OSVČ, kdy před mateřskou dovolenou se nechat zaměstnat?

parley
7. srp 2013

Dobrý den, zatím těhu nejsem, ale jednou to přijde. Dělám na žl a tak si předem zjišťuji svoje možnosti jednou. Platím to co mi stanovili takže nejnižší zálohy za zdrav a soc a ted ještě dobrovolné nemocenské které mám stanoveno na 115kč/měs. Chápu, že jako osvč málo státu dám tak od něj i málo dostanu nicméně vyžít musíme. Nevydělávám teď tolik abych si nějak mohla výrazně našetřit na období mateřství a tak vymýšlím různé varianty. Pokud bych stále pracovala na osvč a při zjištění těhu se nechala "zaměstnat" na hpp v rodinné firmě s vyšším platem, z kterého by se mi pak vypočítávala mateřská, jak dlouho bych musela být v této firmě zamestnaná? Stačí měsíc před nástupem na mateřskou?

amallie
7. srp 2013

@parley pokud jsi ucastna 270 dni pred nastupem na nemocenskem pojisteni, tak mas narok na materskou a jeji vyse se pocita z denniho vymerovaciho zakladu prumerem, takze bys musela ten vyssi plat dostavat dele, jinac ti to nebude moc k nicemu, mesic je malo

alpakovo
8. srp 2013

před porodem minimálně rok, aby se ti to vyplatilo 😉

ivetapos
8. srp 2013

@parley Jsem OSVČ na mateřské dovolené, takže mohu odpovědět z praxe :o)
Placení dobrovolného nemocenského pojištění má vliv jen na mateřskou (přesný název je tuším příspěvek v mateřství nebo tak nějak) - tedy na peníze v období 6 týdnů před porodem a 6 po porodu.
Rodičovský příspěvek je daný 240.000,-Kč pro každého. Záleží, na jak dlouho ho budete chtít pobírat (myslím, že varianty jsou od cca 2 let-4 roky). Je jen stanoveno maximum, kolik můžete dostat na měsíc.

parley
autor
8. srp 2013

Takže by ani nemělo vliv kdybych třeba tři měsíce před mateřskou byla normálně v práci kde by za mě odváděli vše a příjem bych měla vyšší? Výše mateřské by se mi nezměnila?
Chápu že kdybych byla na osvč (platim nejnizsi stanovene zalohy zdrav, soc i nemocenské) až do porodu tak prostě dostanu těch cca 3500 jako mateřskou (nejdříve 6-8 týdnů před TP) a po porodu mi do 7600 doplatí sociálka ten zbytek už z rodičáku (to by se samozřejmě už odečítalo z těch 220 tis co má každá vyčleněno a pak by se ten zbytek po mateřské rozpočítal na zbylou dobu)
Mě jde jen o to, že zatím mám čas se zařídit - změnit i práci - jen jestli by to mělo nějaký význam.

evitaa
8. srp 2013

Samozřejmě se víc vyplatí být zaměstnaná. Každopádně mateřskou vyplácí zaměstnavatel, takže pokud by to bylo v rodinné firmě naoko, asi by moc rádi nebyli.

chris_n
8. srp 2013

@evitaa to snad nevyplácí zaměstnavatel ne? To vyplácí podle mě PSSZ, je to sociální dávka.

evitaa
8. srp 2013

@chris_n Nejsem odborník, ale myslím, že ano. A kdo by to platil? Těch 220 tis. je rodičák a ten vyplácí stát. Půlroční MD vyplácí zaměstnavatel.

letok
8. srp 2013

mateřskou vyplácí sociálka, zaměstnavatel ne 😉

chris_n
8. srp 2013

@evitaa Mateřská je sociální dávka, ne dávka ze zdravotního pojištění (jako například nemocenská). Dívala jsem se na to, ted jen zběžně zadáno na google... a vyplácí to sociálka.

evitaa
8. srp 2013

Tak jsem zase o něco moudřejší 🙂

alkena
8. srp 2013

Mateřská, PPM, neboli peněžitá pomoc v mateřství, se vyplácí z nemocenského pojištění a tudíž ji platí stát přes ossz, kterému toto pojištění jde. Pokud na ni má žena nárok (platí si jako osvč dobrovolné nemocenské či je zaměstnaná - a pak se jí automaticky strhává z platu), dostává ji po dobu 28 týdnů u jednoho dítětě nebo tuším 37 týdnů při vícečetném těhotenství.
Pak nastupuje rodičovská, RP, nebo rodičovský příspěvek, což je sociální dávka, opět vyplácená státem přes sociální odbor úřadu práce. Celkem je to těch 220 tisíc, volí se teď částka, kterou chci čerpat, jsou tam hranice 7600 a 11500 (asi) měsíčně. Těch 11500 je maximum, do 7600 si může volit kdokoliv, kdo má nárok na mateřskou (i podle otce), mezi 7600 a 11500 musí být určitá výše příjmu (opět i podle otce).
@parley Pokud máš možnost se nechat zaměstnat, je to lepší volba, protože budeš mít právě vyšší odvody na nemocenském a tudíž nárok na vyšší PPM. Čím delší dobu budeš mít vyšší odvody, tím lépe pro tebe, počítá se to za poslední rok před nástupem na mateřskou - mrkni sem http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

parley
autor
8. srp 2013

Otázka je pokud bych hledala práci a vzali mě někam třeba za 9 čistého bylo by to pro mě lepší než mít teď třeba 15 čistého a pak mateřskou 3500 + doplatek 3100 už z RD.
Kdybych teď někde dělala za mín ale na smlouvu tak zase nic nenašetřím a nemám z čeho zařídit výbavičku atd...
Takže v horizontu je asi lepší zůstat jako osvč v oboru s možností pak si přivydělat na RD než z toho teď vypadnout jít dělat prodavačku a pak na tom budu třeba hůř.