OSVČ ke konci těhu na úřadu práce, mám nárok na podporu?

cital
19. únor 2014

Holky, potřebuji poradit. Jsem ve 30tt a jsem OSVČ. Platila jsem si soc. a zdrav. pojištění (nemocenské ne). Chci živnost přerušit a nahlásit se na úřad práce. Předpokládám, že ten mi bude platit soc. a zdrav. pojištění. Mám nárok i na podporu v nezaměstnanosti před porodem? Nebo jsem práce neschopná 6.týdnů před porodem a nedostanu nic? A když budu vedená jako nezaměstnaná na úřadu práce, musím mateřskou vybrat jen jako 4-letou? Nebo si to můžu korigovat sama? Já jsem už z toho vážně jelen…☹ Je mi jasné, že na peněžitou pomoct v mateřství nárok nemám, budu čerpat hned rodičák.

pivonka2
19. únor 2014

Ahoj, ohledně podpory v nezaměstnanosti nevím, sociální a zdravotní by ti platit měl. Podporu netuším,ale proč by neměl. Těhotenství by v tom roli hrát nemělo ne? Logicky vzato. Co se týče volby rodičovské (ne mateřské, na tu nárok nemáš, jak píšeš), ty si ji sama vybrat nemůžeš, ale pokud je partner zaměstnanec nebo si jako OSVČ nemocenské platil, můžeš si zažádat o rodičák přes něj, protože on na volbu nárok má. Já jsem taky OSVČ, na druhé dítě taky nemám nárok na PPM, ale volbu budu dělat přes manžela.

cital
autor
19. únor 2014

@pivonka2 Jé děkuji. Jsi zlatá... Já volala na dva úřady práce a na obou mě řekli něco jiného....Předpokládám tedy, že do porodu mě budou posílat na pohovory (abych splnila podmínku při získání podpory v nezaměstannosti), nebo jen do 34tt? Nevíš co to obnáší? Např. kolikrát týdně budu muset absolvovat návštěvy na ÚP, apod.?

pivonka2
19. únor 2014

@cital Vůbec netuším. Já jsem na ÚP nikdy nebyla. A němají nějakou informační linku nebo tak? Protože jednotlivý úřednice v tom mají leckdy taky binec...Jo, možná j.a.n.i by věděla. Ta ví všechno 🙂

ayenkas
19. únor 2014

O té podpoře v nezaměstnanosti nevím, ale kdybys chtěla mateřskou dvouletou, tak se to bere podle denního vyměřovacího základu. Já měla jako OSVČ příjmy malé, takže jsem si tu nejkratší variantu a tím pádem maximální rodičák 11500 zvolila přes příjem manžela.

evaviki
19. únor 2014

Urad prace neplati socialni pojisteni!!! Jenom zdravotni..

cital
autor
19. únor 2014

@pivonka2 No já právě taky ne 🙂. Já volala na dva úřady práce a ochota...škoda mluvit....fakt.
@ayenkas Taky to tak vidím....max. na dva roky, nebo těch 11500 Kč.
@evaviki Ano, to je pravda 🙂. Nedošlo mi to...

blahova_andrea
19. únor 2014

@cital no otázka je jestli tě jako těhotnou vůbec zaregistrují. někde to totiž berou tak, že na úp chodí lidé, kteří hledají práci a tudíž těhotná, která ji nehledá tam nemá co dělat ☹ pokud tě zaregistrují, tak tě určitě nebudou nikam posílat na pohovory. je jasné, že v pokročilém stadiu těhotenství tě nikdo nezaměstná 😀 pokud posílají, tak většinou ne každý týden. nevím jak je to v praze, ale lidí je bez práce hodně a míst, kam by je mohli poslat málo, takže já dřív byla max. 1-2x za měsíc 😉 jinak na úp je ti státem hrazeno pouze zdravotní pojištění, nikoli sociální 😉

cital
autor
19. únor 2014

@blahova_andrea Prý ano....prý mě zaregistrují a na pohovory mě posílat budou. Nevím jestli se paní špatně vyspala....pač příjemná fakt nebyla.....jako logiku to nemá chodit na pohovory v 8.měsíci, že....

blahova_andrea
19. únor 2014

@cital no logiku teda fakt ne.

terkaz
19. únor 2014

Holky mne normalne zaevidovali i jako tehotnou a ted jsem jeste tehotna nebyla a nikam me neposilali. Jinak jsem myslela, ze UP plati soc. i zdrav. Kazdopadne roky do duchodu se pocitaji ne?

blahova_andrea
19. únor 2014

@terkaz nepočítají. úp ti neplatí nic. když jsi na úp, tak za tebe zdravotní platí stát, sociální hrazené nemáš. do důchodu se počítají odpracované roky, což doba na pracáku rozhodně není.

terkaz
19. únor 2014

@blahova_andrea To aby se v tom cert vyznal 😉
Holky jeste jsem nasla toho
18. Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění? Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence na úřadu práce bude hradit stát. Sociální pojištění vám hrazeno nebude, pouze doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění, a to po dobu, kdy vám náleží podpora v nezaměstnanosti, a nejvýše v rozsahu jednoho roku po dobu, kdy vám podpora nenáleží.
16:22:48: to je ze stranek ministerstva

blahova_andrea
19. únor 2014

@terkaz no v tomto zrovna nejsou žádné zmatky. toto platilo vždycky. není to z těch věcí, co se mění co půl roku 😉
no to s tím důchodovým se mi teda fakt nezdá. mě to přijde jako šílená hovadina. logicky nepracuji, tak to nemohu odvést jako odpracované roky, abych měla nárok na důchod. něco jiného je myslím mateřská, ale pracák? to by bylo na hlavu postavený, kdyby to byla pravda. ale hádat se tedy nebudu. je fakt, že toto neřeším. za nás už důchody nebudou vůbec nebo se jich stejně nedožijeme, takže tohle je to poslední, co sleduju 😅

terkaz
19. únor 2014

@blahova_andrea no ja se urcite hadat nebudu, protoze tomu nerozumim uz vubec 🙂 Ale logiku asi nema spousty veci v nasem state.... Kdyz si vezmu, ze jista skupina lidi nepracovala nikdy a duchod zrejme dostane... teda myslim... 😉

j.a.n.i
19. únor 2014

@blahova_andrea Je to tak, že jako "odpracovaná" se opravdu počítá doba na UP, kdy je nárok na podporu a pak za celý život do 50 let 1 rok z doby, kdy podpora není. Akorát tedy nevím, jak je to s tou dobou, kdy člověk nebere podporu kvůli odstupnému.

j.a.n.i
19. únor 2014

@cital Jako těhotnou tě zaregistrovat musí, protože těhotenství obecně není překážkou pro práci, tedy ani pro hledání, ale na druhou stranu tě mohou posílat na pohovory, i když je jasný, že je to nesmysl, ale jelikož tě zaregistrovali, tak prostě hledáš práci. Tedy, tam kde jsou rozumní, tak těhotnou nikam posílat nebudou.

cital
autor
20. únor 2014

@j.a.n.i Jsem zvědavá na jaké palice narazím 🙂. Fakt doufám, že mě posílat nikam nebudou...Mám být prý v klidu no a to se s pohovorama moc neslučuje.

jitule77
20. únor 2014

@cital mě zaregistrovali normálně, taky jsem byla OSVČ a neplatila si nemocenské připojištění, takže na mateřskou nárok nemám, paní tam byla fajn, rozumná, další schůzku mi dala na půlku dubna s tím, že kdyby se mi to nehodilo, mám zavolat a domluvíme jiný termín. Oni stejně žádná místa, kam by mě poslali, nemají... Pět měsíců budu dostávat tu minimální podporu, na mateřskou jde přítel...a až mu skončí, navolíme na základě jeho platu ten nejkratší rodičák a na ten už půjdu z pracáku já...

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 S paní s kterou jsem komunikovala já...tak ta rozumná teda nebyla. Jak často si na ten úřad chodila? Když tam pojedu tak budu už ve 32tt.

jitule77
21. únor 2014

@cital já se tam registrovala teprve na začátku února (takže někdy 37tt), necelý měsíc před termínem porodu jsem přerušila činnost a zašla tam..takže prvně registrace, po týdnu první schůzka u zprostředkovatelky a teď ve středu jsem tem byla potřetí vyzvednout výměr té almužny, co mi vyplatí jako podporu...a teď mám přijít až v půlce dubna nebo zavolat..a to ještě byla paní fajn, že jsem měla víc křičet, že jsem těhotná, že by mě tam prý netahala...ale mně to přijde jako to nejmenší, zajet tam, přeci jen od nich něco chci...🙂

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 Jo ták...No super. Akorát já mám trvalé bydliště 350km od dočasného. Takže si to chci přehodit i na jiné pracoviště ÚP. Doufám, že mě na ÚP v místě trvalého bydliště budou tahat fakt jenom jednou....protože jet vlakem 4 hodiny...to je masakr. No almužna to asi bude 🙂. Já radši nepočítám s ničím 🙂.

jitule77
21. únor 2014

@cital no můžu tě postrašit konkrétníma částkama, pokud jedeš taky na minimum, tak to budeš mít podobně..🙂 Já to mám půl hodina autem, takže žádná hrůza..tobě ten výlet teda nezávidím... Jestli to dělají všude stejně (což by měli), při registraci od tebe budou chtít papír z živnostenského úřadu, že máš přerušenou/zastavenou činnost, na první schůzku jsem ještě musela mít ze sociálky potvrzení o trvání důchodových dob nebo jak se to jmenovalo, právě kvůli přiznání a vypočítání té podpory... a taky doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání...tak ať tě tam zbytečně nehoní znovu...

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 Já vím....už mám zjištěno. Jedu nejdřív na správu soc. zabezpečení a pak až na ÚP. Už jsem zjišťovala co mám mít....ji tam toho donesu, ať si vybere 🙂. Postraš....taky na minimum, ale to se vymeřuje nějak z výdělku ne? Klidně písni do IP 🙂.

jitule77
21. únor 2014

@cital já na sociálce byla právě odevzdat přehled, takže mi to hned dali do ruky a taky jsem dvakrát nemusela.. No jestli jsem to správně pochopila, vypočítávají to z odvedených záloh na sociálním..což mám ty minimální...klidně to hodím sem, mohlo by to někoho zajímat: první dva měsíce 4200, další dva 3200 a zbytek 2900 ...ale jak píšeš, lepší nepočítat s ničím a pak je to vlastně příjemnej bonus...🙂

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 Chci tam jít taky s přehledem za rok 2013. Jé tak to jsem ty 4 tis, dobře tipla 🙂. Takže to berou ze záloh...aha. No tak lepší než drátem do oka 😀. Díky!

jitule77
21. únor 2014

@cital 😉 za nic..My ještě trochu "vyděláme" na tom, že na mateřskou půjde na 22 týdnů přítel, ale víc už jsem toho v zákonech nevyslídila...

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 No já budu nastupovat hned na rodičák. Budu teda čerpat hned po narození prcka těch 220 tis. A musím to teda nějak přehodit na manžela, ať to nečerpám 4 roky. Takže manžel bude s tebou doma půl roku a ty nezaměstnaná....Ale to budete mít dobré, že budete na mimčo dva 🙂. No to u nás nepůjde. Jako jsem zvědavá jak to celé dopadne....pač u manžela jsou čachry machry v práci a my se chceme stěhovat do jiného města....

jitule77
21. únor 2014

@cital no v reálu asi doma moc nebude, ale mám tu hordy příbuzných, co se nemůžou dočkat, tak mi snad pomůžou oni..i když uvidíme, jaká bude nakonec realita..🙂 Tak držím palce, přeju pohodové jednání na úřadech a hlavně zdravé miminko!🙂

cital
autor
21. únor 2014

@jitule77 Děkuji. Tobě taky....ty už to máš teda za pár... 😉 Bezproblémový porod a zdravé miminko! To je to nejvíc 🙂.

chris_n
21. únor 2014

@blahova_andrea dneska už ÚP nikam neposílá. Alespon jsem se dlouho nesetkala s člověkem, kterého by UP někam poslalo.