Otěhotněla jsem těsně po odchodu z práce - mám nárok na mateřskou?

sheismomtobe
24. čer 2018

Ahoj,

chtěla jsem se zeptat - od 1.5. jsem na úřadu práce a ve stejném měsíci jsem otěhotněla. Budu mít nárok na mateřskou? Máte někdo zkušenosti?
Bude teď asi obtížné hledat si práci na pár měsíců, je to trochu patová situace 🙂

Moc děkuji

lenoulinkaa
24. čer 2018

@sheismomtobe pokud nenastoupíš do práce, tak ne. Pokud bys nastoupila, tak bys měla mít účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

blahova_andrea
24. čer 2018

z původní práce už nárok na ppm mít nebudeš. buď musíš do další, což opravdu není jen tak, ale jsou i takové případy a nebo půjdeš rovnou na rodičák

lachtanice86
24. čer 2018

Nebudeš pokud si nenajdeš práci ve které budeš do nástupu na ppm

moxha
24. čer 2018

Nejsem si jistá,ale myslím že je tam nějaká ochranná lhůta.Teda za předpokladu,že jsi žádost o ukončení pracovního poměru nepodala ty a nebo nebyl ukončený dohodou...Zkuste se poptat...

lachtanice86
24. čer 2018

@moxha ochranná lhůta je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, maximálně však 180 dnu, tedy cca půl roku a to nestihne, když otěhotněla až v tom květnu.

nikoulinka
24. čer 2018

Ochranná lhůta je 180 dni. To znamená, ze by jsi musela stihnout porodit do 180 dni od ukončení pracovniho pomeru. Coz u tebe asi nehrozi. Takze jak píši holky výše. Buď nová práce, nebo rovnou nastup na PPM.

mon79
24. čer 2018

Ahoj, měla jsem to podobně. Měla jsem odpracovaných těch 270 dnů, ale víc než 180 dnů od posledního pracovního poměru. Nakonec se mi podařilo přemluvit známého, aby mě zaměstnal na měsíc v 8. měsíci. A mateřskou jsem dostala. Jen u druhého jsem ji už neměla.

lachtanice86
24. čer 2018

@nikoulinka no nástup na ppm asi těžko. Buď práce nebo rodicak

sheismomtobe
autor
24. čer 2018

Moc děkuju za všechny odpovědi, tak já jdu hledat. Aspoň se nebudu nudit 🙂

nikoulinka
25. čer 2018

@lachtanice86 je, spatne jsem to napsala. Ma tam byt rodicak

sheismomtobe
autor
28. srp 2018

Holky, tak nakonec jsem přeci jen nastoupila do práce, mám smlouvu na dobu neurčitou a modlím se, aby to na mě nebylo do konce zkušebky vidět, ale jedn z vás psala, že stačí milt odpracovaný měsíc. Tak přemýšlím, jestli když bych nepřežila zkušebku, tak jestli bych už nárok měla 🙂 180 dní do porodu bych splnila, ale někde jsem zase četla, že v té práci musí být človek aspoň půl roku 😁

zlorenka
29. srp 2018

@sheismomtobe prezit zkusebku zvladnes, ted bude zima, volny svetry a pak hned muzes jit marodit nebo na prekazky, kdybys tu praci fyzicky nezvladala...na mne to nikdo nepoznal do 5.mesice... pokud bys tady utekla ve zkusebce, tak mas tu ochrannou lhutu dlouhou jen tak, jako jsi pracovala