OSVČ na RD, těhotná, neplatím nemocenské. 3 roky RD?

luca76
28. únor 2011

Mám problém: nyní jsem na RD (3letá varianta-7600 měsíčně), mám dvouletého syna, rodičovská dovolená mi končí v prosinci 2011. Čekám nyní další dítě s termínem porodu 18.8. 2011. Během RD se synem jsem zaregistrována jako OSVČ vedlejší, přivydělávám si, byť jen velmi malou částku měsíčně (asi 3000 Kč), tudíž neplatím ani sociální pojištění. Bohužel neplatím ani nemocenské (nevěděla jsem o oněch 270 dnech) a bylo mi sděleno, že pokud žena nesplňuje těch 270 dnů placení nemocenského pojištění (můj případ), musí automaticky nastoupit na 4 letou variantu rodičovské dovolené - tuto variantu ale moc nechci.
Pak mě bylo ale sděleno že je možné řešení, že pokud bych si nemocenské začala platit TEĎ, měla bych nárok na "nemocenskou dávku v souvislosti s porodem" tj. 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu a zároveň i nárok na výběr délky mateřské dovolené (tj. mohla si vybrat i 3 roky, které chci).
Zajímá mě:
1.) od kdy nejpozději tedy musím začít nemocenskou platit, aby mi na dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu vznikl nárok a tím pádem abych si take mohla zvolit 3-letou mateřskou místo 4-leté???Termín porodu mám 18.8.
2.) Také mě zajímá JAK DLOUHO musím tuto nemocenskou platit? Pouze do těch 6 týdnů před porodem a pak už nemusím?
3.) Jaké dávky bych pak tedy vlastně dostávala od porodu? PPM plus to nemocenské z porodu?
Prosím, kdo může poradit, byla bych moc vděčná. Nemohu se na sociálce nic dovědět a pokud bych si tedy měla začít platit to "opožděné" nemocenské, nechci něco prošvihnout. předem moc děkuji!

vojtisek2007
28. únor 2011

@luca76 a ty nemáš tedy stále pracovní poměr - kde čerpáš rodičovskou dovolenou - tobě prac.poměr skončil někdy během pobírání rodičáku ??? Protože jestli stále zaměstnavatele máš, máš znovu u něj nárok na mateřskou a výběr délky rodičáku. Jestli ti pořád trvá prac.poměr, nic neřeš.....

když už zaměstnavatele nemáš :
pak abys měla nárok na nemoc. v souvislosti s porodem (ze živnosti) musíš platit min. 3měsíce a platíš do těch 6ti týdnů před porodem, pak jsi od plateb osvobozena, ale k tomu nemocenskému bys musela platit i odpovídající důchodové, nejde platit jen nemocenskou část...... a pak bys místo PPM pobírala nemocenskou v souvislosti s porodem (od 6ti týdnů před porodem až do 6ti týdnů po porodu) a pak bys navazovala zase rodičákem.

j.a.n.i
28. únor 2011

1) Nemocenskou musíš platit alespoň 3 měsíce, aby ti na ni vznikl nárok, takže při termínu 18.8. je 6 týdnů před porodem 7.7. a 3 měsíce před jsou 7.4., takže bych začala 1.4. ať tam máš nějakou rezervu a neplatíš zbytečně další měsíc.
2) Jinak nemocenskou musíš platit ještě za červenec, protože nebudeš celý měsíc na nemocenské, pak už ne.
3) 6 týdnů po porodu budeš dostávat tu nemocenskou a můžeš si požádat o doplatek do 7600,- protože předpokládám, že ji budeš mít menší.
Jo a nezapomeň na to, že přihlášením k nemocenskému se automaticky stáváš OSVČ hlavní a musíš platit minimálně 1807,- sociální, k tomu je odpovídající nemocenské cca 143,- pokud by sis chtěla platit vyšší, tak úměrně tomu musíš navýšit i to sociální.
PS: a jen drobnost, tím, že ti netrvá pracovní poměr, tak nejsi na RD.

luca76
autor
28. únor 2011

děkuji moc za všechny odpovědi...
vojtisek2007: já jsem ani před porodem 1. syna neměla pracovní poměr, pracovala jsem několik let jen na živnost (hned po skončení VŠ jsem si založila živnostnák) - pak jsem nastoupila na rodičovskou se synem (nebo mateřskou nebo jak se tomu říká), a vydělávám si nějakou korunu během mateřské, takže jsem byla označena jako osvč vedlejší. DP podávám, ale mám příjmy tak malý, že mi to vyšlo tak, že si nemusím platit ani sociální ani zdravotní.
děkuju moc za to vysvětlení v druhým odstavci, to přesně jsem chtěla vědět. A budu si tedy moct vybrat potom tu 3-letou variantu rodičáku, pokud začnu platit to nemocenský?

j.a.n.i : taky moc děkuju, takže si to začnu platit 1.4... a pak si zažádám o ten doplatek do 7600 kč. jen jsem nepochopila to, co jsi napsala na konci: "PS: a jen drobnost, tím, že ti netrvá pracovní poměr, tak nejsi na RD." - já jsem ale braná že jsem na RD, na jaké jiné dovolené bych byla? 🙂 Normálně mě dochází rodičovská...

vojtisek2007
28. únor 2011

@luca76 jo budeš si moct potom vybrat tříletý rodičák....a protože budeš mít to nemocenské nízké, tak ode dne porodu si rovnou zažádáš i o rodičák a na rodičáku ti budou doplácet do 7600 tu nemocenskou, před porodem bohužel ne.....no když nemáš prac.poměr, nečerpáš nikde rodičovskou dovolenou, rodičovský příspěvek, co pobíráš z úp s tím vůbec nesouvisí...hlavně nezapomeň platit nemocenské + důchodové

j.a.n.i
28. únor 2011

@luca76 Přesně jak píše vojtíšek rodičovská dovolená a pobírání rodičovského příspěvku spolu nesouvisí, můžeš být na rodičovské dovolené a nepobírat rodičák (typicky když někdo zvolí 2 letý rodičák, ale tříletou roddičovskou dovolenou) nebo brát rodičák a nebýt na rodičoské dovolené (což je třeba tvůj případ, nebo když někdo pracuje, bere rodičák a dítko hlídá babička nebo placená chůva).

luca76
autor
1. bře 2011

@vojtisek2007 jejda, já v té terminologii mám úplnej guláš ☹ , rodičovská dovolená, příspěvek, PPM apod... no důležité je, že si tedy budu moct vybrat tu 3letou 🙂 Takže si začnu platit pojištění od 1.4 a stačí, když si jej budu platit do těch 6 týdnů před porodem ano? ještě jednou moooc díky za rady!

vojtisek2007
1. bře 2011

@luca76 musíš zaplatit pojištění vždy když nejsi celý měsíc na PN nebo mateřské....a platí se zpětně, takže když se přihlásíš v dubnu, musíš za duben zaplatit do 8.května....a až budeš nastupovat na nemocenskou - vychází to na 7.7.2011 (6týdnů před porodem) tak za červenec si ještě do 8.srpna potom musíš zaplatit, protože nebudeš celý červenec na neschopence, a kdybys na to zapoměla, pojištění by ti zrušili a ty bys zůstala bez neschopenky....☹

Jinak k těm termínům :
rodičovská dovolená - tu čerpáš u svého zaměstnavatele - máš na ní ze zákona nárok nejdéle do tří let věku dítěte
rodičovský příspěvek - je částka, kterou pobíráš z úp - je automatická (máš na ní vždy nárok) , jen se liší výši peněz - ty si můžeš volit podle toho jestli jsi měla PPM (nebo právě tu nemocenskou v souvolsti s porodem) - volíš tři nebo dva roky (na dva roky musíš mít denní dávku vyšší než 380,-Kč/den), nebo když nárok na PPM nebyl je automaticky 4letý příspěvek
PPM - peněžitá pomoc v mateřství - nastupuje se 6-8týdnů před porodem a trvál celkem 28týdnů - musí na ní vziknout nárok , není automaticky pro každého (musíš mít zaměstnavatele nebo čerapt PPM z titulu ochranné lhůty, být za poslední dva roky účastna na nemoc.pojištění 270dnů, když jsi osvč musíš splnit 180dnů jako platící osvč bezprostředně před nástupem na mateřskou)
Nemocenské v souvislosti s porodem - 6týdnů před porodem až 6týdnů po porodu - taktéž musí vzniknou nárok není automaticky pro každého

luseen
4. dub 2011

vojtisek2007: tak jsem tu zase 🙂 před nedávnem jsem se tu ptala na tu možnost platit si nemocenské a dostávat pak nemocenské v souvislosti s porodem. Tak jsem si ho tedy zařídila k 14.3. (termín porodu mám 18.8, tak jsem to radši zařídila už ted). Ta ženská na sociálce mě řekla, že mám tedy platit 143 Kč NP + 1807 Kč SP. Jenže mi tam začala říkat nějaký věci, kterým vůbec nerozumím. Jako že s mám k 14.6 nechat napsat neschopenku, k 6.7 ji mám ukončit, pak si mám zažádat o PPM, oni mi to zamítnou a pak mám nastoupit na novou neschopenku k 7.7. !! Byla jsem z toho úplně zmatená, asi 20x se jsem jí ptala, že tomu nerozumím, ale pak jsem to vzdala a radši odešla, protože mě začalo být úplně zle. Nechápu proč bych měla nastupovat fiktivně na neschopenku k 14.6 a pak k 6.7 ukončit atd atd všechny ty peripetie, co jsem popsala. Já myslela, že normálně nastoupím na neschopenku (nebo nemocenskou) 6 týdnů před porodem a je to. Prosím mohla bys mi to vysvětlit? abych něco neprošvihla... Ted jsem si zařídila trvalý příkaz na SP a NP, aby mi to odcházelo vždy k 10. v měsíci (takže první mám k 10.4). Kdy nejdřív mám pak podniknout další krok, někam něco hlásit apod??? A pak ještě jeden dotaz: vím, že přihlášením k NP se stávám automaticky osvč hlavní (i když jí ve skutečnosti nejsem) a musím platit i to SP, ale chci se zeptat, týká se to i zdravotního? Po vyplnění přehledu mě ho vypočítali na 136 Kč měsíčně, protože jsem neměla moc velký příjmy.
Předem moc moc díky za odpovědi!!!

vojtisek2007
4. dub 2011

@luseen tak to netuším, proč ti řekla, že máš 14.6. nastoupit na PN - třeba proto, že od toho 14.6. už budeš mít na PN nárok....aby si ho využila, jinak nevím proč....o PPM si myslím že vůbec žádat nebudeš, když víš, že na ní nemáš nárok a rovnou nastoupíš na nemocenskou, kdybys nastupovala na PN dřív, třeba kvůli zdr.potížím, stejně se potom neschopenka neukončuje a nevystavuje nová, to je hloupost, protože jako osvč máš prvních 21dnů neplacených....takže až na PN nastoupíš, necháš si jí až do 6ti týdnů po porodu, mezitím tedy můžeš zažádat o PPM aby ti jí mohli zamítnout, ale je to blbost....Jinak zdravotního se to netýká,tam jsi pořád jako vedlejší

luseen
5. dub 2011

děkuji vojtíšku, mě se to taky zdálo nějaké divné, co mi na tý sociálce povídala....ale jelikož tu paní znám a měla jsem s ní problémy už dřív (dávala mi zmatený informace), tak jsem se radši chtěla ujistit. Díky moc za rady a pomoc, jsi zlatá! 🙂

vithovka
19. srp 2013

ahoj, potřebujiradu, chceme miminko, jsem osvč, platím 1807kč sociální,nemocenské neplatím, chci s ezeptat abch měla po tři roky 7600 co mám ještě zaplatit - nebo začít platit .Asi bez zplacení nemocenské to nejde???děkuji za rady Dana

j.a.n.i
19. srp 2013

@vithovka Ne, bez placení nemocenského to nejde... a ani tak nebudeš mít 7600,- na 3 roky, neb celkový rodičák je 220 000,- takže to vychází na 6100 - 7100,- podle toho jestli vznikne nárok na PPM, jestli si její nízkou výši necháš dorovnávat nebo jestli budeš mít jen nemocenskou v souvislosti s porodem.

ivetapos
19. srp 2013

Ahoj, @vithovka , osobně jsem platila nemocenskou jen 180 dní (začala jsem se informovat až když jsem čekala malého...), 6 týdnů před porodem jsem nastoupila na nemocenskou spojenou s porodem a výši rodičovského příspěvku jsem si mohla určit, jakou jsem chtěla.

j.a.n.i
19. srp 2013

@ivetapos Ne, úplně jakou si chtěla, měla si tam to omezení 7600,- ale i to je lepší než nic 😉

ivetapos
19. srp 2013

@j.a.n.i myslím, že to platí od roku 2013, v roce 2012 bylo jen omezení pokud nebylo hrazeno sociální pojištění ani u jednoho z rodičů (maximální možná čerpaná částka 7.600,-Kč) a maximálně 11.500,-Kč/měsíc. Omezení "pokud 70 % z 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč", platí až letos, ale možná se pletu...

j.a.n.i
19. srp 2013

@ivetapos Nene, tohle platilo hned od té změny, co se volí částka a vlastně to platilo i předtím, že po nemocenské v souvislosti s porodem nebylo možné volit dvouletý rodičák.

vithovka
20. srp 2013

@ivetapos děkuji za radu, takže až budu třeba v pátem měsíci tak mám začit platit nemocenksou tu minimální 150kč???

vithovka
20. srp 2013

@j.a.n.i děkujiza radu, takže stačí platit nemocenksou kolem 5měsíce těhotenství????a jakou výši????měsíčně

ivetapos
20. srp 2013

@vithovka určitě začni dřív, je potřeba mít zaplaceno 180 dní a počítat s 6-ti týdny před porodem, a to minimálně, může se stát cokoliv (čímž nechci strašit). Já začínala hned v 6-tém týdnu a málem mi to nevyšlo...

vithovka
21. srp 2013

@ivetapos děkuju jsi mmoc hodná a ještě je optám, těch 6týdnů před porodem už budu dostávat také mateřskou?? nebo kde mám o co zažádat děkuji mmoc a chci mateřskou na 3roky kdy o ni požádat dana 🙂