, že jsi těhu. Pracák tě vezme, těhotná-netěhotná, jim je to jedno. Kdybys teď náhodou chytla nějakou práci, ta ti to v době obvyklého nástupu na MD asi těch 270 dní nemocenského pojištění stejně nedá, viď? Takže opravdu ode dne narození dítěte rodičák, na to má nárok každý. Já jsem taky OSVČ, taky si neplatím nemocenskou. Jen je pro nás vtipné, že ani nebudeme mít ten půlrok na rozmyšlenou, jak dlouhou tu rodičovskou chceme (až projde reforma), budem se muset rozhodnout hned... Ale já už jsem rozmyšlená - tři roky...
Ale fakt nebude od věci dojít si buď na OSSZ a poradit se o tom, co pro tebe bude nejvýhodnější. Od toho tam přece jsou, ne?

kocicatko
autor
27. srp 2007

Lištičko, děkuji za odpověď, zkusím se informovat na pracáku i sociálce - za to nic nedám. Já bych také chtěla 3 roky, jen mi jde teď hlavně o to, abych teď něco dostala ☹ . Na pracáku to těhu oznámím, tak snad to bude v pohodě. Tak ještě jednou děkuji moc 😉