Otěhotnění ve výpovědní době. Můžu výpověď stáhnout?

pepibubu
18. zář 2007

Ahojky, mám dotaz. Dnes jdu na pohovor, a pokud mne to zaujme, velmi ráda bych tam nastoupila. Počítám samozřejmě se 2měs výpovědní dobou, a tak mě napadlo, co by se stalo, kdybych otěhotněla ve výpovědní době? Mohla bych v tu dobu výpověď stáhnout? A musel by to souč. zaměstnavatel akceptovat?

Díky za rady

ivonadol
1. srp 2016

Ahoj holky... Mam trosku problem... Jsem ve vypovedni lhute a od zari mam nastup do me vysnene prace za o dost vetsi vydelek...ale ted jsem zjistila ze jsem tehotna!! Podotykam nesnazili jsme se o dite protoze jsme o jedno pred pul rokem prisli... Ale ted nevim co mam delat... Stahmout vypoved nebo jit do te nove prace a nic nerikat?? Ale vzdyt je tam zkusebni doba 3 mesice to prece tak dlouho nemuzu tajit... Jsem v koncich vubec nevim co mam delat poradite mi prosim nekdo?? 🙂 nemate nekdo nahodou podobnou zkusenost?

simi1510
27. srp 2016

@ivonadol Ahoj, já dala výpověď, že už jsem to v práci nemohla vydržet kvůli kolegyni. Výpovědní lhůta končí 31. 8. a já zjistila, že jsem už měsíc těhotná. Novou práci nemám, co vypadalo, že mi vyjde, tak mi asi reference ze současné práce uškodily (vůbec nevím, co jim mohli říct, jen aby mi udělali opět naschvál). S tím, že bych byla těhotná, jsem nepočítala už. Takže budu muset jít na pracák, ale nárok na mateřskou a rodičovskou mít snad budu 🙂

Neuměla bych klamat a hlavně, bezpečí dítěte je pro mě přednější, než se stresovat, zda to poznají,, jak přežiji zkušebku, nebo zda bych ve zkušebce odešla....

roxyinka
26. zář 2017

Ahoj holky, třeba nekdo poradí. Dala jsem výpověď, dohodou. S výpovědní lhůtou 1 měsíc, čili teď o nového měsíce mám nastupovat do nové práce. Včerejší večerní test mi ukázal slabou čárku a mě napadlo, co kdybych byla v tom? Jak postupovat? Chápu to dobře, že kdybych tedy ještě do konce měsíce šla na nemocenskou, tak to bude "v pohodě"??

miniie
18. pro 2017

Ahchci se zeptat, ted posleniho prosince mi konci výpovědní lhůta v práci. Zatím nemam nic jiného, ale dnes mi doktor rekl, ze jsem těhotná chci radu zda mam jeste rychle do konce roku donést neschopenku nebo i tak jsem pod ochranou lhůtou a nemam to řešit, protože zaměstnavatel za me bude stejne hradit...diky za rady 🙂

absintka19
18. pro 2017
miniie
18. pro 2017

Spis mi jde o to, zda teď donést neschopenku nebo ne. Nebo kdyz ji ted nedonesu tak jestli vubec dostanu nějaké peníze kdyz nemám jinou praci

roxyinka
18. pro 2017

otěhotněla jsi v době, kdy jsi byla zaměstnaná. Pracovní poměr ti normálně skončí, ale pokud nastoupíš na neschopenku (je tam nějaká ochranná lhůta myslím do týdne od ukončení PP), tak normálně nemocenskou budeš dostávat. Nebo najdi jinou práci a říkat, že si těhotná nikomu nemusíš, je to tvoje věc. Zkušebku vydržíš 100% a potom se uvidí.
Jde o to, že pokud jsi teď zjistila, že jsi těhotná a nastoupíš na nemocenskou, tak nebudeš mít nárok na mateřskou (nevlezeš se do ochranné lhůty 180 dní). Dostaneš rovnou rodičák na 4 roky myslím.
@miniie

miniie
18. pro 2017

@roxyinka no kdyz loni moje kolegyně byla těhotná tak sla hned marodit a vse dostala...ale možná to je jiny tim, ze ja mam vypoved a ona nemela...vubec tomu nerozumím ☹ chci byt co nejméně tratna...

roxyinka
18. pro 2017

@miniie no jasně že je to tím 👍 jí pracovní poměr trval/trvá a oproti tomu tobě skončí. Proto dostaneš jen rodičák - jestli půjdeš na nemocenskou hned

miniie
18. pro 2017

@roxyinka takže co je lepší? Jit hned na nemocenskou nebo na pracak...

roxyinka
18. pro 2017

@miniie z těchto dvou možností bych já osobně volila nemocenskou. Ale otázka je, jestli ti ji lékař vystaví...

miniie
19. pro 2017

@roxyinka dejme tomu ze mi napise neschopenku a ja bych teda sla marodit, tak to znamená že moje vypoved se rusi tz. Že by za me oni museli vše platit?myslim materskou 🙂

roxyinka
20. pro 2017

@miniie ne žádná výpoveď se neruší. jen jsi v ochrané lhůtě (do týdne po ukončení PP můžeš nastoupit na nemocenskou), nemocenskou budeš normálně dostávat. Na mateřskou se to ale nestahuje, tam by ses potřebovala vejít do ochranné lhůty 180 dní a to pokud jsi teď zjistila těhotenství, tak se nevejdeš - tzn, budeš na nemocenské až do porodu a potom budeš čerpat rodičák (v tomto případě ti stát stanoví, že budeš doma 4 roky a 4 roky budeš čerpat ten příspěvěk 220 tisíc...)

miniie
20. pro 2017

@roxyinka moc ti děkuji za tvoje odpovedi 🙂 moc jsi mi pomohla! Snad to nejak dopadne 🙂

roxyinka
21. pro 2017

@miniie nemáš zač, držím palce ať to dopadne co nejlíp 👏

miniie
25. pro 2017

@roxyinka ještě mam jeden dotaz, píšeš ze do týdne od ukončení PP můžu jit na nemocenskou, tz. že neschopenku budu posílat mému bývalému zaměstnavateli? A četla jsem, že od ledna 2018 bude platit novy zákon, že ti co půjdou z nemocenské, pracaku nebo ze školy si můžou vybrat jestli na 4 roky nebo na méně. Nevím teda jestli ten zákon platí, ale pokud ano, bylo by to super.... 🙂