OSVČ ke konci těhu na úřadu práce, mám nárok na podporu?

cital
19. únor 2014

Holky, potřebuji poradit. Jsem ve 30tt a jsem OSVČ. Platila jsem si soc. a zdrav. pojištění (nemocenské ne). Chci živnost přerušit a nahlásit se na úřad práce. Předpokládám, že ten mi bude platit soc. a zdrav. pojištění. Mám nárok i na podporu v nezaměstnanosti před porodem? Nebo jsem práce neschopná 6.týdnů před porodem a nedostanu nic? A když budu vedená jako nezaměstnaná na úřadu práce, musím mateřskou vybrat jen jako 4-letou? Nebo si to můžu korigovat sama? Já jsem už z toho vážně jelen…☹ Je mi jasné, že na peněžitou pomoct v mateřství nárok nemám, budu čerpat hned rodičák.

blahova_andrea
21. únor 2014

@chris_n posílá, ale málo

chris_n
21. únor 2014

@blahova_andrea tak to jsem překvapená. Jak jsem psala, už jsem dlouho nepotkala nikoho, kdo by byl na pohovoru od pracáku. Ségra chodila na pracák na "kontrolu" po měsíci a půl a jen se jí zeptali, co a jak... jestli hledá a hotovo.

blahova_andrea
21. únor 2014

@chris_n tak ono záleží jaký obor, kolik mají míst v nabídce a tak...je to docela bída, takže bát se, že budou posílat každý týden někam je zbytečné, to je fakt. to by člověk musel být nějaký super odborník vyhledávaný na trhu a to by zas neseděl na úp 😀

chris_n
21. únor 2014

@blahova_andrea hele já byla tehdy bud sociální pracovník nebo administrativa. A nic 😀. A věřím, že ani teď by pro mě nic neměli.

terulin
21. únor 2014

Možná by ti stálo za to nastoupit na pracák a pak hned na nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Na tu máš nárok 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Já jsem OSVČ (platící si i nemocenskou), ale mateřská mi nevyšla o jeden den. Ale 3 týdny před porodem mě poslali na nemocenskou kvůli tlaku a pak se ukázalo, že jsem na ní mohla být už 3 týdny jenom proto,že jsem byla těhotná a žádný jiný důvod tam být nemusel. Pak jsem si mohla z vyměřovacího základu nemocenské volit i rodičák, to bys ty nemohla, ale měla bys jistotu, že tě nikam pracák nepošle.

jitule77
21. únor 2014

@terulin no nevím, jestli by to i tak stihla, když si nemocenské doteď neplatila, fakt nevím, jestli z pracáku pak může jít marodit, to jsem nezkoumala...ale.. Já tuhle možnost prošvihla o pár dnů, ale stejně jsem si to zkoušela počítat... Ono to tam není úplně jednoduché - pro možnost nástupu na nemocenskou sice nemusíš platit to připojištění celých 270 dní...ale když na ní pak nastoupíš, tak jako zaměstnanci prvních 21 dní platí zaměstnavatel, nám OSVČ by měl jakože taky, takže od nikoho nedostaneme ani korunu...pak je ještě další zádrhel, totiž když nastupuješ v průběhu měsíce, ne na začátku, za ten daný měsíc musíš ještě odvést sociální+nemocenské i zdravotní pojištění...když jsem to pak spočítala, tak by se mi to sice baj vočko o 500,- korun ve finále vyplatilo, ale protože mi bylo a je pořád ještě docela dobře a pracovat můžu, radši jsem ještě celý leden normálně dotáhla v práci, něco vydělala...a až v únoru šla na pracák...

terulin
21. únor 2014

@jitule77 Nedostala by peníze, ale 100% by se vyhnula jakémukoliv posílání kamkoliv za prací.

jitule77
21. únor 2014

@terulin jasně, tak to jo...záleží na tom, o co jde...

blahova_andrea
21. únor 2014

@chris_n no to jsi jako já, taky jsem nebyla mockrát 😀 ono těch míst není moc a nebo jsem nesplňovala podmínku tří jazyků apod. 😉 to je fuk. já si práci vždy našla sama. na pracák nemá smysl se spoléhat, ten je jen na krytí zdravotního pojištění 😀

cital
autor
24. únor 2014

@chris_n @blahova_andrea Hele holky a když se zaregistruju, tak po té registraci mě čeká kolik schůzek na ÚP? Jde mi hl. o březen (ten 1.měsíc co budu na ÚP). Já jsem podnikala v oboru, kde je teď krize, takže pochybuju, že se nějaký pohovor a naskytne...a ještě k tomu přes ÚP.
@terulin @jitule77 Holky, já nemocenskou neplatila...A pokud bych šla marodit, tak pochybuji, že by mi dál platili podporu v nezaměstnanosti.

chris_n
24. únor 2014

@cital záleží na pracovnici, ale klidně tě po registraci může pozvat až za měsíc a půl, jako to udělala mojí ségře.

blahova_andrea
24. únor 2014

@cital záleží na městě, na úřednici, na nabídce, co má v pc...to se nedá říct, ale řekla bych, že tě čeká možná jen ta registrace a pak si to tam půjdeš ukončit. během měsíce bych nic moc nečekala 😉 souhlasím s @chris_n

cital
autor
24. únor 2014

@chris_n @blahova_andrea Super holky! Díky. Je prostě absolutně debilní, že já nevím co čekat...pač, každá úřednice, každý člověk tvrdí něco jiného. Fakt doufám, že tam nebudu lítat každý týden. No jelikož přesouvám úp z místa trvalého bydliště do Prahy...tak tam je té práce víc, jenže v mém oboru je vážně mrtvo...

chris_n
24. únor 2014

@cital já právě v praze vůbec nic... segra taky ne. Chodila po tom měsíci a půl. V praze je zase víc lidí 😉

cital
autor
24. únor 2014

@chris_n Ani v Praze žádná administrativa? Tý jo....to je masakr....snad se to po mateřské zlepší. Upřímně teď, kdyby mě někde hnali, tak je to pro mě akorát ztráta času. Kdo by zaměstnal taky ženskou v 8. měsíci, že 😀.

chris_n
24. únor 2014

@cital já tam přišla na schůzku na zaevidování. To mi řekla, co mi chybí a mám dodat. Tak jsem tam šla ještě jednou. A pak už jsem končila (je to cca 5 let zpět). Segra byla nedávno, tak si ji zaevidovali a pak chodila po tom měsíci a půl a jen se jí vždycky zeptala, jak to jde s hledáním. A nazdar.

j.a.n.i
24. únor 2014

@cital Tak ono jde spíš o to, že aktuálně nemá zaměstnavatel povinnost dávat volná místa na UP... a já být zaměstnavatelem, tak taky přes UP nehledám. Raději bych někoho, kdo si tu práci dokáže hledat sám a ne aby mu to musel dohazovat UP.

cital
autor
24. únor 2014

@j.a.n.i Naprosto souhlasím!!! No kdybych měla čekat až mě najde ÚP místo, tak se asi nedočkám...že...